אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

האם ייתכן שילוב בין רפואה סינית למערבית?


21.07.2007
בסין משולבת הרפואה הסינית המסורתית ולרבות דיקור סיני במערכת הבריאות הכללית, וכיום היא נחשבת כחלק בלתי נפרד מהמערך הבריאותי הציבורי. אין הפרדה בין שני עולמות הרפואה – זה המערבי המודרני וזה הסיני המסורתי. האם ייתכן שילוב כזה במערב?

רפואת צ'יקונג – האם זה סינית בשבילך?

על פי סקרים שונים שנעשו בשנים האחרונות במערב, כ 50% - 70% מהחולים במחלות כרוניות ואקוטיות שונות, פונים לעזרתם של מטפלים אלטרנטיביים, בחפיפה או בנפרד מהטיפול הרפואי הקונבנציונאלי המוענק להם מרופאיהם המערביים. כדוקטור לרפואה סינית וצ'יקונג הפועל בארץ, הנני נדרש לעיתים קרובות להסביר מהם היסודות עליהם מושתת עבודתי, מהו סוד ההצלחה שלי כרופא, ובמה שונה הטיפול שאני מעניק מזה שמעניקים עמיתיי המערביים.
אני מודה ומתוודה כי משימת ההסברה היא מאתגרת ביותר. לא פעם אני חש כי הסבריי אינם מספקים, כי הם קשים להבנה, להדיוטות כמו גם לאנשי מקצוע רפואיים ופרה-רפואיים, שהורגלו לדפוסי המחשבה המערביים. לא אחת אני נתקל בהרמת גבה מצד מטופלים או שאר בני-שיח, המקשיבים לי בנימוס עד שאני מסיים את הסבריי. כשאני משתמש במושג "רופא אנרגיה" או במושג "צ'י" הם מביטים בי, לעיתים בחוסר הבנה, לעיתים אפילו בזלזול.
לפני שאתיימר להסביר את המושג "דוקטור לצ'יקונג", זן הרפואה בו התמחיתי, אפתח ואומר כי צ'יקונג רפואי הוא מודל טיפולי, שמאז 1989 קיבל הכרה רשמית בסין, כמודל הטיפולי המונהג בבתי החולים במדינה. בשנת 1996 העניקה הממשלה בסין לזן זה של הרפואה הסינית מעמד רשמי והיא מנוהלת בבתי החולים באמצעות מערך חוקים מקיף. מאז רווחת רפואת הצ'יקונג ברוב בתי החולים במדינה והיא נכללת בתכנית לימודי הרפואה באוניברסיטאות המרכזיות והמוכרות בסין.
כיצד ניתן להסביר את השילוב בין שתי הגישות, זו המערבית וזו המזרחית? האם ניתן בכלל לשלב ביניהן?
המודל הסיני מראה כי השילוב הוא, אכן, אפשרי. בסין משולבת הרפואה הסינית המסורתית במערכת הבריאות הכללית, וכיום היא נחשבת כחלק בלתי נפרד מהמערך הבריאותי הציבורי. אין הפרדה בין שני עולמות הרפואה – זה המערבי המודרני וזה הסיני המסורתי.
מהי הרפואה הסינית ורפואת הצ'יקונג?
הרפואה הסינית המסורתית התפתחה במהלך 5000 השנים האחרונות. היא משלבת בתוכה כמה מסגרות פילוסופיות. אלה כוללות את תיאורית ה"ינג-יאנג", את תיאורית חמשת האלמנטים, את תיאורית המרידיאנים (נקודות אנרגיה), את תיאורית ה"זנג-פו" העוסקת באיברים הפנימיים, ואת תורת ה"צ'י-קונג".
עניינו של דיון קצר זה הוא "רפואת הצ'יקונג". זהו סוג ההתמחות שלי.
"צ'יקונג" מתבסס על האמונה המסורתית הסינית כי בגוף פועל שדה אנרגיה המכונה "צ'י". שדה הצ'י מופק ומתוחזק על ידי מערכת הנשימה של הגוף. פרושה של המילה צ'י הוא "נשימה" או "דלק". דלק זה הוא האנרגיה שנוצרת בתהליך הנשימה והוא זה המחזיק אותנו בחיים. הוא למעשה אנרגיית החיים.
"קונג" פירושו עבודה, משימה או תפקיד, שעל ביצועו אחראי בעל מקצוע או מיומנות בתחום מסוים.
"צ'יקונג" אם כך הוא "עבודת הנשימה" או "אומנות השליטה על הנשימה". היא מתבצעת כדי להשיג ולשמור על בריאות אופטימאלית באמצעות איפשור של זרימה תקינה של ה"צ'י" – או אנרגיית החיים.
במהלך הכשרתו וכחלק אינטגראלי ממנה, מאומן "דוקטור לצ'קונג" לשלוט על בריאותו בעזרת תרגול יומי קשוח הכולל תרגילי כושר ונשימה בהם הוא עוסק שעות רבות ביום. בעזרת תרגול זה הוא משיג רמת אנרגיה גבוהה אותה הוא מעביר למטופליו בזמן הטיפול. אנרגיה זו היא חיונית לריפוי ולבריאות. רופא שאינו שומר על כושר ובריאות גבוהה, אינו יכול לפתח אנרגיה זו ולכן אינו יכול לטפל בחולים. מבלי להיות בריא בעצמו, אין הוא יכול לרפא אחרים. בריאותו של הרופא וכושרו הגופני, אלה, אם כן, הם המאפיינים המייחדים את רופא הצ'קונג.
מלבד היותו בריא וכשיר, מה עוד מייחד את רופא הצ'קונג?
רופא הצ'קונג מרפא על פי העקרונות של הרפואה הסינית המסורתית. הרפואה הסינית גורסת כי הגוף הוא מעין "מיני יקום" בו מתקיימות מערכות רבות שכולן קשורות ביניהן. בגוף בריא נמצאות מערכות אלה באיזון. על פי תיאוריה זו, מתקיימת בגוף זיקה בין התהליכים השונים המתרחשים בו וכי תהליכים אלה מושפעים ישירות גם מהסביבה. הרופא הסיני יחפש סימנים של דיסהרמוניה בגוף, וסימנים אלה יעזרו לו להבין את מקור הבעיה. כך הוא גם ידע לטפל בה ולמנוע הישנות של מחלות ותסמינים שונים בעתיד. כמו כן יחפש הרופא חסימות בזרימת ה"צ'" בגוף.
בגוף בריא מתקיימת זרימת ה"צ'י" ללא הפרעה. כשיש הפרעה או חסימה בזרימה, מתקיימת מחלה. תפקידו של הרופא הוא לשחרר חסימות אלה, כדי לאפשר זרימת צ'י תקינה ורציפה. הוא עושה זאת בעזרת מחטים המוחדרות לגוף בנקודות (מרידיאנים) מיוחדות. החדרתן אמורה לשחרר את החסימה.
הדבר המייחד את רופא הצ'יקונג היא דרך החדרתן של המחטים. רופא הצ'יקונג יחדיר את המחט בצורה אנרגטית, השונה מדרך החדרתה על ידי הרופא הסיני הרגיל. קשה להסביר שוני זה אך דרך ההחדרה המיוחדת הזו מאפשרת לרופא להחדיר את אנרגיית החיים שלו לגוף החולה. בכך הוא מאפשר הבראה.
 
לסיכום
אני מודע לקושי העצום בו נתקלים מטופליי בהבנת המושגים הבסיסיים ברפואה הסינית. יחד עם זאת אני שואב עידוד מכך כי גובר העניין ברפואה הסינית כדרך לגיטימית לריפוי, הן מצד רופאים והן מצד מטופלים. בשנים האחרונות מתרבים מחקרים המעידים על יעילותו של הדיקור כטיפול. עם הופעתם של מחקרים נוספים, תשתרש הרפואה הסינית ותתערה במערך הרפואה המערבי, בדיוק כמו שזה קרה בסין. החשיפה העצומה שיש לרפואה הסינית במערב והעניין העמוק שמגלה התרבות המערבית בתרבויות המזרח תגרום לקירוב והידוק הקשר בין שיטות הטיפול, דבר שיתרום לרווחתם של חולים רבים. אני תקווה שכל זה יקרה בעתיד הקרוב.

ד"ר לו צ'אן גואנג. דוקטור לרפואה סינית וצ'יקונג

 


תגיות: דיקור סיני, רפואה משלימה, רפואה סינית, בריאות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה