אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

בלט דיסק? פריצת דיסק? או כאב ממקור אחר?


24.9.19
כאבי גב

חשוב מאד, לכל מי שחש בכאב גב לדעת כ-80% מבני ובנות גיל 40 ומעלה יסבלו מכאבי גב בשלב כלשהו בחייהם. איך נדע אם מדובר בבלט דיסק, בפריצת דיסק או בגורם אחר?

מהו הדיסק בעצם?

הדיסק, כשמו כן הוא, הינו רקמה בצורת מטבע. הדיסק עשוי מחומר דמוי ג'ל המוקף במעטפת קשה יותר הנמצאת בין חוליה לחוליה. תפקיד הדיסק הוא לספוג את העומסים המופעלים על עמוד השדרה במטרה להגן על החוליות עצמן ועל עמוד השדרה כולו. עמוד השדרה שלנו מכיל את אחת המערכות החשובות ביותר בגוף האדם – חוט השדרה. חוט זה הוא למעשה צרור עצבים היורד מהמוח בתוך תעלה גרמית העוברת בעמוד השדרה, ממנו מסתעפים עצבים לכל חלקי הגוף, לידיים, לרגליים, בית החזה, שרירי התנועה והאיברים הפנימיים בגופנו. מערכות עצבים אלה מספקות למוח מידע מאברי הקצה על מנת שהמוח יעבד את הנתונים ומחזירות פקודות מהמוח להפעלת האברים.

מבנה הדיסק מותאם בצורה מושלמת למלא את תפקידו – בלימת זעזועים. בליבת הדיסק קיים חומר בעל מאפייני ג'ל. חומר סמיך. חומר זה מהווה את ליבת הדיסק ולכן נקרא בשפה המקצועית נוקליאוס – גרעין.

החומר המקיף את רקמת הג'ל הינו חומר קשה יותר הבנוי טבעות טבעות. לכן שמו המקצועי הינו אנולוס – טבעות. הטבעות מקיפות את רקמת הג'ל ומגנות עליו. מבנה שני החומרים יחד מהווה מעין "בולם זעזועים" המפריד בין חוליות הגב ומעניק להן הגנה מלחץ ומשחיקה.

צפירת הרגעה לסובלים מבלט דיסק או פריצת דיסק.

מעניין לגלות שמתוך כלל האנושות, על פי עשרות מחקרים מקיפים שנעשו בנושא, מכלל בני ובנות האדם בגלאי 40 + למעלה מ60% סובלים מבלט דיסק ובלמעלה מ37% נמצא סימוכין לפריצת דיסק. עובדה זו מאוששת את התובנה הרפואית הקיימת בתחום. מרבית האנשים להם בלט או פריצת דיסק לא יחושו בכאב. מרביתנו מצליחים לתפקד, ללא ידיעה שגם אנו סובלים מבלט או פריצת דיסק. מעבר לזאת, גם במקרים בהם נצפה בלט דיסק וקיים כאב גב, הממצא ההדמייתי ( בלט או פריצה) אינו בהכרח הגורם לכאב.

ההבדל בין בלט דיסק לפריצת דיסק.

בלט דיסק: בליטה הנוצרת בדיסק ומשנה את צורתו הטבעית. הבליטה יכולה להיות לכיוון תעלת חוט השדרה או לכיוון הנקבים מהם יוצאים העצבים לכיוון אברי הגוף.

פריצת דיסק: פריצה של החומר הג'לאטיני – נוקליאוס, מליבת הדיסק אל מחוץ למעטפת המקיפה אותו – אנולוס. גם במקרה זה החומר יפרוץ למקומות הסמוכים לדיסק: תעלת חוט השדרה או לנקבים.

מתי מופיע כאב?

גודל הבלט, מיקום הבלט, גודל פריצת הדיסק ומיקום זליגת החומר הג'לאטיני הם שיקבעו את עצמת הכאב. לרוב, בלטי דיסק ופריצות דיסק מתרחשים במיקומים בהם ריכוז גדול של לחצים . לכן המיקומים הקלאסיים הינם בין חוליות המותניים התחתונות ( L3-L4-L5-S1) ובחוליות הצוואר התחתונות ( C5-C6-C7-T1).

כיצד הגוף יכול לרפא עצמו מבלט או פריצת דיסק.

אחת המערכות החשובות ביותר, התומכות בעמוד השדרה, היא מערכת השרירים. סביב עמוד השדרה שלנו, בהיקף החזה, הבטן והגב, מערכות שריר שתפקידם הראשי הינו הגנה על עמוד השדרה. ללא מערכות אלה, למרות קיומן של חוליות ודיסקים, לא היינו מצליחים לשרוד. חיזוק מערכות השריר התומכות את עמוד השדרה עשוי להוביל למניעה או החרפה של בלטי דיסק או פריצות דיסק מחד, ומאידך חיזוק שרירים אלו גם יקל על כאב במקרה של בלט או פריצת דיסק.

הבנה מדעית זו, על הצורך הקיים לתרגול פונקציונאלי של מערכות השרירים המייצבות את עמוד השדרה – היינו, תרגול בסביבה הטבעית ובפעולות הטבעיות של האדם , היא שהובילה לפיתוח טיפול רפואי מהפכני המבוסס על מערכת הליכה ביומכנית - אפוסתרפיה.

הטיפול הרפואי אפוסתרפיה מוכר כיום כטיפול פורץ דרך בבתי החולים ומערכות הבריאות בארץ ובעולם. מערכת ההליכה של אפוסתרפיה מאפשר לחזק את מכלול מערכות השריר התומכות בעמוד השדרה. חיזוק זה מוביל להקלה על הכאב, לאיזון נכון יותר של הגוף ומאפשר למנוע עומס שחיקה נוספים בחוליות הגב. כל זאת, בתוך כמה דקות של תרגול יומי, בבית או במשרד, תוך כדי המשך פעילות השגרתית, התוצאה – הקלה משמעותית על הכאב, שחרור הלחצים מחוליות הגב וחזרה לשגרת החיים ולתפקוד מלא.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה