אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים > נשים במחקרים קליניים

בריאות האישה – מעבר למערך הביקיני


28.3.11
הרצון לנטרל את האפקט של הורמונים, וסת והריון הביא להדרתן של נשים מניסויים קליניים. מצב זה הפך את כל הנשים לאובייקט מחקרי רק מרגע שיצאה התרופה לשוק

על אף כי נשים מהוות 51% מהאוכלוסיה, ואת עיקר האוכלוסיה מעל גיל 65, ועל אף היותן צרכניות הבריאות המשמעותיות במשפחה, בין אם כמלוות או מדרבנות ובין אם כמקבלות טיפול, עד לשנים האחרונות הן לא זכו להתייחסות בחקר הרפואה. העיסוק בבריאות האישה הסתכם בעיקר באיברים הארוגניים ועל כן יש המכנים את המערך הזה כמערך הביקיני.

עד לפני כ-20 שנה הניחו כי למגדר אין חשיבות כאשר חוקרים תרופות או מחלות, ועל כן באחוז ניכר מהמחקרים הנבדקים הם גברים בלבד. הרצון לנטרל את האפקט של הורמונים, וסת והריון הביא להדרתן של נשים מניסויים קליניים. מצב זה הפך את כל הנשים לאובייקט מחקרי רק מרגע שיצאה התרופה לשוק.

ב-20 השנים האחרונות, בעקבות נביטתו של רעיון הרפואה המגדרית והכללת תחומים נוספים תחת מטריית בריאות האישה, חלה התעוררות והתקדמות ברפואה שהובילה לתובנה כי נשים מגיבות אחרת לטיפול תרופתי ולמינוניו, חוות סימפטומים של מחלות בצורה שונה ומערכות הגוף שלהן פועלות ומגיבות באופן שונה מאלו של הגברים.

ההורמונים הנשיים מתחילים לשחק תפקיד

אחד הממצאים שעלו ממחקרי הרפואה המגדרית הראו כי השינויים ההורמונליים המתרחשים אצל נשים משפיעים על האופן שבו הן חוות מחלות פיזיות ונפשיות, ומשפיעים על מידת החשיפה שלהן למחלות לב ולסוגים מסוימים של סרטן. המחקרים גילו כי נשים עוברות מספר שלבים בחיים, כגון גיל התבגרות, הריונות, לידות וגיל המעבר, בהם רמת ההורמונים בגופן משתנה ולשינויים אלו יש השלכות על הבריאות. למעשה בכל שלב שכזה נשים חשופות למחלות והפרעות מסוימות שהן אינן חשופות להם בשלבים האחרים.

כך למשל, מן הידועות במחקרים היא שלגברים יש סיכון גבוה יותר ללקות במחלות לב מאשר לנשים. כאשר מסתכלים ברזולוציות גבוהות יותר אמרה זו נכונה, אך כאשר מפרקים את שלבי חייה של האישה לתקופות ניתן לראות כי כאשר האישה מגיעה לגיל המעבר עולה הסיכון שלה ללקות במחלות לב. מחקרים נוספים בתחום זה מגלים כי אפילו האופן בו נשים חוות התקפי לב שונה מהאופן בו גברים חווים אותו. התיאורים של נמלול, תעוקה בחזה וקשיי נשימה מאפיינים את ההתקף הגברי, אך התקף הלב הנשי מקרין לאזורים אחרים ומתבטא באופן שונה. מסיבה זו נשים הלוקות בהתקף לב מאובחנות פחות, ואחוזי התמותה שלהן גדולים יותר.

מכיוון שהמחקרים המקדימים הראו כי גברים חשופים יותר למחלות לב, רופאים רבים אינם מודעים לכך שנשים אחרי גיל המעבר נמצאות בקבוצת סיכון, ומכיוון שלא למדו על ההבדלים בין המינים, הם עשויים לפטור בהסברים שונים את טענותיה של חולה הסובלת מהתקף ולהעלות את סיכויי התמותה שלה.

נשים רבות חוות סימפטומים פסיכיאטריים כגון דיכאון, בנקודות בהן הן חוות שינויים הורמונליים כגון הריון ולידה, גיל המעבר וגיל הבלות. מחקרים חדשים העוסקים בבריאות האישה מצאו כי הסימפטומים האלו קשורים לשינויים הורמונליים, ויחד איתם מגיעות הפרעות נוספות כגון הפרעות שינה, רגישות פיזיולוגית ואפילו נטייה מוגברת לאפילפסיה.

ההבדלים הפיזיולוגיים יוצרים את ההבדל

מחקרים פיזיולוגיים מצאו כי מערכות הגוף הנשי שונות מזו הגברית. כך למשל כמויות, הרכבי ואופן זרימת הרוק שונים בין גברים ונשים, קצב פעילות מערכת העיכול אחר, ואף קיימים קולטנים שונים לתרופות בין גברים ונשים. כל הסיבות הללו גורמות לכך שנשים מעכלות תרופות ומגיבות להן בצורה אחרת.

כמויות התרופות המתאימות למסת הגוף ולמערכת העיכול הגברית אינן מתאימות בהכרח לנשים, יוצרות אצלן תופעות לוואי שונות ואף יכולות להתגלות כקטלניות עבורן. מכיוון שאין תרופות שונות לגברים ולנשים ואפילו לא הוראות צריכה שונות, הרפואה המגדרית פועלת לשינוי המצב ולגיוסם של מומחים ברפואה מגדרית וברפואת האישה לשם עדכון נשים הצורכות את התרופות בהתאם למחקרים עדכניים שנערכים בנושא.

אחד האתגרים העומדים בפני מומחי הרפואה המגדרית כיום הוא ללמד את הרופאים כי הידע הקיים בידם מתאים לגברים, וכי עליהם ללמוד עוד תחום של הרפואה בכדי לזהות ולטפל בסימפטומים אצל מטופלות.

ההתנהגות הנשית ביחס לטיפול רפואי, שונה אף היא מההתנהגות הגברית. נשים נוטות לדחות את הגעתן לרופא, הן מתלוננות על סימפטומים שונים מאלו של הגברים. הבשורות המשמחות הן שנשים נוטות להזניח את עצמן פחות ולכן אם הרופאים ילמדו כיצד לזהות את התסמינים הנשיים למחלות נפוצות, הטיפול בהן יקטן וישתווה במהירותו לטיפול בגברים.

יש הטוענים כי בעתיד תתקיים רפואה נבדלת לנשים מזו של הגברים שתקיף את כל מערכות הגוף והנפש. שינויים צפויים להתרחש גם בתחום הרוקחות, שכן כבר כיום עולה הצורך בציון מינונים שונים בין גברים ונשים. מה שבטוח הוא שתחום בריאות האשה צפוי לגדול בעשורים הקרובים ולספק מערך של תשובות ופתרונות המותאמים לנשים.
 
נכתב ע"י מיכל כהן, בלוג בריאות האישה
 

תגיות: מחקר קליני, ווסת, הריון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה