אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

מחלת הפסוריאזיס ודרכי טיפול באמצעות צמחי מרפא


29/9/2007
לא קל להיות חולה פסוריאזיס, החולה מתמודד עם תחושות קשות כגון: תחושת הניקיון, ההיבט הסביבתי, הטיפולים והרגשת החולה עם האני הפנימי שלו
מחלת הפסוריאזיס הנקראת גם בשמה ספחת הפכה בעשור האחרון למוכרת בתודעה הלאומית אך לא כולם באמת מכירים את אופי המחלה ונספחיה
הקונפליקט בין גוף לנפש בא לידי ביטוי באופן ניכר. כידוע, לכל מצב נפשי רגשי קיים ביטוי פיזי , מכאן נובע שיש סינרגיה בין הגוף לנפש .

לא קל להיות חולה פסוריאזיס, החולה מתמודד עם תחושות קשות כגון: תחושת הניקיון, ההיבט הסביבתי, הטיפולים והרגשת החולה עם האני הפנימי שלו .

פסוריאזיס היא בעיית עור מטרידה, הנחשבת לאחת מבעיות העור הקשות לטיפול. עד היום לא הצליחו הן ברפואה הקונוונציונלית והן ברפואה המשלימה להשיג יותר מאשר הקלה זמנית. המחלה פורצת בעקבות לחץ ומתח נפשיים, לגוף קשה להתמודד עם הלחץ והמתח הנפשיים, הוא חווה סטרס,וכך נוצר האפסוריאס.

הטיפול הארומתרפי הביא רק לעיתים רחוקות ליותר משיפור קל של המצב, אולם הושגה הצלחה מסוימת.
השכבה החיצונית של העור מורכבת מתאים מתים וכאשר אלה נושרים הם מוחלפים על ידי התאים שמתחתיהם, כשאלה מוחלפים על ידי התאים החדשים הצומחים בשכבה שלישית .

אצל חולי הפסוריאזיס התאים החדשים גדלים בקצב מהיר יותר מנשירת התאים המתים, העור נראה אדום ומקושקש (זהו בעצם המצב במבט חיצוני ).
האזורים הנגועים יכולים להיות קטנים או גדולים. אצל חולים שמצבם חמור, האזור הנגוע מתפשט כמעט לכל הגוף. הדבר אינו גורם לגירוי או כאבים, אולם מצוקת החולה מתבטאת בתחושת חוסר ניקיון הגורמת חוסר נוחות עם עצמו ועם סביבתו עקב היותו שונה.

במהלך השנים בהם טיפלתי בחולי הפסוריאזיס נתקלתי בהרגשת אי הנוחות שלהם כלפי הסביבה, גם במסגרת הטיפולים הייתה להם הרגשה לא נעימה ורתיעה ממה שאני עלול לחשוב עליהם.
חשוב לי להבהיר ולהדגיש כי הפסוריאזיס איננה מחלה מדבקת כלל, כך שאין מה לפחד ביצירת מגע, לחיצת יד , חיבוק או הימצאות בקרבת חולי האפסוריאס .
התסמינים מופיעים ונעלמים בהתאם למצבו הנפשי של החולה. כך למשל מצב עורם של אנשים רבים העובדים בעבודות בהם הם מצויים במצב של מתח ולחץ ישתפר כאשר הם יהיו בחופשה.
הטיפול במחלה

לקרני השמש יש השפעה חיובית רבה על הפסוריאזיס לכן חולי הפסוריאזיס ימצאו הרבה בים המלח .
ארומתרפיה יעילה מאוד בהפגת מתחים. כל השמנים המרגיעים ונוגדי הדיכאון יתאימו, אך שמן הברגמוט עולה על כולם.

שמן הברגמוט הוא שמן נפלא לכל בעיות העור, זאת בזכות היותו אנטיספזמודי , אנטיספטי , אנטי- דיכאוני , וכן הוא מתאים לטיפול בנקבוביות פתוחות. משחות עור עשויות להפחית את הקשקשת ולשפר את מראה העור. מומלץ למרוח על העור שיבולת שועל טחונה שהורטבה, פעולה זו תסייע בהסרת התאים המתים שעל פני העור.

שמן הברגמוט נעים בריחו, הוא בעל ריח רענן כפרי הדר החביב על הכל .
הברגמוט הוא השמן היעיל ביותר לטיפול במצבים נפשיים, בזכות תכונותיו כשמן מנחם ומרומם מצב רוח. יחד עם זאת השמן איננו שמן ממריץ .

טיפולים נטורפתיים לניקוי הגוף מרעלים הביאו לשיפור בשילוב עם ארומתרפיה .
תוספת מועילה הוא שמן נר הלילה (או מקור אחר לחומצה גמא לינולאית ), ניתן ליטול אותו בכמוסות או כשמן טהור וכן למרוח אותו על העור במשחה או כתחליב .

מהבחינה הרגשית, טיפול בפרחי באך בשילוב תמצית ה-crab apple תקל על תחושת חוסר הניקיון.
מטרת הטיפולים הינה יצירת תחושת שלמות והתמודדות עם המחלה ללא המרכיב השלילי של הרגשת חוסר הניקיון .

כפי שכבר ציינתי בתחילת המאמר, עד היום לא הצליחו לרפא לגמרי את מחלת הפסוריאזיס, כל מה שביכולתנו לעשות הוא להביא למזעור הקשקשת והאדמומיות בעור, ולשיפור הרגשתו הנפשית רגשית של חולה האפסוזראסיס.
 
אודות כותב המאמר:
ניר חוכיימה מעסה בכיר ומטפל הוליסטי. מיעץ ומאבחן בקליניקה מפוארת בר"ג. נסיון של 5 שנים בארומתרפיה, רפלקסולוגיה, פרחי באך וכל סוגי העיסויים (שוודי, רקמות עמוק, ספורטאים, הריון, תינוקות). מייצר מוצרים טבעיים על בסיס צמחי מרפא. מייעץ מאבחן , מטפל nir_h@012.net.il 0525649388

 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה