אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

כאב במפרק כף היד – מחלת המאה ה-21


26.1.20
טיפול בכאבים בכף היד

ישנן מחלות ותופעות רפואיות אשר צצות בתקופות שונות של ההיסטוריה או הופכות לשכיחות יותר בזמן מסוים מאשר שהיו בעבר. לעיתים זה קשור למצב התברואתי באותה תקופה, כמו למשל תקופות בעבר בהם מערכת הביוב לא תפקדה עדיין, דבר אשר הביא להרבה מאוד זיהומים. כמו כן, ישנן מחלות ותופעות גופניות ופיזיולוגיות אשר קשורות לשוק העבודה או לסגנון החיים בזמן מסוים. כך למשל כאבים במפרק היד, אשר הפכו לנפוצים עד מאוד בשנים האחרונות.

הסיבה לכך נעוצה בשימוש ההולך וגובר שלנו במחשבים ובטלפונים ניידים. העבודה שמבצעת היד במהלך ההקלדה היא אמנם עדינה מאוד, ולא מדובר בתנועות גדולות או חזקות במיוחד, אך בשל החזרתיות המרובה התנועה הזו של היד מביאה לעיתים להיווצרות כאב באזור.

מבנה מפרק כף היד

למפרק כף היד, המכונה גם שורש כף היד, יש מבנה מסובך. המפרק בנוי משמונה עצמות קטנות מאוד המונחות זו לצד זו, והן למעשה מחברות בין העצמות הגדולות של האמה לבין עצמות האצבעות. המבנה הזו מוחזק על ידי רצועות רבות המחברות בין העצמות במגוון כיוונים וזוויות. לצד כל זה, קיימת גם מערכת השרירים של האמה, כף היד והאצבעות, המחוברים בעזרת גידים לכל אותן עצמות.

לבסוף, בתוך תעלת שורש כף היד, התעלה הקרפלית, ולאורך כף היד עצמה עוברים עצבים אשר מעצבבים את כל האזור. מבנה מורכב זה הוא בו בזמן חזק ועדין. כף היד היא אחד האיברים שאנו עושים בו הכי הרבה שימוש במהלך היום, לרוב ללא בעיה. חזרתיות מרובה, כאמור, יחד עם שימוש לא נכון ביד וסיבות נוספות יכולים להוביל להיווצרות כאב במפרק כף היד.

תסמונות הגורמות לכאב במפרק כף היד

ישנן כמה תסמונות אשר חלק מהסימפטומים העיקריים שלהם הם כאבים במפרק היד. התסמונת הנפוצה והמוכרת היא תסמונת התעלה הקרפלית. תסמונת זו נובעת מלחץ אשר מופעל על העצבים שעוברים בתעלה הקרפלית. הלחץ מוביל לתחושות של נימול, הירדמות, כאב ואף חולשה וחוסר תפקוד של האצבעות. תסמונת נוספת נקראת דה קרווין. בתסמונת זו הלחץ המופעל על העצבים הוא בצד של האגודל וזאת עקב דלקת באזור שבבסיס האגודל.

טיפול בכאבים בכף היד

ישנן, כמובן, תסמונות ומצבים נוספים המובילים לכאבים במפרק היד. המשותף לכל המצבים האלו, מלבד הכאב, הוא הטיפול. במקרים של כאבים במפרק היד הטיפול המומלץ ביותר הוא טיפול של פיזיותרפיסט אשר יפעיל את היד בצורה מבוקרת, ידאג לטווח התנועה ולשיקום הכוח וכמובן יטפל בכאב עצמו באמצעים שונים.

המכון לפיזיותרפיה ארגופלוס הוקם על ידי מאיר אפל, המכון מציע טיפולי פיזיותרפיה למגוון רחב של בעיות וליקויים במערכת השלד והתנועה, כולל שיטות טיפול חדשניות ומתקדמות באמצעות מכשור כמו גלי הלם ואולטרסאונד. בין השאר, צוות מכון ארגופלוס מתמחה בטיפול בפציעות ספורט ובייעוץ ארגונומי.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה