אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

מהם שברי מאמץ ומהם התסמינים הנפוצים


28.11.19
 שברי מאמץ

כאשר אנחנו מפעילים באופן חוזר ונשנה כוח על עצם מסוימת אנחנו יכולים לגרום לשברי מאמץ. שברי מאמץ הם סדקים קטנים הנוצרים בעצם כתוצאה מהפעלת אותו כוח. כוח כזה הוא נפוץ במקרים של קפיצות חוזרות ונשנות או ריצות למרחקים ארוכים. בשל כך, המקום השכיח ביותר לשברי מאמץ הוא בעצמות הרגליים משום שהן העצמות העיקריות שנושאות את משקל הגוף.

יחד עם זאת, מלבד עומס חוזר ונשנה על העצם, יכולים להיות גם גורמים נוספים לשברי מאמץ. גם במקרים של עצמות חלשות, כמו שקורה במחלות כגון אוסטאופורוזיס, יכולים להיווצר שברי מאמץ. מחלת האוסטאופורוזיס מתבטאת בירידה בצפיפות העצם. כתוצאה מכך העצם הופכת לחלשה יותר ומועדת יותר לשברים בכלל ושברי מאמץ בפרט.

גורמי סיכון לשברי מאמץ

ישנם כמה גורמים אשר התרחשותם יכולה להגביר את הסיכון להיווצרות שברי מאמץ. בין הגורמים הללו ניתן למצוא פעילויות גופניות וענפי ספורט שונים כגון כדורסל או טניס, המתרחשים על מגרשים קשיחים יחסית, או ענפי ספורט המערבים הליכה וריצה למרחקים ארוכים. כמו כן, גם הגברה פתאומית ברמת הפעילות הגופנית יכולה לגרום לשברי מאמץ. זו הסיבה שפעמים רבות שברי מאמץ נוטים להופיע אצל חיילים, בעיקר אם מדובר בכאלו שטרם גיוסם לא עסקו בפעילות גופנית וכעת הם נמצאים בעומס גופני רב. כאמור, גם מצבים רפואיים שונים כגון היחלשות העצם או בעיות מבניות בכף הרגל יכולים להיות גורמי סיכון להיווצרות שברי מאמץ.

תסמינים של שברי מאמץ

הסימפטומים השכיחים במקרה של שברי מאמץ כוללים נפיחות מקומית סביב העצם, כאב ורגישות למגע סביב נקודה מסוימת בעצם. פעמים רבות הכאב והנפיחות גוברים בעת הפעילות ובזמן מנוחה יפחתו וככל שהעומס על העצמות יימשך כך יורגש הכאב מוקדם יותר וגם יופיע מוקדם יותר במהלך הפעילות. בשלב כזה כבר מומלץ מאוד לפנות לרופא שיערוך אבחון מסודר האם אכן מדובר בשברי מאמץ. את האבחון לשברי מאמץ ניתן לעשות בכמה דרכים – בדיקה גופנית, צילום רנטגן, מיפוי עצמות ובדיקת MRI. כל אחת מהבדיקות מתאימה לשלב אחר של הבעיה ומאפשרת לערוך אבחנה מבדלת בין שברי מאמץ לבעיות אחרות.

איך נמנעים משברי מאמץ

אפשר להימנע משברי מאמץ על ידי כך שמשנים באופן הדרגתי את שגרת האימונים או הפעילות הגופנית, נועלים נעליים טובות ומתאימות, משלבים בתוך האימון או הפעילות הגופנית תרגילים בעומסים משתנים ועם איברי גוף שונים כדי להימנע מהפעלת יתר של אזור אחד, וכמובן אוכלים נכון ובריא וישנים טוב.

טיפול בשברי מאמץ במכון ארגופלוס

ארגופלוס הוא מכון ותיק לפיזיותרפיה, המכון הוקם על ידי הפיזיותרפיסט מאיר אפל. בארגופלוס מתמחים בטיפולי פיזיותרפיה קלאסיים ומתקדמים, לרבות טיפול באמצעות מכשיר גלי הלם. כמו כן, המכון מציע טיפולים איכותיים ויעילים לספורטאים, לחיילים, לבני גיל הזהב ולכל מטופל הזקוק לטיפול בבעיות אורתופדיות שונות.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה