אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

ארכיון מאמרים > מהי בריאות?

מהי בריאות?


שמחה לוין / 29.11.11
האם אתם מחשיבים עצמכם לאנשים בריאים? מה זו בריאות בשבילכם? האם ערכי סוכר וכולסטרול תקינים מעידים על בריאותכם?
 
לבריאות אלף פנים: הפנים של הרפואה הקונבנציונאלית, הפנים של הרפואה המשלימה והפנים של רפואת הנפש. אני רוצה להביא בפניכם זווית חדשה של בריאות, כפי שאני רואה, מרגישה ומאמינה, ועל בסיס המפגש שלי עם אלפי אנשים - בריאים וחולים כאחד.

מהי בריאות?

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מגדיר בריאות כ"מצב של שלמות מבחינה גופנית, נפשית וחברתית". ההגדרה הזו היא כללית מאוד, ואינה מתייחסת להיבט הנוגע לאיכות החיים של האדם. אדם יכול להיות בריא מבחינה פיזית, אבל איכות החיים שלו מבחינה רגשית היא נמוכה מאוד. אדם בריא הוא בעיניי קודם כל אדם מאושר – אדם שמשקיע בהתפתחות האישית שלו ויוצר במו ידיו את איכות החיים שלו, יהיו אשר יהיו נסיבות חייו.

אדם בריא בהגדרה שלי הוא אדם בעל תפקוד רגשי אופטימאלי, כלומר אדם בעל מודעות עצמית גבוהה. אדם שמבין שמודעות היא עבודה פנימית אינסופית והמפתח לחיים טובים יותר. אדם בריא הוא אדם ששואף לחיים טובים יותר. חיים פנימיים שיש בהם מידה גבוהה של אושר וסיפוק.

איך נזהה אדם בריא?

אדם בריא הוא אדם שממוקם גבוה בסולם האושר. זה לא אומר שהוא כל הזמן שמח, עליז ועולץ, אבל רוב הזמן הוא מאושר בחלקו, נהנה מהחיים, ובעיקר - חש שיש לו תחושת סיפוק מהדרך שבה החיים שלו זורמים. אדם בריא הוא גם אדם שיש לו תחושת ייעוד ומשמעות לחיים.

כמובן שאדם בריא הוא גם אדם שמרגיש טוב עם הגוף שלו, ולכן לתזונה יש השפעה ניכרת על מצב הרוח של האדם ועל הדימוי העצמי החיובי שלו. אני, למשל, מאמינה גדולה בתזונה נכונה - אכילה מסודרת, נטילת תוספי תזונה בהתאם לצורך, הימנעות מקמח לבן ומסוכרים. לא תמיד מצליחה ליישם אבל המודעות נמצאת בבסיס של ההתנהלות שלי בנושא תזונה. אני מאמינה שלאנשים בריאים ומאוזנים נפשית קל יותר לשמור על תזונה מאוזנת ונכונה.

מאפייני האדם הבריא

 1. מתמודד עם בעיות במקום לסבול מהם: כשיש בעיה בחיים שלו הוא מתמודד עם הבעיה באופן אקטיבי בניסיון לפתור אותה, או מקבל את הבעיה ומנסה לחיות איתה מבלי לסבול ממנה יתר על המידה. אנשים שמגלים בבדיקת דם שהסוכר שלהם גבוה, למשל, צריכים לקורא ולהיוועץ בנושא תזונה נכונה, להוריד את הסוכרים מהתפריט ולעבור לפחמימות מורכבות.
 2. אופטימי: אדם בריא חי בהרגשה שיש לו כל מה שצריך כדי להיות מאושר. הוא רואה את חצי הכוס המלאה, מעריך ומוקיר את הדברים שיש לו, ולא חי בתחושה של חסר. האופטימיות היא הבסיס לכל אורח חיים בריא - רק האמונה שיש לנו סיכוי להצליח אם נאמץ תזונה נכונה וביכולת שלנו להגיע לתוצאות טובות, תנצח, גם אם פה ושם ננשנש מאכל אסור.
 3. חי בהווה ולא בעבר או בעתיד: אדם בריא ממוקד בהווה, בכאן ועכשיו. הוא מאושר ממה שיש לו ולא מתעסק יתר על המידה בעבר –במה שהיה לו, בהיותו קורבן או בדברים שעשו לו או שהוא עשה למישהו אחר. הוא גם לא ממוקד בדאגות על העתיד ובשאלות בנוסח "מה יהיה אם". גם בנושא התזונה – אם נכשלתי בעבר זה לא אומר שלא אצליח הפעם, כאן ועכשיו.
 4. בעל אינטליגנציה רגשית טובה: אדם בריא מודע לרגשות שלו ומנהל את הרגשות שלו במקום שהם ינהלו אותו, ולכן גם האינטראקציה שלו עם הסובבים אותו היא טובה. יש לו יחסי אנוש טובים והוא מקיים מערכות יחסים טובות וארוכות טווח. הרבה דברים נכתבו על הקשר בין רגשות לאוכל. המניע שלנו בבחירת סוג התזונה נובע, ברוב המקרים מסיבות רגשיות. אנחנו מחפשים באוכל – נחמה, פיצוי ואהבה. הימנעות מאוכל שאנחנו אוהבים נדמית בעינינו כחסך רגשי. אדם בעל אינטליגנציה רגשית טובה הוא בעל סיכוי רב יותר להפריד רגש מהגיון ובכך להצליח לאמץ הרגלי תזונה נכונה.
 5. מספר לעצמו סיפורים חיוביים על החיים שלו: כולנו מספרים לעצמנו סיפורים על החיים שלנו. אדם בריא מספר לעצמו סיפור חיובי על המאורעות שפקדו אותו ועל העתיד לקרות מבחינת תזונה ובריאות.
 6. סומך על אחרים ומאמין בהם: אדם בריא סומך על האנשים סביבו שהם יכולים לדאוג לעצמם ולא מנסה לעשות בשבילם את מה שהם יכולים לעשות בשביל עצמם. הוא גם לא מנסה לשלוט בהם או להאשים אותם כשדברים לא עולים בידיהם או בידיו בצורה טובה. הוא גם לא מאשים את עצמו יתר על המידה כשתכנית תזונה מסוימת לא עולה בידו בהצלחה. הוא פשוט עובר הלאה ומתחיל מחדש.
 7. לוקח אחריות על החיים שלו: אדם בריא מייחס את ההצלחות ואת הכישלונות לעצמו. הוא חוקר את הכישלונות שלו, לומד מהם וממשיך הלאה מבלי לבזבז אנרגיה מיותרת על האשמה ובושה. באימוץ תזונה נכונה זה המפתח להצלחה.
 8. מקבל החלטות בצמתים חשובים: אדם בריא מקבל החלטות בזמן ובמקום הנכונים. הוא שוקל את הסיכונים מול הסיכויים, לא דוחה את הבלתי נמנע ואז עושה את הדבר הנכון בעיניו מתוך שיקול דעת. אדם בריא לא נותן לפיתויים תזונתיים לשלוט בו.
 9. ממוקד מטרה: אדם בריא קובע לעצמו מטרות שהוא שואף להשיג, מתכנן אסטרטגיה ופועל במלוא המרץ והאנרגיה כדי להשיג תוצאות טובות ולא נותן לדברים שוליים להפריע לו. בתחום הרגשי כמו גם בתחום התזונה – ההתמדה היא המפתח להצלחה.
 10. זורם עם המציאות: אדם בריא זורם, מאפשר לדברים להתרחש בקצב שלהם ובאופן טבעי מאמין שכל דבר קורה בעיתו ויש קצב טבעי לתהליכים. בתזונה – הציפייה למשקל אידיאלי כאן ועכשיו היא בעיתית ביותר. ולכן יש להבין שלכל גוף קצב משלו.
 11. מנהל את הזמן ביעילות: אדם בריא מתייחס בכבוד לזמן שלו, הוא מחלק את חייו בצורה מאוזנת בין עבודה למשפחה ומוצא זמן לפעילויות שמהנות אותו כגון תחביבים,חברים וספורט וגם השקעה בהכנה ותכנון תזונה בריאה.
 12. מחובר לרוח: אדם בריא מתעניין בדברים שברוח - הוא סקרן ושואף דעת,הוא שואל שאלות פילוסופיות על החיים ומנסה להתמקד בדברים שגורמים לו למשמעות. הוא מאמין שיש דברים שהם מעבר לחמשת החושים ושלא כל דבר ניתן להסביר בצורה מדעית ואמפירית. יש גישות חדשניות האומרות שלכל מרכיב תזונתי יש אנרגיה משל עצמה ולכן יש להתאים את התפריט שלנו לסוג האנרגיה הייחודי שלנו.
 13. מחפש משמעות: אדם בריא מחפש משמעות בעשייה שלו. הוא שואף להשפיע על אנשים ולהנהיג את חייו. הוא מחובר לתחושה פנימית של ייעוד ורואה תחושת שליחות בדברים שהוא עושה. אם נמצא משמעות באורח חיים בריא ובאימוץ תזונה בריאה, גם אם פה ושם ניפול, נוכל להתרומם מחדש לאמץ תזונה בריאה ונעלה מחדש על הגלגל הספיראלי השואף מעלה.

עד כמה המאפיינים הללו שמניתי מתאימים לכם? אתם יכולים להירגע – אין אף אדם שיש לו בריאות מושלמת. גם אם יש לכם רק 8 מאפיינים מהפרופיל שהצגתי, מה שחשוב הוא המודעות והרצון לשפר ולהתאמן גם בתחום התזונה וגם בתחום הרגשי.

הבריאות היא בידינו. רובנו נולדים בריאים ובמהלך החיים אנחנו בהדרגה פוגעים בבריאות שלנו, מתוך חוסר תשומת לב או בגלל נסיבות החיים. המסר שלי הוא שיש להשקיע בבריאות הרגשית שלנו כשם שיש להשקיע בבריאות הפיזית. בדיוק כמו שפעם בשנה מומלץ לעשות בדיקות פיזיות, כדאי גם לקחת פסק זמן להתבוננות רגשית על הבריאות שלנו. תהיו בריאים!

שמחה לוין, מנכ"לית מכון כישורים-קישורים ללימודי אימון אישי, לימודי תזונה נכונה, בריאות ואיכות חיים והכשרת מאמנים אישיים ומנחים בכל הדרגות.


תגיות: בריאות, אימון, תזונה, איכות חיים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  תגובה
דורין   - ‏13/‏12/‏2011 19:25 
1.
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה