אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > הומאופטיה ומנופאוזה

הומאופטיה והפסקת מחזור חודשי


10.04.07
האם תחליפי הורמונים פיתרון טוב ?
תחליפי הורמונים הם הפיתרון הקל, המהיר והמועדף לכאורה על רופאים, רק בגלל שנראה שאין להם פתרון אחר שימנע את השימוש בחומרים המלאכותיים המזיקים האלה, אולם אפילו בין הגניקולוגים המומחים תחליפי ההורמונים הם עניין ששנוי במחלוקת. הרבה אנשים לא יודעים, שתרופות בעצם מקלות על בעיות מסוימות ויוצרות בעיות אחרות. לפעמים זה שווה את זה, כשאין פיתרון אחר, אולם, קיימת גם האפשרות לתרופות ללא תופעות הלוואי האלה, שכדאי לנסות קודם.
יש שיגידו שנטילתם של תחליפי ההורמונים חשובה למניעת אוסטאופורוזיס (בריחת סידן), בעיות לב וגלי חום, אך שמירה נכונה על עצמנו כמניעה וטיפולים טבעיים והוליסטיים יותר יכולים לעשות את אותה העבודה, ללא תופעות הלוואי שבאות יחד עם התחליפים הסינטטיים.

מה זה מנופאוזה ?
מנופאוזה (גיל המעבר) הינה - הפסקת המחזור החודשי. בתקופה זו השחלות מפסיקות את הבשלת הביציות, היכולת להרות נעלמת בהדרגה, הפעילות הוסתית נחלשת ולבסוף נעלמת, והגוף מפסיק את ייצור ההורמונים הנשיים החשובים: אסטרוגן ופרוגסטרון. באופן תקין המנופאוזה מגיעה בין גיל 40 לגיל 55. הירידה באסטרוגן מביאה לסימפטומים לא נעימים אצל חלק מהנשים, כגון: גלי חום (הנובעים מעליה בזרימת הדם בכלי הדם) הזעה, הפרעות שינה, תכיפות במתן השתן, יובש בנרתיק, כאב בעת קיום יחסי מין, ירידה בחשק המיני, עצבנות, חרדה, דיכאון, נטייה לרגזנות, בכי, רגישות יתר ועוד. התופעה המתווספת בד"כ למנופאוזה היא אוסטאופרוזיס (בריחת סידן) ועלייה בסכנה למחלות לב ומחלות דמנטיות.

אך האם ידעתם שסימפטומים אלו שמאפיינים נשים בעולם המערבי כמעט לא מוכרים במזרח הרחוק ובארצות העולם השלישי?

בתרבויות אלו, המנופאוזה היא יותר סיבה לחגיגה, תקופה בה לאישה יש סוף סוף זמן לגילוי ומימוש עצמי.

לנשות המאה ה-20, החיות בלחץ מתמיד, זיהום אוויר ותזונה לקוייה, שרובן חשות דווקא שזו תקופה של סוף ולא של התחלה, שהכל מתחיל "ליפול" ושהן מזדקנות, תחליפי ההורמונים נשמע כמו פיתרון מושלם: גילוי האסטרוגן החליפי לקראת שנות ה-60 גרם להמשך ה"מחזור החודשי", הפסיק את התופעות הללו ונתן תחושה של נעורים בעקבות זה. בהמשך מ-1975 גילו שהוא הכפיל ואף יותר מכך את הסכנה לחלות בסרטן רירית הרחם, אז הוסיפו את הפרוגסטין (נגזרת של הורמון הפרוגסטרון) לתרופה. תוספת הורמון זה אמנם הורידה את העלייה בשכיחות סרטן רירית הרחם, אך הידעתם שבקרב נשים שהשתמשו בהורמון התחליפי (אסטרוגן ופרוגסטין) היתה עליה של 41% באירועי שבץ מוחי, עליה של 29% בהתקפי לב, עליה של 113% בשכיחות של קרישי דם בריאות ועליה של 26% בסרטן שד ?!?!
משך 3-6 חודשי הנטילה הראשונים של תחליפי ההורמונים, יש הפרשות ווגינליות ב- 30%-50% מהנשים הנוטלות תחליפים אלה.

הסיכונים המשמעותיים בנטילת תחליפי הורמונים הם:

1. עלייה בסיכון לסרטן השד
2. עלייה בסיכון לסרטן הרחם
3. דימום ווגינלי
4. מחלות כבד חריפות
5. מחלות של כיס המרה
6. מחלות של התוספתן
7. קרישי דם
8. שבץ
9. התקפי לב

אז מה כן ניתן לעשות ?

אין סיבה למנוע את תהליך הבלות, זו אינה מחלה אלא תופעה טבעית. אולם כדי לטפל בסימפטומים המתלווים אליה, כדאי לאמץ הרגלי חיים ותזונה בריאים:

- לתת יותר תשומת לב לצרכים הנפשיים- כגון הורדת לחץ בעבודה ובבית.

- להימנע משתיית אלכוהול, קפאין ומאכלים חריפים- הגורמים להופעת גלי חום.

- להימנע מעישון

- שמירה מהשמש

- שמירה על ערכים תקינים של שומנים בדם (ניתן לעשות זאת בעזרת תזונה נכונה, לאו דווקא בעזרת תרופות)

- שמירה על ערכי לחץ דם תקינים

- פעילות גופנית סדירה (גם אם היא מתונה)

נשים רבות חוששות מתופעת האוסטאופרוזיס, הגורמת לשברים בעצמות. ניתן להקטין משמעותית את בריחת הסידן באמצעות פעילות גופנית מותאמת לאוסטאופרוזיס (אני בדרך כלל ממליצה למטופלות על מספר תרגילים פשוטים שניתן לבצע בקלות בבית כמה דקות בכל יום, ללא צורך בכושר או כלים מיוחדים כתוספת לייעוץ הFאופתי והתזונתי). תזונה נכונה כמו אכילת מזונות עתירי סידן מעולם הצומח ובעיקר עלים ירוקים (חסה, סלרי, כרוב ועוד), טחינה, והפחתת מאכלים עשירים בזרחן- כמו מוצרי חלב. רבים ממוצרי החלב עשירים בחלבון וזרחן וכך גורמים לבריחת סידן ולא לתוספת סידן. ניתן גם לקחת תוספי סידן ציטראט בקפסולות.

במה ההומאופטיה יכולה לעזור למנופאוזה?

הומאופטיה היא טיפול בטוח יותר במנופאוזה מהטיפול הקונבנציונלי כי היא מגרה את האיזון ההורמונלי הטבעי ללא שימוש בתרופות מסוכנות. כיון שהטיפול ההומאופתי הקלאסי מתחשב במכלול החיים ולא מתמקד באספקט אחד שלהם, כל היחס האישי שנותנת האישה כלפי התקופה אותה התחילה, נלקחות בחשבון בראיון ההומאופתי. על פי הגישה ההומאופתית, יש קשר בין הגוף לנפש, והתופעות משקפות מצבים בעולמה הפנימי של האישה. לכן כל אישה חווה את סימפטומי המנופאוזה קצת אחרת, או שמתייחסת אליהם אחרת. האחת סובלת מגלי חום, בעוד האחרת תסבול מרגישות יתר. האחת כועסת על הכאבים, האחרת תבכה, בעוד השלישית תנסה להתעלם מהם בתקווה לא לחוש בהם...

שילוב נכון של תזונה ותרופה הומאופתית תביא לא רק להיעלמות סימפטומי גיל המעבר, כי אם לאיזון עמוק יותר, כך שיכולים להיעלם סימפטומים שקיימים כבר שנים ללא קשר למנופאוזה, ויהיה גם שיפור בתחושות הפיזיות, הנפשיות והכלליות.

לדוגמה, היתה לי מטופלת שהחלה לסבול ממיגרנות נוראיות, בייחוד בבקרים, בעקבות הפסקת הווסת. היא נכנסה לדיכאונות ונפגעה מכל דבר שנאמר לה. בהמשך הטיפול לקחתי בחשבון שהיא גם היתה רגישה לשמש ואהבה מאד מלח. היא היתה אישה סגורה שהעדיפה להסתגר בחדר בכל פעם שהיתה מיגרנה, ולא היתה מוכנה שינחמו אותה.

לאחר נטילת התרופה ההומאופתית עוצמת המיגרנות ירדה וגם התדירות ירדה ב-75% לדבריה, היא נעשתה פחות רגשנית ובני משפחתה אמרו שנעשתה חברותית ופתוחה יותר. היא אמרה שהתרופה טיפלה גם בבעיית עצירות שהיתה לה, למרות שלא ניסתה לטפל בה.

מטופלת נוספת שלי, שבעקבות הפסקת הווסת החלה להרגיש גלי חום תכופים, חוסר שקט ועצבנות נוראית. היא החלה להרגיש חנק בגרון, ונעשתה עוקצנית כלפי הסובבים אותה. היא סיפרה שהיא חוששת שבגלל שהפסיקה לקבל ווסת, שבעלה לא ירצה אותה יותר, והחלה מקנאה בכל אישה ששוחחה עם בעלה.

לאחר נטילת התרופה ההומאופתית אמרה שלפני זה הרגישה שרעל מצטבר לה בגוף, ושהתרופה עזרה לה לנקז אותו. היא סיפרה שהרגישה רגועה יותר, ושהיא כבר לא חשדנית ולוקחת דברים יותר בפרופורציות- גם את חששה לגבי בעלה וגם את חשדנותה הכללית באנשים.

מקרה נוסף, שבו בעקבות תהליך המנופאוזה נעשתה המטופלת חסרת סבלנות, עצבנית ורגזנית מאד. התייחסתי בטיפולי לכך שהיא טיפוס מאד יעיל ומסודר, רגישה לקור וסבלה רוב חייה מקיבה רגישה.

לאחר נטילת התרופה ההומאופתית אמרה שהיא מרגישה רגועה יותר, ושבנוסף אינה סובלת יותר מהקיבה כמו פעם.

לסיכום, במקום תופעות הלוואי הרבות והסיכונים הרבים הקיימים בנטילת תחליפי הורמונים סינטטיים, המלצתי האישית היא לשלב אורך חיים בריא וטיפול הומאופתי, המסייעים לעבור את תהליך המנופאוזה ביתר קלות וללא סיכונים מיותרים.

עדי צוקר

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה