אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר
ארכיון מאמרים > האם דיכאון משפיע על התפקוד המיני ?

האם דיכאון משפיע על התפקוד המיני ?


27.11.11
סקר חדש קובע כי רוב הציבור הישראלי חושב שתופעת הדיכאון משפיעה על התיפקוד המיני

סקר חדש ומרתק שנערך לרגל חודש המודעות לדיכאון וחרדה המצויין בישראל ובעולם במהלך חודש נובמבר, קובע כי רוב הציבור הישראלי מאמין כי דיכאון משפיע על התפקוד המיני ויותר ממחצית המשיבים ענו כי יעדיפו לטפל בדיכאון בתרופה ממקור צמחי. עוד עולה מהסקר כי רק 13% מהצעירים בני 40 ומטה חושבים שטיפול תרופתי הוא מענה לדיכאון, 57% מהצעירים אמרו שיעדיפו תרופה לטיפול בדיכאון ממקור צמחי, רק 14% מהצעירים שחווים או חוו דיכאון טופלו או מטופלים בנוגדי דיכאון. הסקר כך מסתבר מצביע על כך שלמרות האמונה שצריך לטפל בדיכאון, עדיין קיימת הימנעות משימוש בתרופות נגד דיכאון ואף קיים חשש משימוש בתרופות בקרב הציבור הישראלי. הסקר נערך ביוזמת חברת התרופות רפא המשווקת את רמוטיב, תרופה המופקת מתמצית צמח ההיפריקום ומיועדת לטיפול בדיכאון קל ובינוני ונערך לאחרונה באמצעות מכון המחקר Market Watch (מרקט ווטש) בהנהלת אבינעם ברוג, בהשתתפות 505 איש מגיל 18 ומעלה המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל. על פי המקובל בספרות הרפואית, דיכאון הוא תופעה נפשית נפוצה שמאופיינת במצב רוח ירוד לאורך זמן, אובדן של עניין והנאה בדברים, תחושות של אשמה ודימוי עצמי נמוך, הפרעות בשינה ובתיאבון, תחושת אנרגיה מוחלשת ויכולת ריכוז נמוך, למשך שבועיים רצופים לפחות.

הדיכאון משפיע על חיי המין

מהסקר עולה כי רוב הישראלים שלא חוו דיכאון חושבים שדיכאון משפיע על התפקוד המיני. 66% מקרב הצעירים עד גיל 40 טענו כי הדיכאון משפיע על התפקוד המיני במידה רבה בעוד בקרב המבוגרים בני 40 ומעלה 70% חושבים כך. באשר להבדלים בין נשים לגברים, הסתבר כי 74% מהנשים חושבות שלדיכאון יש השפעה על חיי המין בעוד "רק" 62% מהגברים חושבים כך.

דיכאון - לפנות לעזרה מקצועית !

רוב המשתתפים בסקר, בכל הגילאים חושבים כי אדם הסובל מדיכאון צריך לפנות לעזרה מקצועית ומסכימים כי אין להמתין עד שהתופעה שתחלוף מעצמה. עמדה זו בלטה במיוחד בקרב אנשים מעל גיל 40, כ – 79% מהם חושבים כך. הדבר בלט במיוחד גם בקרב אנשים מכל הגילאים שלא חוו דיכאון מעולם, כ – 85% מהם אמרו כך.

תרופות: איזו תרופה לדיכאון - צמחית או כימית ?

בסקר נבדקו העדפות הנשאלים לגבי סוגי התרופות. למשתתפים הוצגה השאלה "במידה והיית זקוק לטיפול בדיכאון, איזו תרופה אתה היית מעדיף, בהנחה שכל האפשרויות יעילות באותה מידה". יותר ממחצית מהישראלים מעדיפים תרופה ממקור צמחי ורק 7% מעדיפים תרופה כימית לדיכאון. הבדלים קטנים נצפו בין מבוגרים לצעירים כאשר 57% מהצעירים אמרו כי הם יעדיפו תרופה צמחית המופקת ממקור צמחי.

למרות הדיכאון, לא נטלו נוגדי דיכאון:

עוד חשף הסקר כי מרבית האנשים שסבלו מדיכאון במהלך חייהם לא נטלו תרופות. 80% מהמשתתפים בסקר אשר השיבו בחיוב לשאלה האם חוו דיכאון, השיבו בשלילה לשאלה האם אתה נוטל או נטלת בעבר נוגדי דיכאון כלשהם. 14% מהצעירים בגלאי 18-45 נטלו או נוטלים נוגדי דכאון לעומת כחמישית מהמבוגרים יותר.

רמוטיב, הנה תרופה המופקת ממקור צמחי ומיועדת לטיפול בדיכאון קל ובינוני. שמו הבוטני של הצמח נקרא "היפריקום" (שמו הלועזי St. Johns wort ובעברית נקרא "פרע"). הצמח ידוע מאות שנים כנוגד דיכאון ובעשור האחרון מקובל להשתמש בו גם כתרופה ברפואה המודרנית. בניגוד לתרופות נוגדות דיכאון סינטטיות, רמוטיב בדרך כלל אינה מאופיינת בפגיעה בתפקוד המיני או בהשמנה ולכן מתאימה גם לצעירים ולצעירות מעל גיל 18 וכן למי שחושש מתופעות לוואי של נוגדי הדיכאון האחרים. התרופה ניתנת במרשם רופא ונלקחת פעם אחת ביום במינון של 500 מ"ג. התרופה רמוטיב פותחה על ידי חברת "זלר" בשוויץ (שגם מגדלת את צמחי ההיפריקום בשדות מיוחדים) ומשווקת בישראל על ידי חברת התרופות רפא. רמוטיב כלולה בביטוח המשלים של כל קופות החולים ומחירה נע בין 55 ל- 83 שקלים לאריזה חודשית של 30 טבליות וניתן להשיגה גם בכל בתי המרקחת ורשתות הפארם.תגיות: דיכאון, תפקוד מיני
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה