אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > נעליים (לא) קונים מהר…

נעליים (לא) קונים מהר…


ד'ר דוד מורגנשטרן / 10.7.11
איך לבחור את נעלי הספורט המתאימות ביותר עבורינו?

נעלי ספורט הם פריט בלתי נפרד במלתחה של כולנו, ד"ר דוד מורגנשטרן מומחה בכירורגיה אורתופדית, במרכז הרפואי מאיר, מסביר איך לבחור את נעלי הספורט המתאימות ביותר עבורינו?

כפות רגלינו הן הבסיס האיתן של גופינו. כאשר כפות הרגליים כואבות, דאב עד מהרה הגוף כולו והמחושים מטפסים במהרה, לאורך הגב דרך הצוואר והעורף, היישר אל הקודקוד. רובינו נוטים להתייחס לכפות הרגליים כאל דבר מובן מאליו ולעיתים אנו נוטים להמעיט בחשיבות ה"תחזוקה" הנכונה של כף הרגל. מכיוון שלכף הרגל חלק נכבד בשמירה על יציבות הגוף, ראוי שניתן לאיבר החשוב הזה את הכבוד הראוי לו, גם אם הוא נמצא אי שם בקצה…

צעד כבד משקל…

אם נחשב לרגע את העומסים אשר מופעלים על כף הרגל בהליכה ובריצה, נוכל אולי לנסות ולהבין עד כמה אנו צריכים לדאוג לתקינות ולתחזוקה נכונה של כף הרגל: בזמן ריצה, למשל, בכל צעד מופעל כוח השווה לפי 2-3 ממשקל הגוף! רץ השוקל 70 ק"ג, לדוגמה, מעמיס על כפות הרגליים בסביבות 200 ק"ג בכל צעד. אם המרחק בין הצעדים הוא בממוצע כמטר אחד, אז לאחר ק"מ אחד בלבד, אותו רץ העמיס על כל רגל כ 200,000 ק"ג!!

מבנה כף הרגל שונה מאדם לאדם. כף רגלינו הימנית אינה זהה במבנה שלה לזו השמאלית ומבנה כף הרגל משתנה בגודלו ובצורתו לאורך השנים; אפילו במהלך היום גודל כפות הרגליים משתנה עקב נפיחות הרקמות הרכות!

כפות הרגליים שלנו זקוקות להגנה חיצונית מפני הקור, הלחות, עצמים חדים וכו'; בכדי להגן על כפות הרגליים מפגעים חיצוניים ומזעזועים אנו צריכים להיעזר במעטפת חיצונית, דהיינו: נעליים. חשיבותן של נעליים טובות עצומה מתוקף תפקידן כסופגות חלק מן האנרגיה העצומה שמועברת דרך כף הרגל.

נעל בנויה לתלפיות

ב-20 השנים האחרונות חלה מהפכה של ממש בעיצוב ובבניית נעליים וכיום רובן מיוצרות לפי סטנדרטים גבוהים על פי מחקרי מעבדה קפדניים.

נעל ספורט ככלל בנויה מ 5 חלקים:

* החלק העליון או outer העוטף את כף הרגל

* המדרס או insole בו מונח כף הרגל

* בית העקב או heel counter, בו מונח עקב כף הרגל ומקנה לו יציבות

* ה- midsole הנמצא מתחת למדרס ומהווה שכבת הריפוד לבלימת הזעזועים ומאפשר שליטה על תנועת כף הרגל

* הסוליה או ה outsole המהווה את השכבה החיצונית ביותר שבאה במגע עם הקרקע, מונעת החלקה של הנעל ומאפשרת את הגריפה לצורך דחיפת הגוף בזמן ריצה.

קיימות ואריאציות שונות בכל אחד מן המרכיבים הנ"ל בהתאם ליצרן וע"פי סוג הספורט.

טיפים לבחירת נעל מתאימה

בעת בחירת הנעל רצוי להתייחס לנקודות הבאות:

1. חשוב להגדיר תחילה לשם מה מיועדות הנעליים: הליכה, ריצה, כדורסל, טניס וכו'; פעילויות שונות מצריכות נעליים שונות במבנה ובתכונותיהן.

2. רצוי למדוד את הנעל לקראת סוף היום או לאחר פעילות גופנית, אז כפות הרגליים נפוחות יותר באופן טבעי והדבר יכול להתבטא ב1/2 מידה עד מידה אחת גדולה יותר מאשר אם היינו מודדים בתחילת היום.

3. בשעת המדידה חשוב להשתמש בזוג הגרביים בהם אנו משתמשים לפעילות הרצויה ואם יש מדרסים אז חשוב להביא אותם ולשים אותם בתוך הנעל המיועדת.

4. יש לזכור שלעתים קרובות, באופן תקין, רגל אחת גדולה יותר מהשנייה ולכן צריך למדוד את שתי הנעליים ולקחת את המידה שמתאימה לרגל הגדולה יותר.

5. נעליים לא מודדים בישיבה. יש לעמוד ולהתהלך איתן על מנת לחוש את מידת הנוחות.

6. בחנויות מסוימות המתמחות בנעלי ספורט, קיים אפילו מסלול הליכה/ריצה המאפשר לקונה בדיקה מדוקדקת יותר של הנעל; יש אפילו כאלה המצלמים בוידיאו בהילוך איטי את מהלך הריצה על המסלול על מנת לבדוק תנועות ומנחים שונים של רגלי המתעמל.

7. גודל מתאים של הנעל אמור לאפשר להניע את הבהונות באופן חופשי בתוך בית הנעל.

8. הדבר הכי חשוב בבחירת הנעל הוא הנוחות, אם בתוך החנות הנעל אינה נוחה, אין סיבה להאמין שהיא תהיה נוחה יותר לאחר השימוש.

הנעליים כ"תעודת זהות" של סגנון ההליכה/ריצה

אם נהפוך את הנעל המשומשת שלנו ונתבונן בסוליה נוכל להבחין ולגלות את תבנית השחיקה של הנעל. אופן השחיקה של סוליות הנעליים הישנות, מהווה "מעבדת הליכה" אישית ומהימנה! שחיקה בלתי סימטרית בין שתי הרגליים יכולה להצביע על הפרעה במנגנון ההליכה/ריצה וחשוב לבדוק זאת על מנת למנוע פגיעות אפשריות במהלך האימונים.

באמצעות התבוננות מעמיקה בסוליה ניתן לחשוף בעיות עיוות של בית העקבים, הליכה/ריצה מוגבהת עם משקל יתר על הבהונות, רגל שטוחה (פלטפוס) או לחילופין מצב של קשת אורכית גבוהה.

והכי חשוב – שתלכו בדרכים ישרות!
 
ד"ר דוד מורגנשטרן מומחה בכירורגיה אורתופדית, במרכז הרפואי מאיר
 

תגיות: נעלי ספורט
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה