אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > עור ושער טיפולים פוטודינמיים

טיפולים פוטודינמיים – העתיד כבר כאן


01.01.07
המילה האחרונה בטיפול בגידולים ובנגעים למיניהם באמצעות חומר שתוקף, הורס ומחסל אותם באופן ממוקד באשר הם, ושפעולתו מעוררת ומבוקרת באמצעות אור
טיפולים פוטודינמיים – "חיסול ממוקד"
הרעיון בטיפול פוטודינמי הוא למקד את הטיפול אך ורק באזור הנגוע, וזאת ע"י שימוש בחומרים המופעלים על-ידי אור, והקרנת האור רק במקום הנדרש. לפני הטיפול אנו מורחים את החומר הפעיל על אזור הגידול, או מזריקים אותו למערכת הדם, או נותנים למטופל לבלוע קפליה עם החומר. באופן טבעי נאסף החומר בריכוז בערך פי 10 יותר באזורים חולים ובגידולים מאשר ברקמה בריאה. החומר אינו פעיל במצבו זה, והוא אינו מורגש עדיין על-ידי הגוף. ברגע שנקרין את החומר באור בעל אורך גל מתאים, נוצרות נגזרות חמצן פעילות שהורסות את רקמת המטרה. מקומות שאינם מוארים באורך גל זה לא ינזקו כלל. גם הריקמה הבריאה מסביב לנגע אינה מכילה חומר רב ולכן לא תינזק. מסיבות אלו אין מניעה לפזר את החומר בכל הגוף ולא רק במקומות המיועדים לטיפול. הטיפול הפוטודינמי הוא מקומי ואין לו השפעות לוואי על תפקוד המטופל ועל אזורים אחרים בגוף.
טיפולים פוטודינמיים ידועים ונמצאים בשימוש בעולם מזה כ- 30 שנה, ובשנים האחרונות הם תופשים תאוצה, ומדי פעם מתפרסמים מחקרים חדשים על חומרים חדשים ופרוטוקולים חדשים לטיפול.

למה ולמי מתאים טיפול פוטודינמי?
טיפול פוטודינמי משמש לריפוי גידולים באיברים ורקמות שונים, למניעת עיוורון בגיל המבוגר בגלל ניוון מרכז הראיה ברשתית, למניעת היצרות חוזרת לאחר צינטור עם הרחבת עורקים קורונריים סתומים, לטיפול במחזור מוגבר ולא סדיר בנשים, לריפוי פסוריאזיס, ולטיפול במצבים דלקתיים וזיהומים שונים. בנוסף משתמשים בחומר הפעיל ובאור לאבחון של מצבים טרום סרטניים, ולמיקום לקיחת דוגמת רקמה מהם.
הטיפול מתאים למי שרוצה טיפול אפקטיבי מהיר וחזק ללא פגיעה ברקמה מסביב, למי שאינם יכולים לעבור ניתוח ושתרופות אינם מועילות להם.

טיפול פוטודינמי לגידולים בעור
אנשים רבים סובלים מגידולי עור, רובם שפירים וחלקם ממאירים. לשני הסוגים יעיל הטיפול הפוטודינמי. גידולי עור שפירים מפריעים מבחינת המראה, וחלקם עלולים לעבור עם הזמן שינוי ממאיר. סרטני העור BCC (סרטן תאי הבסיס) ו- SCC (סרטן תאי קשקש) נפוצים במיוחד בארצות שמש כגון ישראל, ושכיחותם עולה עם הגיל. גם גידולי עור נדירים יותר כגון קפוצ'י סרקומה וגרורות של סרטן השד ניתן להסיר מהעור בטיפול פוטודינמי. מרבית סרטני העור אינם מסוכנים לחיים אך הם מכוערים, גורמים לעיוותים מקומיים, מתכייבים ומדממים.
אפשרויות הטיפול כוללות כריתה ניתוחית של הגידול שמשאירה צלקת ולעיתים עיוות, הקרנות שדורשות טיפולים רבים ופוגעות גם באזורים שכנים לגידול, ומשחות שמתאימות רק לגידולים קטנים ושטחיים.
טיפול פוטודינמי לסרטן בעור אינו ניתוחי ואינו משאיר צלקת. הוא מאפשר מיקוד הטיפול בגבולות הגידול ללא פגיעה ברקמות שכנות. הטיפול מתאים לחולים שאינם מתאימים או אינם מעוניינים בטיפולים אחרים. הטיפול כולל מריחת החומר והארה ועם סיום הטיפול החולה משוחרר לביתו.
התוצאות המדווחות לטיפול פוטודינמי יחיד הן ריפוי של כ- 80% מ-BCC , וטיפול נוסף משפר משמעותית את אחוז ההצלחה באופן מצטבר לריפוי של מעל 90%.

טיפול פוטודינמי לאקנה ולנגעים וירליים
טיפול פוטודינמי מתאים ויעיל ביותר גם למחלות זיהומיות כגון אקנה ויבלות וירליות. למחלות אלו מועילים גם טיפולים אחרים; תרופתיים, מקומיים או ניתוחיים. היתרונות של הטיפול הפוטודינמי הם שהוא חזק וממוקד, וניתן לטפל באמצעותו בו-זמנית במספר רב של מוקדים על-פני שטחים נרחבים מבלי לפגוע ברקמה שמסביבם. בנוסף הטיפול קצר והפחתת מספר הנגעים מושגת מהר (לרוב אחרי טיפול יחיד). ניתן להיפטר גם מנגעים עקשניים שלא הגיבו לשיטות אחרות.

טיפול פוטודינמי לפסוריאזיס
פסוריאזיס הינה מחלה תורשתית, ולכן אין טיפול אשר מרפא ממנה לחלוטין, וכל הטיפולים נועדו רק להקל או להעלים את התופעות והתחושות לתקופות שונות. הטיפולים המקובלים בפסוריאזיס כוללים מריחת משחות ותכשירים, אמבטיות מיוחדות, טבילה בים המלח, אמבטיות שמש וכדומה. לא לכל אחד תכשירים מקומיים מועילים ושיטות אחרות דורשות חזרות מרובות או חופשה של מספר שבועות בהם המתרפא מנוטרל מסביבתו היומיומית. הטיפול הפוטודינמי מהווה עוד חלופה טיפולית כאשר הטיפולים האחרים אינם עוזרים או אינם מתאימים לאורח החיים של המטופל. מכיון שחלון האור בו משתמשים להפעלת החומר מוגבל בשטחו, הטיפול מתאים לפסוריאזיס שמכסה פחות מ- 10% שטח הגוף. בטיפול יחיד או בטיפולים בודדים ניתן לקבל שיפור משמעותי במצב הנגעים.

טיפול פוטודינמי להצערת העור
הטיפול הפוטודינמי לעור מבוגר ופגוע שמש משפר את מראה העור ומסיר שנים ממראהו. הוא מסיר מהעור נזקי שמש וגידולי עור ומבהיר אזורי אדמומית ונימים מורחבים. קימטוטים נעלמים וקמטים עמוקים מטושטשים. פתחים מורחבים של בלוטות החלב מתכוצים. העור מתחדש לאחר הטיפול ונהיה קורן ומתוח יותר.

איך מתבצע טיפול פוטודינמי בעור
הטיפול הפוטודינמי אינו גורם לדימום ואינו מצריך הרדמה, ולרוב בטוח גם לאנשים עם מחלות ברקע ללא צורך להפסיק את התרופות הקבועות שלהם. בטיפול פוטודינמי אנו מורחים משחה עם החומר על האזור הנגוע ומעוררים את החומר לפעולה באמצעות הקרנת אור באורך גל מיוחד. הפגיעה בנגעים מתרחשת מיידית, ואך ורק באזורים הנגועים שהוארו. לאחר הטיפול חוזר המטופל לביתו. אסורה חשיפה לשמש יום-יומיים נוספים, ואח"כ ניתן לחזור לפעילות שגרתית. מומלץ לא להשתזף 3 שבועות לאחר הטיפול. צפויים אודם, נפיחות ולעתים גלדים באזור המטופל משך ימים בודדים, וניתן להסתירם ע"י ביגוד או מייק-אפ. את התוצאה הסופית והעלמות הנגע נראה לאחר 2-3 שבועות כאשר העור מתחדש ללא סימן או צלקת. בעולם מדווחת שביעות רצון גבוהה לאחר טיפול פוטודינמי.

מרכז רפואי אסף הרופא

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה