אודות MedPortal הרשמה לחדשות MedPortal תקנון שאלות נפוצות צור קשר

ארכיון מאמרים >

8 סיבות בריאותיות לשתות חלב עיזים


05.06.11
לאכול מוצרי חלב העשויים מחלב עיזים

8 סיבות בריאותיות לשתות חלב עיזים

או לאכול מוצרי חלב העשויים מחלב עיזים

 1. חלב עזים מחזק את המערכת החיסונית - מחקר מדעי שנערך בפקולטה לרוקחות ורפואה של אוניברסיטת בארי באיטליה אשר בדק כיצד מגיבים תאים אנושיים כאשר הם נחשפים לחלב עיזים קבע כי למרכיבים בריאותיים הנמצאים בחלב עיזים יש השפעה מיטיבה במיוחד על תפקוד כדוריות הדם הלבנות של תאי דם אנושיים בגוף האדם. לכדוריות אלו תפקיד חשוב במערכת החיסונית וביכולתה לשמור על גוף האדם מפני מחלות. במהלך המחקר הוסיפו החוקרים חלב עיזים מפוסטר (כזה הנמכר בכל סופרמרקט) לתאים אנושיים של כדוריות דם לבנות והבחינו כי ההוספה גרמה לשחרור של חומרים שונים בעלי פעילות חיסונית כמו ניטריק אוקסיד (NO – NITRIC OXIDE ) שהינו בעל השפעה מונעת תהליכי טרשת בכלי הדם וגרמה לייצור רכיבים כגון TNF-alpha וכן IL-6 הנחוצים לטיפול ולמניעה של תהליכים דלקתיים ובאופן ישיר עוררה וחיזקה את המערכת החיסונית. המחקר פורסם בכתב העת המדעי הבינלאומי לפרמצבטיקה ה - Current Pharmaceutical Design .
 1. חלב עיזים תורם להקלה במחלות אצל ילדים - מחקר ישראלי ייחודי אשר נערך ביוזמת ד"ר אורית הדר מבית החולים לילדים בריטיש קולומביה, בקנדה וד"ר דן מירון, מהמרכז הרפואי העמק בעפולה בחנו את האמונה העממית שחלב עיזים הישן מהעטין יכול לרפא אפטות ואף השוו את השפעתו לחלב פרה. על מנת לבדוק את השערת המחקר נבנה מערך ניסוי אשר ערב רופאים במרפאות ילדים באזור הצפון, ומטופליהם. אוכלוסיית הנבדקים כללה ילדים מגיל שנה ועד שבע שנים, אשר פנו לקבלת טיפול רופאי לאחר שחלו במחלת חום והתלוננו על כאבים בפה וחוסר רצון לאכול. כל ילד קיבל לביתו בקבוק חלב ללא פרטים מזהים על פניו. הילד נדרש לשתות או לשטוף את הפה בחלב שבבקבוק 4-6 פעמים במהלך היממה ובתום 24 שעות, להשליך את החלב לפח. נמצא כי לגבי ילדים אשר טופלו בחלב עיזים דיווחו ההורים על שנוי משמעותי יותר בהרגשה הכללית בילדם במהלך היממה של הטיפול (p=0.04) ואכן אותם ילדים נזקקו פחות לתרופות להקלת חום או כאבים, בהשוואה לחבריהם בקבוצה שטופלה בחלב בקר (P=0.09). הבדלים אלו נמצאו משמעותיים סטטיסטית. כמו כן נמצא כי ילדים אשר טופלו בחלב עיזים, שתו והסכימו לאכול יותר מאשר חבריהם בקבוצה המקבילה.
 1. לחלב עיזים יכולת לרפא אפטות (פצעים וייראלים) אצל תינוקות - במחקר שנערך בישראל במרכז הרפואי בילינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל-אביב נחשפו תאים אנושיים הנגועים בווירוס הגורם לפצעים ממשפחת ההרפס לחלב עיזים במטרה לבדוק האם הוא משפיע על התרבות הווירוס או גורם להרס שלו. נמצא כי 60% מכמות הווירוס נהרס מחלב העיזים. עוד נמצא כי החומר הפעיל בחלב תוקף את הווירוס באופן שחוסם אותו מלעבור לתאים אחרים, וממית אותו. גם כאשר מדובר היה בחלב עיזים מפוסטר.
 1. חלב עיזים תורם לעליה בספיגת הסידן – מדובר במינרל החיוני לבניית העצמות בקרב ילדים, ומניעת הידלדלות של העצמות (אוסטיאופורוזיס) בקרב מבוגרים. הוא מכיל לפחות 10% יותר סידן מאשר חלב פרה. כוס חלב עיזים מספקת כ- 30% מהקצובה היומית של סידן למבוגרים. מנתונים של מחקרים ראשוניים חדשים עלה כי יעילות ספיגת הסידן טובה יותר במוצרי חלב שונים כמו יוגורט וחלב עיזים לעומת חלב פרה.
 1. חלב עיזים פועל נגד זיהומים - במחקר שנערך במחלקה לביוכימיה באוניברסיטת אוסאקה שביפן, נבדק לראשונה ריכוז של רכיבים שומניים ייחודיים, הנקראים גנגליאוזידים, המצויים בסוגי חלב שונים. רכיבים שומניים אלו נבדקו בדגימות של חלב עיזים, חלב אם וחלב פרה ונבחנה יכולת השפעתם על נטרול פעילות הרעלנים, של חיידקים מזן ויבריו - כולירה ובוטולינום, העלולים לפגוע במערכות שונות בגוף כגון מערכת העיכול ומערכת העצבים המרכזית וכתוצאה מכך לגרום לנזקים נוירולוגים קשים, אשר עשויים להביא לזיהום, הרעלה ובמקרים קשים אף לשיתוק ומוות. מניתוח תוצאות הבדיקות שנערכו, נמצא, כי חלב העיזים הינו היחיד בעל יכולת השפעה המנטרלת את חיידק הבוטלינום. מעבר לכך, חלב העיזים הראה יעילות של 100% בנטרול חיידק הויבריו כולירה, לעומת חלב האם שגילה יעילות של 93% בלבד.
 1. חלב עיזים נוח לעיכול - בזכות העובדה כי לחלב עיזים מבנה כדוריות שומן קטנות המכילות יותר חומצות שומן קצרות ובינוניות מאשר בחלב פרה, מתנהל תהליך העיכול בצורה קלה יותר. הדבר יכול להשפיע על הרגשה טובה ועיכול נוח יותר, במיוחד בקרב אנשים הסובלים מבעיות עיכול שונות. לכן מומלץ לאנשים החשים אי נוחות במערכת העיכול, לנסות לשתות חלב עיזים או מוצרי חלב כמו יוגורט העשויים מחלב עיזים. חשוב לציין כי במקרים של אלרגיה לחלבון החלב, לא נמצאו הבדלים ברמות האלרגיה בחלב פרה מול חלב עיזים.
 1. חלב עיזים עוזר בגדילה – חלב תורם לרכיבים החיוניים לגדילה של ילדים ובני נוער הוא מהווה מקור מיטבי לחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה, החשוב לבניית רקמות הגוף ולגדילה תקינה של ילדים ובני נוער. בכל ארוחה ובכל תזונה מאוזנת חשוב לכלול מקור חלבוני ומוצרי חלב עיזים יכולים, להוות גיוון טעים ובריא בבחירת מוצרי החלבון לארוחות השונות.
 1. חלב עיזים מתאים גם לבעלי לחץ דם גבוה - חלב עיזים מצוי גם במגוון מוצרי חלב דלי שומן ומומלץ גם לסובלים מהשמנה מסתבר כי עד היום מוצרי חלב וגבינות עיזים היו ידועים כמזון אנין, אך גם בעלי ערך קלורי ואחוזי שומן גבוהים המהווים מקור דאגה לאנשים השומרים על תזונה בריאה. נכון להיום, המצב שונה וניתן למצוא מגוון מוצרי חלב עיזים בעלי כמות שומן נמוכה. הדבר מאפשר גם לאנשים הסובלים מיתר לחץ דם, השמנה ובעלי גורמי סיכון למחלות לב להוסיף לתזונתם הקבועה, מגוון של מוצרים, כמו לדוגמא גבינות עיזים, בעלות 5% אחוזי שומן בלבד, יוגורטים המכילים כ- % 2.5 - 3.3% אחוזי שומן ועוד מוצרים מחלב עיזים מגוונים ודלי שומן אחרים. לתזונה מגוונת במוצרי חלב דלי שומן, יחד עם העשרת התפריט בירקות ופירות וצריכת בשר עוף ודגים דלי שומן, ישנה חשיבות רבה בהשפעה על הפחתת ערכי לחץ דם.
קוראים המעונינים להתעדכן במידע בריאותי ומחקרים מדעיים על חלב עיזים מישראל ומהעולם מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק הנמצא בכתובת: https://www.facebook.com/GoatmilkIsrael

תגיות: חלב עיזים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה