אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר
ארכיון מאמרים > אל תיתן לקריש מהלב לגרום לך לשבץ במוח

אל תיתן לקריש מהלב לגרום לך לשבץ במוח


26.2.12
אל תיתן לקריש מהלב לגרום לך לשבץ במוח

ד"ר עמית שגב, מזכ"ל האיגוד הקרדיולוגי בישראל, רופא בכיר ביחידת הצנתורים במכון הלב במרכז הרפואי שיבא הסביר כי: "המטרה העיקרית בטיפול בחולים עם פרפור פרוזדורים הינה למנוע היווצרות של קרישי דם בעליות הלב ועל ידי כך להגן על המוח מפני שבץ. 3 מתוך 4 מקרים של שבץ מוחי עקב פרפור פרוזדורים ניתנים למניעה בעזרת טיפול מניעתי עם נוגדי קרישה"

· פרפור פרוזדורים היא הפרעה בקצב הלב המתבטאת בהרגשת דופק מהיר ובלתי סדיר ומלווה לעיתים בקוצר נשימה, כאבים בחזה, הרגשה כללית רעה וירידה באיכות החיים.

· בפרפור פרוזדורים, עליות הלב או הפרוזדורים, החללים העליונים של הלב אינם מתכווצים, דבר הגורם למצב בו יש סטאזיס או סטגנציה (זרימה איטית) של הדם הממלא את החלל, בעיקר בפרוזודור השמאלי. זהו האזור בו בלמעלה מ - 90% מהמקרים עלול להיווצר קריש דם. קריש הדם עלול להינתק ולנוע בזרם הדם אל עורקי המוח ולגרום לשבץ מוחי עקב חסימת העורק.

· תרופות נוגדות קרישה, בלשון העם "מדללות דם", מונעות את תהליך יצירת קרישי דם ובכך יכולות למנוע שבץ מוחי.

· ניתן למנוע כ- 70% ממקרי השבץ המוחי בעזרת תרופות מתקדמות הנמצאות בסל הבריאות.

· לשמחתנו, לפני מספר שבועות הודיעה הוועדה הציבורית להרחבת סל שרותי הבריאות על הכנסת דור חדש של תרופות נוגדי קרישה לסל הבריאות לשנת 2012 החשובות למניעת שבץ מוחי בקרב חולי פרפור פרוזדורים.

פרופ' נתן בורנשטיין, יו"ר האיגוד הנוירולוגי בישראל ומנהל היחידה לשבץ מוחי במרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי: "שבץ מוחי, בניגוד להתקף לב, משאיר את החולה עם נכות פיזית וקוגניטיבית. כרבע מהחולים יפתחו שיטיון דמוי אלצהיימר וכ – 40% ילקו בדיכאון. השבץ מהווה נטל משמעותי וכבד מבחינה סוציואקונומית לחולה ולבני המשפחה שלו. פרפור פרוזדורים גורם ל כ - 23% ממקרי השבץ המוחי בישראל. מדובר בשבץ מוחי אשר נוטה להיות חמור יותר בהשוואה לשבץ מוחי מסיבות אחרות. קרוב למחצית מהחולים נפטרים בתוך שנה עקב שבץ מוחי על רקע פרפור פרוזדורים.

שבץ מוחי הוא הסיבה העיקרית לנכות באוכלוסייה הבוגרת והסיבה השניה למוות בעולם ושלישית למוות בעולם המערבי לרבות ישראל ואירופה. כ – 3,000 ישראלים מתים משבץ מוחי בכל שנה. כ - 15,000 מקרי אירוע מוחי מדווחים מדי שנה בארץ. אחת הקבוצות המועדות ביותר לשבץ מוחי היא חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים.

האו"ם 3 הכריז השנה על הצהרה הקוראת לממשלות העולם לפעול בנחישות להורדת התמותה והתחלואה ממחלות לב מוח סרטן וסוכרת. ממשלת ישראל באמצעות משרד הבריאות נטלה על עצמה את האחריות לפעול להורדת התחלואה בכ – 25% עד שנת 2025 כחלק מיישום תוכנית כוללת של אירגון הבריאות העולמי".

ד"ר דב גביש חבר הנהלת האיגוד לרפואה פנימית ומנהל מחלקה פנימית א בבית חולים וולפסון מסר כי: "במחלקות הפנימיות אנו עדים לסיבוכים הקשים של אירועים מוחיים בקרב החולים הנובעים מחוסר טיפול מונע. סיבוכים אלו גורמים לעומס רב על המערכת והיה ניתן למנוע רבים מהם באמצעות טיפול נכון למניעת שבץ מוחי בקרב חולי פרפור פרוזדורים. אנו כפנימאים פוגשים חולים רבים שסובלים מפרפור פרוזדורים שבגלל שחשים בטוב ולא מודעים לסיכון המוגבר לשבץ מוחי לא מקפידים על נטילת תרופות למניעת שבץ מוחי. לכן החשיבות הרבה של מסע ההסברה הזה. מודעות טובה יותר והבנה של הקשר בין שבץ מוחי ופרפור פרוזדורים תוכל להפחית את מספר המקרים הללו"

מרכז מידע אינטרנטי, חוברות מידע ופוסטרים

במסגרת מסע ההסברה הנערך ביוזמת האיגוד הקרדיולוגי בישראל, בשיתוף האיגוד הנוירולוגי הישראלי והאיגוד לרפואה פנימית יעלה לאוויר השבוע מרכז מידע אינטרנטי כחלק מאתר האיגוד הקרדיולוגי, תחולקנה לציבור חוברות מידע ובמקביל יתלו פוסטרים במרפאות. כלים אלו יסייעו לסובלים מפרפור פרוזדורים להבין טוב יותר מהו פרפור פרוזדורים ועל הקשר בינו לבין שבץ מוחי. מסע ההסברה הוא בחסות רפא. מרכז המידע האינטרנטי נמצא בכתובת האתר מונעים שבץ http://www.stopstroke.co.il/ או WWW.ISRAEL-HEART.ORG.IL/STROKE בתוך אתר האיגוד הקרדיולוגי. המרכז האנטרנטי מכיל מידע מפורט ומעודכן על פרפור פרוזדורים והקשר לשבץ מוחי. מכיל סרטונים המסבירים מהו פרפור פרוזדורים ויש בו מידע על הכנה לפגישה עם הרופא וטיפים לדרכי התמודדות. חוברת המידע מכילה מידע חשוב על מהות המחלה, הקשר בין פרפור עליות לשבץ מוחי, הערכות לשיחה עם הרופא המטפל, הסימנים לשבץ מוחי וכן פרוט הדרכים לטיפול למניעת שבץ.

נתוני הסקר

סקר חדש שנערך לרגל מסע ההסברה באמצעות מכון המחקר גאוקרטוגרפיה בהשתתפות חולים המתמודדים עם פרפור פרוזדורים ובני המשפחה שלהם באמצעות מישאל טלפוני חשף חוסר מודעות לגבי הקשר בין פרפור פרוזדורים לסיכון לשבץ מוחי. כ – 76% מהמשתתפים בסקר אינם מודעים לסיכון של שבץ מוחי בקרב חולי פרפור פרוזדורים. כ – 21% מהחולים וכ – 17% מבני המשפחה שלהם חושבים שהסיכון הגדול ביותר בעקבות פרפור פרוזדורים הוא התקף לב, ובנוסף רק כ - 16% מבני המשפחה של חולים וכ – 6% מהחולים עצמם חוששים ממוות פתאומי. הסקר בדק גם את הפחדים מהם חוששים החולים ובני משפחתם וגילה כי כ – 25% מבני המשפחה של החולים וכן 17% מהחולים עצמם חוששים מהתקף לב. רק כ – 28% מהחולים וכ – 26% מבני המשפחה חוששים מהסיכון הממשי של פרפור פרוזדורים, שהוא שבץ מוחי, בנוסף כ – 9% מהחולים וכ – 5% מבני המשפחה חוששים מעילפון. כאשר נשאלו החולים ובני משפחתם מה היא לתחושתם המחלה המפחידה ביותר השיבו 26% אלצהיימר, 23% סרטן, רק לדעתם של 8% שבץ מוחי היא המחלה המפחידה ביותר, 4% ציינו סוכרת ו 3% התקף לב.

אודות שבץ מוחי

שבץ מוחי (באנגלית: stroke; בעבר: CVA), הוא תהליך מהיר בו יש אובדן פונקציות תפקודיות במוח כתוצאה מהפרעה באספקת הדם למוח. ישנם שני גורמים עיקרייםלשבץ מוחי:1)אוטם(שבץ איסכמי – חסימה של כלי דם ע"י קריש דם) ודימום (שבץ המורגי – שטף דם במוח). בשני המקרים האזור הפגוע במוח יאבד את יכולותיו התפקודיות הספציפיות, ומצב זה עלול להביא לפגיעה בתפקוד האיברים הנשלטים, כמו חוסר יכולת להזיז גפה אחת או יותר בגוף עד כדי נכות מלאה, חוסר יכולת לדבר או להבין את הסובבים, אובדן שדה ראייה ועוד.

שבץ מוחי כתוצאה מאוטם - רוב האירועים המוחיים נגרמים כתוצאה מאוטם (85%). כלומר, הם נגרמים בשל חסימה בכלי דם במוח ע"י קרישוכתוצאה מכך ירידה באספקת החמצן לתאי המוח באזור. הגורם להיווצרות אוטם מוחי, הינו קריש דם זעיר הנוצר בעורקים מחוץ למוח או בלב, ניתק ונסחף לכלי דם במוח וגורם לחסימתו.

שבץ מוחי כתוצאה מדימום - שבץ מוחי כתוצאה מדימום תוך מוחי מתרחש כתוצאה מדליפה או קרע בעורק במוח. הדימום מפעיל לחץ סביב רקמת המוח וגורם לנזק לרקמה. בנוסף לכך, תאי עצב מסביב לאזור הדימום אינם מקבלים אספקת דם תקינה וגם הם ניזוקים.הגורם השכיח ביותר לדימום מוחי הנו יתר לחץ דם. אין קשר בין דימום מוחי לבין פרפור פרוזדורים.

פרפור פרוזדורים והקשר לשבץ מוחי

פרפור פרוזדורים היא הפרעה בקצב הלב המתבטאת בהרגשת דופק מהיר ובלתי סדיר ומלווה לעיתים בקוצר נשימה, כאבים בחזה, הרגשה כללית רעה וירידה באיכות החיים. הפרעת הקצב מגבירה באופן משמעותי את הסיכון ליצירת קרישי דם בחלל הלב השמאלי העליון (עליה או פרוזדור שמאלי) ויצירת תסחיף שעלול להגיע לזרם הדם ולמוח.. על כן, המטרה העיקרית בטיפול בחולי פרפור פרוזדורים הינה למנוע ההיווצרות של קרישי הדם בלב ולהגעתם אל המוח ובכך להגן על המוח מפני שבץ. בישראל כ – 90 אלף איש סובלים מפרפור פרוזדורים ונמצאים בסיכון מוגבר עד פי 5 לשבץ מוחי.

מקורות

1. סקר טלפוני בקרב אנשים הסובלים מפרפור פרוזדורים. מכון גאוקרטוגרפיה ינואר 2012

2. IMAJ 2011; 13: 666–671

3. United Nations; General Assembly: 16 September 2011

 
 
נאוה עינבר יועצת תקשורת

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה