אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

ארכיון מאמרים > ניצול עובדים בעלי מוגבלויות

מדריך מקוצר – כיצד תדעו להבחין בין עסקים חברתיים לנצלנים


נדב עטיה / 5.6.12
תרומה אמיתית לקהילה או ניצול עובדים בעלי מוגבלויות?
 
בישראל ישנם כ 120 אלף איש עם מוגבלויות המועסקים במפעלים המוגנים הפזורים ברחבי המדינה. למדינת ישראל יש ענין בהעסקתם ולכן היא מעבירה למפעל המוגן תגמול עבור כל משתקם שמגיע ליום עבודה, אלא שכמו במקרים רבים אחרים המדינה "עושה לעצמה חיים קלים" ולא בודקת מה התגמול שמשולם לעובד.

ואיך זה עובד?

המפעל המוגן מעוניין להגדיל את מכסת המשתקמים , בכדי להנות מהתגמול היומי לכל משתקם ולכן מציע עבודות אריזה וליקוט כמעט בכל מחיר לכל יחידה (הרי מה שמעניין אותו בסופו של דבר , זה התגמול מהמדינה). מצד שני – הספק שמספק את המוצרים לאריזה ולליקוט נהנה ממחיר יחידה נמוך בהרבה מהעלות שהיה צריך לשלם, אילו היה מבצע בעצמו.
כך נוצר שילוב אינטרסים מסוכן כשהמפעל המוגן רוצה לגייס כמה שיותר אנשים עם מוגבלויות לשירותיו, הספק חוסך בעלויות ייצור ובמקביל התפתח מערך שלם של גורמי תיווך שמעבירים עבודות אריזה לאותם מפעלים תחת שימוש במילים גדולות "המוצר נארז ע"י אנשים עם מוגבלויות במסגרת תרומה לקהילה". המפעל המוגן מרוויח מהמדינה, הספק מרוויח מהלקוח ומהקטנת עלויות הייצור... ומה עם אוכלוסיית המוגבלים? מי דואג להם באמת?
עפ"י חוק המפעלים המוגנים, העובדים עצמם אינם זכאים לזכויות עובד רגיל (שכר מינימום, נסיעות, הבראה וכו') ובני משפחותיהם נאלצים להתפשר ולהתנחם מכך שבני משפחותיהם עובדים ואינם רוצים להחשב כפויי טובה ולהתווכח על תנאי התגמול
שילוב האינטרסים הזה הופך למסוכן עוד יותר, כאשר גורמי התיווך מעבירים עבודות שנמכרות כמתנות לעובדים / שי לחג וכו' ובכך לא רק שמנצלים את חוסר האונים של המוגבלים, אלא גם את טוב ליבם ורצונם של הלקוחות לרכוש מתנות עם ערך מוסף.
לכן, כל עוד אין תקנים וכללים מחייבים להעסקת אנשים עם צרכים מיוחדים במפעלים המוגנים, כל ארגון או איש פרטי שמעוניין לתרום לקהילה חייב באופן מוסרי לבחון בעצמו שהוא תורם להעסקה בתנאים הוגנים ולא למערך של ניצול ושרלטנות.

להלן מספר כללי עבודה פשוטים שיקלו עליכם בבחירה:

כלל ראשון - בקרו אצל הספק לעיתים קרובות והתרשמו מפעילותו. חשוב מאד לראות מהיכן הוא פועל, כיצד הייצור מתבצע וע"י מי. האם העובדים שם שחוחים ועייפים מהחיים, או שמחים ואופטימיים. שאלו אותם. אל תהססו – הם לעולם אינם משקרים.

 • בררו האם הספק מעסיק אנשים עם מוגבלויות באופן ישיר או עקיף. לעיתים הייצור מועבר למפעל מוגן כקבלן משנה של גורמים מסחריים תמורת סכום זעום ומעליב. לרוב מדובר על תגמול למשתקם שמסתכם בשכר עבודה של שקל לשעה!!! האם אתם מוכנים לתת יד ולקחת חלק בשרשרת הפסולה בה הספק והמפעל המוגן מרוויחים סכום מכובד, אולם העובד המוגבל מנוצל ומקבל תגמול זעום?!, וכל זאת בזמן שלעובד במפעל המוגן, ברב המקרים, אין גם שום זכויות בסיסיות שיש לעובד נורמטיבי רגיל (ימי חופשה, פיצויים, דמי הבראה ועוד). התגמול לעיתים, אפילו אינו מוגדר כשכר אלא כדמי כיס..... מגודל הבושה.
 • בדקו האם לעובדים עם מוגבלויות יש רצף תעסוקתי במהלך כל השנה, או רק תעסוקה עונתית לקראת הכנת מתנות לראש השנה או מתנות לפסח? רב הספקים, לצערי, מציינים באתרי האינטרנט ובקטלוגים שלהם, כי "העבודה מתבצעת ע"י אנשים עם מוגבלויות, במסגרת תרומה לקהילה". בפועל, העבודה מועברת למרכזי פעילות שיקומיים או למפעלים המוגנים רק בזמני לחץ, בהם הספק אינו מסוגל לעמוד בעומס היצור וגם אז מדובר בתגמול זעום ומעליב. האם אי פעם שאלתם את עצמכם – מה קורה עם אותו אדם מוגבל בתקופות רגילות שאינן חגים? ממה הוא מתפרנס? אז הנה התשובה. התמונה האמיתית והעגומה היא שאותם מוגבלים שארזו את המתנה לקראת החג, ביתר השנה מועסקים בעבודות סתמיות, זוטרות ולא מועילות, ומעל הכל, שגם אינן מפרנסות אותו בצורה מכובדת עקב התגמול הזעום.
 • עמדו על זכותכם ושאלו ובדקו עם הספק מה גובה התגמול המועבר לאותם עובדים עם מוגבלויות שהוא מעסיק. שוב, ברב המקרים בהם מועברות עבודות הייצור והאריזה למפעלים המוגנים, התגמול המועבר למשתקמים הינו תגמול תפוקתי ולא תגמול שעתי. מטבע הדברים, אנשים הנמנים עם אוכלוסיה זו עובדים יחסית באיטיות, לכן הם מתוגמלים ע"פ תפוקה ולא לפי תעריף שעתי. אך עדיין אין שום סיבה לנצלם ולשלם להם תגמול של אגורות בודדות לפריט, מה שמביא את אותם מוגבלים להתפרנס מעשרות עד מאות בודדות של שקלים לחודש עבודה! שאלו את עצמכם, האם חלילה, הייתם מוכנים שקרוב משפחתכם שמתמודד עם מגבלה פיזית או נפשית יעבוד 100 שעות תמורת משכורת חודשית מבזה של שלוש ספרות בלבד??!!!
 • בדקו מה מספרם של המועסקים המוגבלים מתוך כלל העובדים בעסק. אנו מעודדים העסקת אדם עם מוגבלויות במגזר הציבורי והעסקי, כדי שיעבוד ויתפרנס בכבוד וירגיש כשווה בין שווים. אך לעיתים בארגון מועסקים רק עובד אחד או שניים בעלי צרכים מיוחדים מתוך כלל עשרות העובדים הרגילים, וזה עדיין ראוי להערכה אבל אין זה מעיד על העסק שהוא עסק חברתי ושהמתנות המיוצרות אצלו הן מתנות שמשלבות תרומה לקהילה.
 • התעניינו האם העובדים עוברים בארגון בו הם מועסקים תהליך הכשרה מבוקר לרכישת מקצוע או שהם רק משמשים כתפאורה לייצור מכירות, שלא לומר אמצעי לקבלת סיוע כלכלי מהרשויות? לצערי, מהיכרותי הרבה עם אוכלוסיית אנשים עם מוגבלויות, אני עד למקרים רבים בהם "משתמשים" באנשים אלו כצבע ותפאורה, רק כדי לזכות באהדת הציבור ובקבלת תקציבי מדינה. מקרים בהם האינטרס של שיקום אדם נכה והחזרתו לחברה נורמטיבית אינו מהווה ממש מטרה עליונה.
 • בדקו מהם מקורות המימון של העסק. האם הוא ניזון מתרומות ותקציבי ציבור או שכל מינופו מתבסס על מכירות בלבד? זכותו של כל ארגון כלכלי למקסם את הכנסותיו ולהגדיל את רווחיו. אך הרשו לי להעלות נקודה נוספת למחשבה רגע לפני שאתם בוחרים בספק המתנות לעובדים או בבחירת מתנות החג. לעיתים, מעצם פעילותו, מקבל המפעל המוגן/המפעיל תקציבים ציבוריים עצומים מהמדינה, מהביטוח הלאומי, מרשויות הבריאות/הרווחה ואפילו ממשרד הביטחון. כל זאת, רק כדי שיתנו מענה לצורך ויעסיקו את אותה אוכלוסיה מיוחדת. לעומתם, קיימים ארגונים חברתיים פרטיים שפועלים מתוך אג'נדה חברתית מובהקת וטהורה, אשר יצרו ויסדו מסגרת תעסוקתית הממונפת בזכות הכנסות ממכירות בלבד, ללא קבלת אגורה שחוקה מתרומות ומתקציבי ציבור.

מומלץ מאד לתת עדיפות ברכישת המתנות לאותם גופים אשר אינם נהנים מתקציבי ציבור ושכן המשך קיומם ופרנסת המשתקמים מתאפשר אך ורק מההכנסות מהמכירות.

 • שווה לבדוק - האם העובדים המוגבלים משולבים בארגון בקשת של תפקידים? ברוב המקרים, הספקים רק כדי לצאת ידי חובה, מציבים את העובד המוגבל בתפקיד זוטר ולא משמעותי. לדוגמא, ליקוט מספר פריטים למארז, גזירת סרטים וכדומה. לעומת זאת, ארגון חברתי אמיתי, מסכן במידה מסוימת את המוניטין שלו במטרה להקנות לאוכלוסיית המוגבלים מסגרת תעסוקתית משמעותית ואף מציב אותם בקו ראשון מול הלקוחות. מעט מאד ארגונים משלבים לאורך כל שרשרת האספקה אוכלוסיית מוגבלים, ולוקחים את הסיכון שייתכנו תקלות שעשויות היו להימנע במידה ובאותם תפקידים היו מוצבים אנשים נורמטיביים. מניסיוני, אני מעיד ואומר, שלמרות הקשיים והחסמים הפסיכולוגיים, זה נושא מורכב מאד ודורש "מתיחת איברים" של מנהלי הארגון החברתי, אבל הדבר בהחלט אפשרי, והתגמול הרגשי הוא עוצמתי גם למעסיקים וגם ועושה נפלאות לביטחונם ולהערכה העצמית של המשתקמים.
נדמה שכולנו מסכימים שהעסקת אנשים עם מוגבלויות היא ערך עליון, אך הליכה עיוורת ותמימה אחר סיסמאות מעודדת שרלטנות ופוגעת בעסקים החברתיים האמיתיים.
 
מאת נדב עטיה מנהל סטודיו אנד ג'וי בפארק אפק בראש העין שבו מועסקים כ-30 עובדים בעלי מוגבלויות פיזיות, נפשיות וחושיות בשזירת פרחים והכנת מתנות וחבילות שי.
 
אופיר, רוני חסיד

תגיות: עובדים בעלי מוגבליות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה