אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

פציעות הספורט הנפוצות ביותר ודרכי התמודדות


19.12.19
פציעות הספורט

פציעות הספורט הנפוצות ביותר ודרכי התמודדות

פציעות אשר יכולות להיגרם כתוצאה מפעילות ספורטיבית הן רבות ומגוונות. לעיתים, עם כל ההנאה הקיימת בספורט קיים גם הסיכוי להיפגע כתוצאה מהפעלה לא נכונה או לא מבוקרת של איברי הגוף והשרירים השונים או כתוצאה מתאונת ספורט. עם זאת, עם מרבית מפציעות הספורט ניתן להתמודד בהצלחה בעזרת טיפול מקצועי ומיומן, המשלב גם רפואה קונבנציונאלית וגם טיפול מקצועי בפיזיותרפיה.

פציעות ספורט נפוצות והטיפול בהן

ישנן כמה פציעות ספורט שהינן נפוצות יותר מאחרות וכן שרירים או איברי גוף שנוטים להיפגע ולהיפצע יותר בקלות מאחרים. דוגמה ראשונה לכך היא חגורת הכתפיים. אזור זה, שנמצא בשימוש רב אצל כדורסלנים ושחיינים, הוא אזור הנוטה לפציעות עקב פעילות חוזרת שמבצע הספורטאי. פעולות חוזרות אלה יכולות להוביל לדלקות או לקרעים בגידי הכתף. הטיפול בפיזיותרפיה במקרים אלה יכול לכלול את אחד או כמה מהמרכיבים הבאים: טיפול לשם הגדלת טווח התנועה ומניעת הגבלה נוספת, הפעלה מנואלית של מפרק הכתף על מנת להוריד נפיחות ולהפחית בצקות וכאבים, טיפול בשילוב עם אולטרה-סאונד וגירויים חשמליים תת עוריים, הדרכה לעבודה עצמית בבית ועוד.

פציעת ספורט נפוצה נוספת היא פציעה הנקראת tennis elbow. פציעה זו מתבטאת בכאבים בצידו החיצוני של המרפק. על אף שפציעה זו נקראת "מפרק טניס" היא לא נחלתם של שחקני טניס בלבד אלא גם של ספורטאים ובעלי מקצוע אחרים המשתמשים שוב ושוב בזרועות לשם עבודתם. גם בתסמונת זו ניתן לטפל באמצעות טיפול בפיזיותרפיה, הכולל גם טיפול להנעת המפרק, שמירה על טווח תנועה והפעלה להפחתת כאבים, טיפול בגלי הלם ולעיתים אף טיפול שמרני הכולל שימוש בסדים.

פציעת ספורט שכיחה נוספת היא פציעה אשר אופיינית במיוחד לכדורגלנים, אשר נוטים ביתר שאת להיפגע במפרקי הברכיים. לעיתים מדובר בפציעה במניסקוס לעיתים בקרע ברצועות הצולבות, ברצועה הקדמית או ברצועה האחורית. במקרה של פציעות כגון אלו יש לבצע לעיתים ניתוח לשיקום הרצועות או המניסקוס ורק לאחריו להיעזר בטיפול שיקומי של פיזיותרפיה. טיפול בפיזיותרפיה במקרים אלו כולל, בין היתר, הפעלה פאסיבית עדינה של מפרק הברך, טיפול בקירור על ידי cold pack על מנת להוריד את הנפיחות בברך, טיפול לשיקום תחושה עמוקה, טיפול באלקטרו-תרפיה ועוד.

טיפול מקצועי בפיזיותרפיה

טיפול בפציעות ספורט חשוב שיעשה על ידי פיזיותרפיסט המתמחה בתחום זה ועבר הכשרות ספציפיות בנושא. אין זה מספיק להיות פיזיותרפיסט עם תואר ראשון שכן פציעות מסוג זה דורשות הבנה מיוחדת ומעמיקה יותר של הגוף ודרכי השיקום.

מכון ארגופלוס הוא מכון פיזיותרפיה ותיק ומומלץ המתמחה במגוון רחב של טיפול פיזיותרפיה. המכון הוקם על ידי הפיזיותרפיסט מאיר אפל, ולאחרונה הוקם סניף חדש בגני תקווה. במכון ארגופלוס מתמחים בין השאר במגוון פציעות ספורט, בטיפול בגלי הלם ובטיפולים מתקדמים באמצעות מכשור חדשני.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה