אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

הטיפול בעצירות של הגיל השלישי


20-08-07
רבים מבני הגיל השלישי לוקים בעצירות כרונית מסיבות שונות. כיצד רפואה סינית מתמודדת עם בעית העצירות?         
 
הרפואה הסינית רואה בבעיית העצירות סיבה מאד מהותית להתהוותן של מחלות ובעיות רבות, בכל גיל. מערכת העיכול עשירה מאד בחיידקים ופטריות אשר תפקידם הוא לסייע בעבודת העיכול.הרמה הקבועה של חיידקי המעיים מאד חשובה וכאשר חלה הפרה ברמה זו, כמו לאחר טיפול אנטיביוטי או אחרי שלשולים מכל סיבה שהיא, נגרם סבל לפעולת המעיים. מדוע אם כן מתפתחת עצירות? סיבות רבות לכך אך אנו נתמקד יותר בבעיות הגיל השלישי.
 
רבים מבני הגיל השלישי לוקים בעצירות כרונית מסיבות שונות. הסיבה השכיחה ביותר נובעת על רקע שימוש יתר במשלשלים לאורך שנים. השרירים הטבעתיים של המעיים כמעט ולא מתכווצים עצמונית וצריך לתמוך בהם הלאה תרופתית. אצל רבים אחרים, התזונה דלת תאית ובהיעדר שארית, פעולת המעיים מופחתת באופן טבעי. לא מעטים מבני הגיל השלישי נטלו אנטיביוטיקה לאורך שנים ארוכות, הרמה הטבעית של החיידקים והפטריות יצרה שיווי משקל לא טבעי ולכן כל עבודת העיכול לקויה ומכאן הדרך להתפתחות עצירות קצרה. אנשים לא מעטים נוטלים מינים שונים של תרופות אשר משפעיות בדרך זו או אחרת על השרירים ולכן השרירים הטבעתיים של המערכת לא פועלים כיאות. לתרופות אחרות השפעה על משק המלחים בגוף ומכאן הירידה ביכולת השרירית. תרופות אחרות משפיעות על יכולת החמצון התוך תאית ומכאן יותר חולשת שרירים. היכולת ללעוס מזון בהרבה מקרים היא בעייתית יותר בגיל המבוגר ואז עבודת העיכול קשה יותר אך המערכת במעט כושלת ולכן מתפתחות בעיות. גם מרכיבי המזון אצל המבוגרים היא בעיה כי הם לבדם ולא תמיד רוצים להכין מזון מתאים וקל לעיכול, יען כי צריך לבשל. וכך ניתן להוסיף ולהרחיב את יריעת הסיבות השכיחות לפגיעה בתפקודי העיכול ולהתהוותה של עצירות.

כדי להבין כיצד מאבחנים ומטפלים בעצירות, עלינו להכיר את המונחים הבסיסיים של קור וחום. הקור לא אומר שבמדידת הטמפרטורה נמצא כי החום עלה אלא, חום פנימי. האדם חש שחם לו יותר מהרגיל והוא גם נוטה יותר להזיע. לעומת זאת, תחושת הקור גם היא פנימית ולא בהכרח מלווה בירידת חום הגוף. מה שמאפיין מצב זה שאנו חשים בקור הפנימי ואנו נוטים להתלבש ביותר בגדים או להתכסות יותר בלילה. אנו חשים את הקור למרות שהטמפרטורה בחוץ לא תמיד מצדיקה את תחושת החום. מכאן אנו נגיע לפילוסופיה הסינית. אנו מכירים בעצירות שעל רקע חום פנימי רב מדי. מה שלכאורה קורה זה שעודף החום מאדה את הנוזלים ובכך גורם לצואה להתייבש ועד לכדי חוסר תנועה כמעט. יש מצב בו חסרה לחלוחית בצואה וללא קשר לעודף חום. המצב הבעייתי הבא הוא מצב של קור עודף במערכת העיכול. הקור מטבעו גורם לקיפאון ולחוסר תגובה ומכאן הוא יכול לגרום לעצירות. המאפיין אנשים אלו, שמזונות קרים ממש לא טובים להם והם גם סובלים ולא מעט מאכילת מזונות או שתיית משקאות קרים. מאידך, ישנם אחרים אשר בשלבים המוקדמים, האוכלים מזונות קרים או שותים שתייה קרה על הבוקר מתפתח גירוי של מערכת העיכול ואזי יציאה רכה. כולם מאושרים פרט למערכת העיכול הסובלת מנזק משני של גירוי קור והמשתמע מכך.

כיצד הרפואה הסינית מתמודדת עם הבעיה הזו של העצירות? הטיפול המומלץ הוא צמחי מרפא אותם ניתן ליטול בכמוסות או בצורת תה. בכל מקרה התרופה הצמחית נלקחת שלוש פעמים ביום. ההשפעה לרוב טובה מאד ומהירה יחסית ומרבית הסובלים מהתופעה של העצירות נהנים מהטיפול במידה ניכרת. הצמחים מפנים חום ומכניסים לחלוחית במקרים הנחוצים. מאידך, עודף קור וחוסר תנועתיות המעיים מטופלת בחימום המעיים ובהגברת התנועתיות של המעיים. בגישה הסינית אנו לא מדברים על חיידקים או פטריות אלא על גורמים המוכרים יותר כ-חום, קור, לחות ויובש. הדיקור במקרים הללו הוא בהרבה פחות יעיל בהשוואה לטיפול בצמחים. בה בעת מנסים לטפל בעוד בעיות נוספות אחרות מהן סובל האדם ולכן מדובר ברפואה הרבה יותר שלמה ומורכבת בהשוואה למתן משלשלים לעצירות כפי שמקובל ברפואה הרגילה. מדוע אם כן לא נפוץ יותר לטפל ברפואה הסינית באנשים הסובלים מעצירות? ראשית, האנשים לא מכירים ברפואה הסינית כמקור יעיל לטיפול בעצירות. שנית, נוח מאד ליטול כדור משלשל, שמן או סוכרים מרוכזים ולהשיג יציאה כלשהי לעומת נטילת תרופות סיניות שלוש פעמים ביום. שלישית, התרופות הסיניות עולות כסף ישיר לאדם כולל הבדיקה אצל הרופא המטפל, וזה הרבה יותר יקר בתחילה ממה שעולה להם בקופ"ח. רביעית, הרופאים הרגילים לא מפנים לטיפול סיני וחלק לא מבוטל מציבור המבוגרים לא מודע די לרפואה הסינית ולכן גם לא סומך עליה.

אני מקווה כי יום יבוא ואפשר יהיה לאפשר לאדם לבחור את המטפל שלו ולקבל כל סוג של רפואה בה יחפוץ ו/או יבטח. חברות הביטוח הרפואי יכירו בטיפול הסיני לבעיה השכיחה הזו ולמגוון בעיות רפואיות נוספות אחרות. זהו טיפול נטול תופעות לוואי בשונה מהטיפולים הרפואיים האחרים. התוצאות הטובות בהחלט מצדיקות את ההשקעה של הפרט ובתקווה שעם הזמן זה יוכר בסל הטיפולים ובכל מרפאה ניתן יהיה לקבל טיפולים שכאלה וברמה מספיק גבוהה ולחלופין שהמערכת תכיר בטיפול באופן מלא.
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה