אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > החופש הגדול

איך לשרוד את החופש הגדול?


ד'ר סוזי קגן / 3.7.12
תקופת החופש יוצרת מצב בו הורים עובדים והילדים בחופשה. מצב זה מביא לעיתים לדילמות משפחתיות, לקונפליקטים ולסוגיות שבמהלך השנה לא נוהגים להתמודד איתן
 

החופש הגדול כבר התחיל והוא ימשך עד אוגוסט. על אף העובדה שהילדים ובני הנוער בחופשה, רבים מההורים עובדים במהלך תקופה זו. חלקם נוהגים לקחת כשבוע חופש מהעבודה לבלות עם הילדים ולצאת לחופשה משפחתית, אך יחד עם זאת מרביתה של תקופת החופש יוצרת מצב בו הורים עובדים והילדים בחופשה. מצב זה מביא לעיתים לדילמות משפחתיות, לקונפליקטים ולסוגיות שבמהלך השנה לא נוהגים להתמודד איתן. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, מעניקה טיפים מקצועיים איך לשרוד את החופש הגדול.

קייטנה

בישראל מקובל בחודש הראשון של החופש הגדול לשלוח את הילדים לקייטנה. מדובר במסגרת שבה מבלים הילדים תחת השגחה. מסגרת המאפשרת להוריהם להמשיך בשגרת עבודתם. יש במסגרת הזו יכולת לצמיחה חברתית, לשיפור כישורים חברתיים וללימוד אומנויות חדשות. יחד עם זאת במידה והילדים אינם רוצים ללכת אני ממליצה לבדוק עם הילד את הסיבות. פעמים רבות הסיבות נעוצות בעייפות ממסגרת מדריכה גם אם היא כייפית ומהנה. גם לקייטנה צריך לקום בזמן, לבצע את הוראות המדריך, לשרוד ולהתמודד עם ילדים אחרים. ילדים מגילאי 10-11 מתחילים לבקש לוותר על קייטנות ועל ההורים לעודד אך לא להתעקש בכל מחיר.

מסגרת בבית

כאשר הילד לא רוצה ללכת לקייטנה, מומלץ לקבוע פעמיים בשבוע שבהם בתום יום העבודה של ההורה יצא עם הילד לים, לבריכה,לסרט או לפארק "להתאוורר". כמו כן אני ממליצה לקבוע פעילות משפחתית מיוחדת ומהנה בסוף שבוע. הילד בחר לא ללכת לקייטנה אבל הוא נמצא בחופשה ורוצה ליהנות. מגיע לו לאחר שנה עמוסה של לימודים, שיעורים, מבחנים ומטלות אחרות. לילדים צעירים בגילאי 10-11 אפשר לנסות לגייס סבים וסבתות שיהיו עם הילד אחת לשבוע. לצרף חבר שיהיו יחד, אבל חשוב לוודא שיש מבוגר אחראי! אפשר להתארגן יחד עם כמה הורים לתורנות בה בכל יום הורה אחר ישגיח. אין צורך להפעיל אותם, אלא פשוט להיות באזור ולוודא שהכל בסדר. אני ממליצה בכל יום להכין לילד רשימה של מטלות קצרות על מנת להשאיר אותו בסוג מסוים של מסגרת כגון סידור החדר, זריקת פח הזבל וכדומה, כך הוא גם עסוק בעשייה וגם מרגיש שהוא תורם את חלקו בבית. אני ממליצה ליהנות יחדיו גם בבית, אפשר להכין עוגות, פיצות ומאכלים רבים שהילד אוהב וההכנה שלהם היא כיפית, כמו כן אפשר לקנות משחקי שולחן או יצירה ולשחק בהם כל המשפחה יחדיו.

עבודה לבני נוער

בשנים עברו מקובל היה שנערים רבים מנצלים את החופש הגדול לעבודה בשכר. חוק עבודת הנוער מתיר העסקת נערים בתקופת החופש הגדול מגיל 14 ואילך, בעוד בתקופת לימודים מותרת העסקת נערים רק מגיל 15 ואילך. בשנים האחרונות פחות ופחות בני נוער מתלהבים למצוא עבודה. אני ממליצה לעודד אותם ולעזור להם במציאת עבודה לחופש שכן מדובר בשיעור חשוב בעצמאות כלכלית. מתבגרים רבים אינם יודעים כיצד להתחיל חיפוש עבודה, מה להגיד למעסיק, איך להתראיין ועוד. יש להדריך את המתבגרים לגבי כל התהליך של חיפוש עבודה, ראיון, הבנת הכישורים המתאימים לתפקיד ומעקב אחר התפתחות הקשר עם המעסיק.

חופשה משפחתית

את החופשה המשפחתית בארץ ובחול רצוי לתכנן הרבה זמן מראש ולשתף את הילדים בהחלטות. יש להתחיל עם התקציב ובהתאם לתקציב להחליט על הפעילויות עם הילדים. ישנם מקרים בהם במשפחה יש ילדים עם פערים גילאיים גדולים. אני ממליצה שפעם או פעמיים במהלך החופשה יהיה פיצול שבו הורה אחד מבלה עם ילד מתבגר בעוד השני מבלה בפעילות של ילדים צעירים. גם שעה או שעתיים כאלו בימים נפרדים משפרים את הרגשתם של המשתתפים ויוצרים חוויה טובה יותר לכולם.

חופשה נעימה!!!
 
נוה עינבר

תגיות: חופשה, חופשת הקייץ, מה לעשות בחופשת הקייץ
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה