אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > פסיכיאטריה וסמים חוקיים

פסיכיאטריה וסמים חוקיים


21.01.07
אסי דיין הביא אותנו לזכור שהאמצעי היחיד באמצעותו הפסיכיאטרים "מרפאים" התמכרות לסמים הוא בחלוקה של תרופות ממכרות תרופות ממכרות אלו הן למעשה סמים קשים ומסוכנים עוד יותר
בשבוע שעבר היה אסי דיין אורח הכבוד של כנס הפסיכיאטרים. מפרסומים בעיתון עולה שהפסיכיאטרים השתמשו באסי דיין כדי להדגיש שסמי רחוב זה דבר רע ומסוכן. דיין דיבר בשבחי הקוקאין וההרואין והפסיכיאטרים מחאו לו כף. קוקאין היא סם פסיכיאטרי לשעבר שהפך ללא חוקי.

אסי דיין הוא דוגמא מהלכת לאיך סמים פסיכיאטריים, חוקיים ולא חוקיים, הפכו אמן מוכשר מאין כמוהו, לאדם, שהתמכרותו הקשה מעוררת רחמים.

אסי דיין הביא אותנו לזכור שהאמצעי היחיד באמצעותו הפסיכיאטרים "מרפאים" התמכרות לסמים הוא בחלוקה של תרופות ממכרות. תרופות ממכרות אלו הן למעשה סמים קשים ומסוכנים עוד יותר. סמים פסיכיאטרים הם סמים חוקיים. סמים פסיכיאטרים גורמים להתמכרות כל כך קשה, ששום סם כבר לא מסוגל להרגיע. הופעתו של אסי דיין מוכיחה שאחרי שימוש כל כך ממושך בסמים פסיכיאטרים, שום סם כבר לא מרגיע אותו. זו הסיבה שאסי דיין מתחנן שיהפכו את הקוקאין לחוקי.

בנו של אסי דיין הודה לאחרונה כי הוא מכור לריטלין, ואף הצטלם כאשר הוא 'מסניף' ריטלין. ריטלין דומה בהרכבו הכימי לקוקאין. כידוע גם הריטלין הוא סם חוקי תחת פקודת סמים מסוכנים שהפסיכיאטרים מעודדים את השימוש בו כדי 'לעזור' לילדים היפר אקטיביים.

תחנות המתאדון שמפעיל משרד הבריאות אינן תחנות גמילה. הן תחנות לחלוקת סמים חוקיים. הן מקומות חלוקה ותחזוקה של אוכלוסיית נרקומנים הולכת וגדלה. ולמעשה הן תחנות הורסות חיים. המתאדון ממכר פי כמה מהרואין. הגמילה ממתאדון היא כמעט בלתי אפשרית. הנגמל צריך לעבור קריז אימתני שיכול להימשך שבועות ארוכים. כל נרקומן יכול להעיד על כך. הפסיכיאטריה מבטיחה ריפוי או עזרה, אולם בפועל היא רק מחליפה סם בסם. במקום לשקם אנשים אלה היא קוברת אותם עמוק יותר, וקושרת אותם היטב אליה. המדינה מחפשת שקט ולא פתרון אמיתי. הכסף ממשיך לזרום ליצרני התרופות.

בכנס עם אסי דיין הפסיכיאטרים פרסמו ניסוי חדש להוריד אנשים מסמי רחוב. בניסוי הפסיכיאטרי החדש יתנו הפסיכיאטרים לניגמלים תרופה פסיכיאטרית חדשה אבוגאין המופקת משורש הצמח "טברננט איבוגה". תרופה שמטרתה לגמול נרקומנים מסמים. בפרסומים צוין במפורש שתרופה זו תגרום להזיות קשות במשך 24 שעות. המשתתפים בניסוי יעברו ניטור לב.

אבוגאין היא "תרופה" הגורמת להזיות של 24 שעות ויש לפקח שלא תגרום למוות כתוצאה מסיכון להתקף לב. תחשוב לעצמך: האם היא סם או תרופת מרפא מרגיעה? אבוגאין יהיה לבטח סם חוקי שיופץ בקרוב. בעתיד הרחוק יותר יהפוך, קרוב לודאי, לסם לא חוקי. בכל מקרה אם סם זה יאושר לשימוש הוא ללא ספק יכניס ליצרני התרופות מליונים.

הסתרת מידע

הפסיכיאטרים עושים תעמולה בשבחי הסמים שלהם, אולם אין הם מספרים לחולים על התלות האיומה שסמים אלה גורמים, תלות אשר הופכת את האדם ברוב המקרים למסומם לכל החיים.

התרופה 'רדוקטיל', לכאורה, תרופה לירידה במשקל. אולם, זהו, למעשה, סם מרץ פסיכיאטרי ממשפחת האמפטאמינים. בעלון התרופה לא רשום שהיא עלולה לגרום לתלות ולדיכאון לאחר הפסקתה.

התרופה 'זייבן', לכאורה, תרופה לגמילה מעישון. אולם, זהו, למעשה, סם פסיכיאטרי נוגד דיכאון. בעלון התרופה לא רשום שהוא עלול לגרום לדיכאון לאחר הפסקתו. הציבור חייב לדעת שישנה כנראה מדיניות לא להכניס לעלוני התרופות הפסיכיאטריות את מלוא הנזק שהם גורמים, לרבות התלות בהם, כדי למנוע בהלה.

במקרים הנפוצים, שבהם רושם הפסיכיאטר כדור לדיכאון בגלל משבר זמני, הוא איננו מסביר לחולה כי הסם הזה גורם לתלות. הוא אומר לאדם שייקח אותו לפחות למשך שנה. אולם לאחר שנה, האדם התמים מגלה לחרדתו, שהוא איננו יכול להפסיק לקחת אותו. אם הוא מנסה להפסיקו הוא מגלה שמצבו הופך חמור ביותר. זוהי הפרת זכותו של החולה להחליט לגבי גורלו.

הפסיכיאטריה הציבה עצמה כאילו היא עומדת מעל לחוק. היא לא נותנת לציבור להחליט בנוגע לגורלו, אלא מחליטה בשבילו מה הוא צריך לדעת לגבי התרופות שלה, ומה יש להסתיר ממנו. זוהי הפרת זכויות ופגיעה בחופש המידע.

עמותת מגן לזכויות אנוש דורשת שמשרד הבריאות יגן על הציבור הישראלי ויחייב את יצרני ויבואני התרופות לפרסם את כל האזהרות האחרונות שיצאו מטעם סוכניות ממשלתיות בעולם כולו בנוגע לתרופות פסיכיאטריות .
עמותת מגן לזכויות אנוש היא הנציגה של ה-Citizens Commision on Human Rights, ארגון בינלאומי המונה למעלה מ-300 סניפים ברחבי העולם. הארגון נוסד ע``י ארגון הסיינטולוגיה כגוף עצמאי, שמטרתו לחקור ולחשוף מקרים של הפרת זכויות אדם בידי פסיכיאטרים ועובד בין השאר עם האו"ם ועם קבוצות אחרות במטרה לטהר את תחום בריאות הנפש.

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה