אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > התאמת משקפיים

חשיבות התאמת משקפיים אופטימאלית


15.03.10
בדיקה קפדנית ומקצועית של חדות וכושר הראייה לצורך התאמת משקפיים או עדשות מגע, חשובה ביותר הן מההיבט של ראייה תקינה והסתגלות מהירה יותר והן מההיבט הרפואי

משקפי ראייה או עדשות מגע שאינם מתאימים עלולים לגרום לנזק לעיניים, לכן אין להתייחס אליהן רק כפריט אופנתי, וחשוב לפני החלפתם לעבור בדיקה מקיפה ע"י רופא עיניים או אופטומטריסט מוסמך. משקפיים שאינן מתאימות, עלולים לגרום לחלק מהבעיות הבאות:

1. חדות ראיה - בכל גיל חשובה ראייה מיטבית: לילדים, על מנת להתרכז בלימודים
ולמבוגרים לפעולות כגון נהיגה ועבודה מול מחשב.

2. התאמה לא נכונה של משקפיים עלולה לגרום לתופעות לוואי כגון כאבי ראש,
אדמומיות בעיניים ותחושה של אי הסתגלות למסגרת המשקפים.
כל אלה גורמים למתח נפשי, המעצים את כל התופעות שצוינו לעיל.

ישנם מקרים שמקצוענות האופטומטריסט היא בעלת חשיבות יתרה כגון: התאמת משקפיים לילדים עם פזילה או לסובלים מעין עצלה, לבעלי צילינדרים גבוהים ובמיוחד למטופלים הסובלים ממחלת הקרטוקונוס.

המקרה השכיח והבולט ביותר בו נדרשת מקצועיותו וניסיונו של האופטומטריסט הוא התאמת משקפיים מולטיפוקליות. יצוין כי כאשר מטופל הזקוק הן לתיקון ראייה לרחוק והן לקרוב - לקריאה, התיקון יעשה באמצעות התאמת עדשות מולטי-פוקאליות. במקרה זה, התאמת העדשות מורכבת יותר, שכן העיניים צריכות להסתגל למספר מוקדים ועל כן יש חשיבות גדולה לניסיונו של האופטומטריסט. כחלק מתהליך ההסתגלות, קיים צורך להתאים את העדשות המולטיפוקליות תוך בירור צרכים ותיאום ציפיות אל מול הלקוח.

בדיקה יסודית, כוללת בנוסף לקביעת חדות הראייה, גם סריקת המשטח הקדמי של העין, שמאפשרת לאבחן מחלות עיניים בשלב מוקדם, לקבל טיפול רפואי ובכך למנוע התדרדרות בבריאות העין ובראייה. בבדיקה המוצעת ע"י אופטומטריסט בכיר ניתן לבחון את בריאות העיניים ולא רק לקבוע את מספר המשקפיים או העדשות.
בנוסף, רופא עיניים ואופטומטריסט מוסמך, מדריכים כיצד לנקות עדשות מגע ולמנוע זיהום של הקרנית שעלול לפגוע לצמיתות בחדות הראיה.

חלק מהמחלות השכיחות אותן ניתן לאבחן באמצעות בדיקה מקיפה :

  • מחלות של עפעפיים כגון בלפריטיס - דלקת כרונית של העפעפיים שהינה שכיחה וגורמת לאדמומיות בעפעפיים ,לתחושה של גוף זר ומתבטאת ביובש בעיניים. כמו כן ניתן לגלות בשלב מוקדם גידולים בעפעפיים. זיהויים בשלב מוקדם והפנייה לרופא מומחה לשם טיפול, ימנע הן את התפשטותם והן את הנזק האסתטי.
  • מחלות של הקרנית כגון קרטוקונוס- עיוות של קרנית העין הגורם לשינויים הדרגתיים במבנה הקרנית, כך שהיא נעשית דקה יותר ומקבלת צורת קונוס. השינויים הללו במבנה הקרנית, גורמים לעלייה הדרגתית במספר שמתבטאת בקוצר ראייה ובצילינדר (אסטיגמציה) גבוה, כך שהתמונה אינה אחידה ומעוותת.
    במקרה זה הפנייה לרופא חיונית לבחינת אפשרויות הטיפול והתאמת העדשות או טיפולים נוספים כגון השתלת טבעות בקרנית ו/או טיפול קרוסלינקינג.
  • פטריגיום – קרום לבן אדמדם הצומח בין הקרנית ללחמית. המדובר בבעיה שהינה בעיקר אסתטית ואולם התפשטות הנגע למרכז הקרנית, עלול לפגוע בחדות הראייה. במקרים אלה מומלץ לבצע ניתוח להסרת הקרום ע"י רופא עיניים מנתח מומחה בתחום הקרנית.

· מחלת העיניים הנפוצה בקרב מבוגרים קטרקט (ירוד) המתבטאת בעכירות בעדשת העין. לעדשת עין עכורה, נפגעת יכולת מיקוד האור החודר דרך האישון על גבי הרשתית ומעבר קרני האור אל תוך העין משתבש. התוצאה היא טשטוש הראייה באופן הדרגתי, שבמידה ולא ניתן לשפר באמצעות משקפיים, נדרש לבצע ניתוח להסרת הירוד.

בדיקת לחץ תוך עיני המאפשרת לגלות את מחלת הגלאוקומה, שבשלביה הראשונים, לא חשים בשינוי בראייה ולכן זכתה לכינוי "הגנב השקט של הראייה". במחלת הגלאוקומה, באופן איטי והדרגתי מתרחש איבוד סיבי עצב הראייה ונפגעים חלקים משדה הראייה ובדרגה הקשה עלול להיפגע גם מרכז הראייה עד לכדי עיוורון.

לסיכום, רופא עיניים מסתמך מקצועית על הידע והניסיון של אופטומטריסט מוסמך בכדי להעניק למטופל את האביזר המאפשר לו לקבל חדות ראיה מיטבית.

לכן שיתוף הפעולה המקצועי בין האופטומטריסט לרופא העיניים הינו הכרחי, על מנת
להעניק את מיטב השירות הרפואי הנדרש לבריאות עיניו של המטופל.
 

דר' יוסף דוייב - מנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים"


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה