אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

סקר השיזוף הגדול


23.07.10
הישראלים עדיין מעדיפים מראה שזוף

סקר השיזוף הגדול - גרסת קיץ 2010 :

"הישראלים עדיין מעדיפים מראה שזוף"

כבר שנים שמסבירים לנו, מלמדים, מדריכים ומזהירים מפני שיזוף ונזקי השמש ואנחנו לא ממש מפנימים את הדברים.סקר חדש שנערך עבור מרפאות "כללית אסתטיקה" מבהיר ,שהישראלים עדיין מעדיפים את המראה השזוף על מראה עור בהיר, מוכנים "להיטגן" ונמנעים משימוש בתכשירי הגנה ואפילו סבורים שהשיזוף בריא לנו . כיצד ייתכן שלמרות העלייה במקרי סרטן העור והעובדה שבאירופה מעדיפים כבר שנים את המראה החיוור – בישראל עדיין רובנו (גם המבוגרים, ותתפלאו - לא מעט גברים וצעירים) "חכמים בשמש?" .

*סקר ישראלי חדש בנושאי שיזוף, שנערך החודש עבור רשת מרפאות "כללית אסתטיקה", קובע שגם בקיץ 2010 , הישראלים סבורים ששיזוף מסמל בריאות ואסתטיקה ונוטים להימנע משימוש בתכשירי הגנה.

הרגלי החשיפה לשמש:

לשאלה האם אתה נוהג ללכת לים או לבריכה? 89% ממשתתפי הסקר השיבו בחיוב, ביניהם 96% מהצעירים בגילאי 18-24 ו-95% מגילאי ביניים 35-44. בקרב בני ה- 45-64, רק 82% הודו כי הם נוהגים לבקר בבריכה או בים.

מרבית הישראלים מעדיפים מראה שזוף

על פי ממצאי הסקר , הישראלים עדיין מעדיפים את המראה השזוף לעומת המראה הבהיר. הסקר הראה כי, עור שחום נחשב על ידי למעלה ממחצית הציבור הישראלי (56%) כיפה יותר, לעומת אלה שציינו שהם מעדיפים עור בהיר (24%). הדבר נכון, אגב, לגבי גברים ונשים כאחד.

החלוקה לפי גילאים: בני הדור הצעיר בגילאי 18-24 (64%) ומבוגרים בגילאי 65 ומעלה (72%) מעדיפים את המראה השזוף, לעומת גילאי הביניים 25-64 (49%-59%). נתון מעניין הוא אגב, ששומרי מסורת (65%) סבורים יותר מחילונים (52%) שעור שזוף יפה יותר.

ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור ברשת מרפאות כללית אסתטיקה, מציינת:

" רבים מאיתנו הסבורים ששיזוף אמנם יפה ומחמיא למראה, מודעים לכך ששיזוף אינו בריא. את זה שהשמש "מטגנת" את עורנו ומאיצה את ההזדקנות ואת התקמטות העור - כולנו משננים כבר שנים וגם את העובדה שכדאי להימנע מחשיפה לשמש בשעות הצהריים וחובה למרוח קרם הגנה"

כולנו חכמים ויודעים את התורה, ובכל זאת, כנראה שלא למדנו הרבה מהאזהרות וממסעות ההסברה והקמפיינים הרבים שנעשו סביב הנושא איך ייתכן שבכל העולם המודעות לנזקי השמש גוברת ורק בישראל הדברים לא נקלטים?.

"חלק מנזקי החשיפה לשמש הם מיידיים ונראים על העור מיד – עור צרוב, אדום ומתקלף, שלפוחיות וכוויות במקרים קיצוניים והתייבשות – מה שקרוי 'מכת שמש', מסבירה ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור ברשת מרפאות "כללית אסתטיקה," אולם ישנם גם נזקים מצטברים לעור אשר הופכים לנזקים כרוניים שבאים לידי ביטוי רק לאחר שנים רבות מתחילת החשיפה לשמש.זו אולי הסיבה שמה שאינו בא לידי ביטוי במיידי, אינו מפחיד דיו. וזו כמובן טעות גדולה כי הנזקים המצטברים הרסניים וברוב המקרים בלתי הפיכים, ניתנים לשיקום חלקי בלבד או שאינם ניתנים לשיקום. זכרו: גם אם בגיל צעיר לא נראה את נזקי השמש, אנו נשלם על זה את מלוא המחיר מאוחר יותר. העור אינו שוכח!. כוויות שמש עלולות כמו כל כוויה להוות סכנה משמעותית ויכולות לגרום לזיהומים, דלקות ואף לסכנת חיים", מציינת ד"ר אקרמן.

בעוד שבמאות הקודמות עור בהיר נחשב לנחשק ואופנתי ואנשי המעמד החברתי העליון שהתהדרו בו אף דאגו לפדר את פניהם באבקה לבנה, עם השנים חלף החיוורון ופינה מקומו למראה השזוף שאפיין את האנשים העובדים, הפועלים ושוחרי הטבע והספורט. בשנים האחרונות, שוב באה עדנה קלה למראה החיוור בעיקר בגלל נזקי השמש, אולם ניכר שעדנה זו, קטנה ואינה טרנדית דיה, לפחות לעת עתה.".

השיזוף כסמל לבריאות:

13% ממשתתפי הסקר ענו שבעיניהם המראה השזוף מסמל בריאות. באופן מפתיע, תמכו בעניין יותר בני 65+ (66%) מאשר צעירים בני 18-24 שרק 6% מהם חשבו שהמראה השזוף מסמל בריאות, וכך חשבו גם תושבי הדרום (21%) לעומת יתר אזורי הארץ (10-12%).

התפיסה ששיזוף משווה מראה רזה:

4% ממשתתפי הסקר ציינו ששיזוף משווה להם מראה רזה. תפיסה זו רווחת בעיקר בקרב נשים (7%), לעומת גברים (1%).

מראה שזוף ואסתטיקה

9% ממשתתפי הסקר ציינו ששיזוף משקף עבורם מראה אסתטי יותר עבור גברים (12%) מאשר נשים (6%).

ד"ר להבית אקרמן מציינת:" נכון להיום, הטיפול בהסרת שיער לעור שזוף עדיין בעייתי יותר, ומעלה סיכון לכוויות ולפיגמנטציה. כמו כן לאחר השיזוף יכולים להופיע כתמים של שינויי צבע בעור (כלומר מוקדים של עור בהיר או כהה יותר- שזה אינו מראה אסתטי."

שיזוף מלאכותי:

16% מבין נבדקי הסקר, ציינו כי הם נוהגים להשתזף באופן מלאכותי, באמצעות מיטות שיזוף, שיזוף בהתזה, בספריי או במשחות מיוחדות לשיזוף. בין אלה, יותר נשים (21%) השתמשו בשיזוף מלאכותי מאשר גברים (12%). בעלי השכלה גבוהה (24%) השתמשו בשיזוף מלאכותי יותר מאשר בעלי השכלה נמוכה (8%), ואילו טרנד השיזוף המלאכותי פסח על תושבי הבירה - הירושלמים מבקרים פחות במכוני שיזוף (5%) מאשר תושבי יתר אזורי הארץ (17%-21%).

דבר המומחית מכללית אסתטיקה- מה לגבי השיזוף המלאכותי?

"שיזוף באמצעות מיטות שיזוף אינו בריא ואף מסוכן יותר. מיטות שיזוף פולטות קרינת שמש -כיוון שהקרינה ממוקדת, הנזק נגרם תוך זמן קצר יותר. הדרך היחידה שמותרת לשימוש היא שיזוף באמצעות התזה או באמצעות תכשירים קוסמטיים. בצורת השיזוף הנ"ל לא נגרם נזק שמש".

מודעות הישראלים לשימוש בתכשירי הגנה:

מהסקר עולים ממצאים מדאיגים לגבי השימוש בתכשירי הגנה. מחצית מהנשאלים אמנם דיווחו כי הם משתמשים בתכשירי הגנה מהשמש עבורם או עבור משפחתם ו-34% ציינו כי הם משתמשים לעיתים קרובות, אולם 17% דיווחו כי הם משתמשים לעיתים רחוקות או כלל לא. הסקר מצא כי גברים נוהגים להשתמש פחות (93%) בתכשירי הגנה מאשר נשים (99%), צעירים (18-24) משתמשים בתדירות נמוכה יותר (23% ציינו אף את תכיפות השימוש – "לעיתים רחוקות") לעומת מבוגרים 65+ (4% ציינו – "לעיתים רחוקות"). רווקים משתמשים בתדירות נמוכה יותר בתכשירי הגנה (18% ציינו "לעיתים רחוקות") לעומת נשואים (9%) שציינו שמשתמשים בתכשירי הגנה לעיתים רחוקות.

האם האזהרות מנזקי שמש יותירו את הישראלים בביתם?

הסקר הראה כי, נזקי השמש והאזהרות אודות המחלות העלולות להיגרם לאחר חשיפה ממושכת לשמש מרתיעות במידה רבה כשני שליש מהאוכלוסייה (74%), אולם שליש מהציבור יירתע מנזקי שמש במידה בינונית עד מועטה .

"אנחנו לא מפחדים": מודעות לנזקי שמש

האם המשפט הישראלי הידוע "לי זה לא יקרה" רלבנטי גם כאן? מסתבר שכן. גברים (67%)נרתעים פחות מנזקי השמש בהשוואה לנשים (82% ), ואילו 47% מהדור הצעיר, בני 18-24 הודו אף הם שאינם מפחדים מנזקי השמש לעומת מבוגרים (בני 25-64 )שהביעו רתיעה רבה יותר (72%-90%). מי עוד פחות מפחד מנזקי שמש ? למעלה ממחצית הרווקים(58%) לא נרתעו מנזקי השמש, לעומת אנשים נשואים ( 83%).

מודעות גבוהה יותר לנזקי שמש נמצאה בקרב תושבי חיפה (81%) לעומת יתר אזורי הארץ (67%-73%).

מניעה – זו הדרך

"באופן עקרוני שיזוף אינו דבר בריא", אומרת על הממצאים ד"ר להבית אקרמן. "שיזוף הוא תהליך פיזיולוגי שבו העור מייצר צבע חום(פיגמנט) המונע חלק מקרינת השמש לחדור אליו. יש לזכור שבישראל החמה, הקרינה שמגיעה מהשמש חזקה ומתמשכת במהלך כל השנה ולא רק בחודשי הקיץ. חשיפה ממושכת לקרני השמש גורמת לנזק בלתי הפיך בעיקר בשתי השכבות העליונות של העור ועלולה להביא לעליה בשכיחות היווצרות סרטן העור לסוגיו, הופעת קמטים וכתמי פיגמנטציה, הזדקנות מואצת של העור ועוד. על אף טיפולים חדשים לנזקי השמש השונים, מניעה היא עדיין הטיפול הטוב ביותר".

נראה שלא כולם מבינים את משמעות המספרים שעל תכשירי ההגנה.

"תכשירי הגנה צריך להיות כאלה שיחסמו קרניים אולטרה-סגוליות, מסבירה ד"ר אקרמן, . מקדם ההגנה של תכשיר ה- SPF צריך להיות סביב 35. למרבית הציבור, אין טעם להשתמש בתכשירי הגנה של SPF 70 או 100, אלא אם קיימת בעיה מיוחדת המצריכה זאת.קרם בעל מסנן קרינה של 35 יסנן מעל 95% מקרינת UVB

SPF מתייחס רק לחסימת UVB וחשוב לשים לב שהתכשיר יכלול הגנה גם מפני קרינת UVA .. יש לזכור כי שהייה ממושכת בשמש אינה מומלצת גם עם שימוש במסנן קרינה! לאחר הרחצה בים או בבריכה יש למרוח תכשיר פעם נוספת, כיוון שכל כניסה ויציאה מהמים מפחיתים את יעילות ההגנה של התכשיר".

קרינת השמש גורמת לשינויים בתאי העור ולנזק לתאי מערכת החיסון של העור. לרבות שינויים ב-DNA. כתוצאה מכך פוחתת יכולת ההגנה של העור מפני זיהומים, פוחתת היכולת 'לתקן' תאים פגומים ובעקבות כך עולה הסיכוי ללקות בסרטן העור", מציינת ד"ר אקרמן.

*הסקר נערך בחודש יוני 2010, על ידי "מרקט ווטש" עבור רשת מרפאות "כללית אסתטיקה" ,באמצעות סקר אינטרנטי בקרב מדגם מייצג של 510 איש בקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת (18+) בישראל.


תגיות: שיזוף, נזקי השיזוף
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה