אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) ריאות ונתיבי אוויר >

זיהוי דום נשימה בשינה – כל מה שצריך לדעת


4.8.19
מכשיר סיפאפ (CPAP)

תסמונת דום נשימה בשינה פוגעת קשות באיכות החיים ומהווה גורם סיכון משמעותי ללחץ דם גבוה ולשבץ מוחי. על פי נתוני משרד הבריאות כ-5% מהאוכלוסייה לוקים בתסמונת דום נשימה בשינה, התסמונת מתבטאת בהפסקות נשימה חוזרות במהלך השינה. כתוצאה מהפסקות הנשימה המרובות סובלים מעייפות מוגברות בשעות היום, מקשיי ריכוז, מעצבנות יתר ומבעיות נוספות, כמו כן הסיכון להיות מעורבים בתאונות דרכים גבוה מהממוצע, וגם הסיכון לתאונות עבודה גבוה מהרגיל.

חשוב לציין כי תסמונת דום נשימה מהווה בעיה רפואית קשה יחסית כיוון שהיא גורמת לתחלואה ולתמותה מוגברת, יש לתסמונת גם היבט כלכלי כיוון שהבעיה מהווה נטל כבד על תקציבי מערכת הבריאות. כיום, ניתן להציע טיפול אפקטיבי לסובלים מתסמונת דום נשימה בשינה, בדרך כלל הטיפול המומלץ הוא מכשיר סיפאפ (CPAP), אך יש פתרונות נוספים עליהם נרחיב בהמשך.

מאפיינים מובהקים של דום נשימה בשינה

המאפיין המובהק ביותר של תסמונת דום נשימה בשינה הוא נחירות במהלך השינה בלילה. מאחר ורוב האנשים אינם מודעים לנחירות שלהם, בדרך כלל בן או בת הזוג יתלוננו על הנחירות העזות שמפריעות להם לישון בלילה. מאפיינים מובהקים נוספים של התסמונת הם:

· יקיצות רבות בשינה הלילית.

· ישנוניות ועייפות מוגברת בשעות היום.

· שינה לא נינוחה.

· הרדמויות במהלך היום.

· פגיעה בתפקוד היומי, למשל בעבודה או בלימודים.

· כאבי ראש בשעות הבוקר.

· מעורבות בתאונת דרכים או תאונת עבודה.

עם זאת, המאפיין המובהק ביותר הוא הנחירות, לכן בדרך כלל הרופא יבקש גם מבני הזוג להגיע לבדיקה כדי לשאול אותם לגבי השינה של המטופל. חשוב לזכור כי תסמונת דום נשימה בשינה מסוכנת ומהווה גורם סיכון ליתר לחץ דם, למחלות לב, לתשישות כרונית, לשבץ מוחי, לשינויים בהתנהגות ועוד. התופעה רווחת אצל שמנים והסיכון ללקות בתסמונת גבוה יותר אצל גברים.

דרכי האבחון של תסמונת דום נשימה בשינה

כאשר קיים חשש לתסמונת דום נשימה בשינה או במקרים בהם אחד מבני הזוג סובל מנחירות עזות וקולניות של בן הזוג האחר, מומלץ למהר ולתאם תור לרופא מומחה. בבדיקה הראשונית הרופא יבדוק מהו משקל המטופל, האם הוא סובל מהשמנת יתר, כיצד הוא מתפקד בשעות היום, היסטוריה רפואית משפחתית, שימוש בתרופות, הרגלי עישון ושתיית אלכוהול ועוד.

לאחר בדיקת דם ובדיקות פיזיקליות נוספות, שולחים את המטופל לבדיקת שינה. את הבדיקה מבצעים במכון שינה מקצועי, יש לישון במקום כאשר המטופל מחובר למספר אמצעים כדי לנטר את שנתו. כיום, ניתן לעבור בדיקה שינה ביתית באמצעות מכשור מתאים.

ברוב המקרים הרופא ימליץ גם על בדיקת תפקודי התריס, בדיקת אקו לב אם קיים חשש ליתר לחץ דם ריאתי ועל בדיקת סאטורציה. לאחר אבחון מדויק של הבעיה, הרופא יציע טיפול בדום נשימה בשינה בהתאם לממצאי האבחון וחומרת התופעה. הטיפול הנפוץ הוא בעזרת מכשיר סיפאפ, אם המטופל סובל ממשקל עודף הרופא ימליץ על דיאטה, כיום יש גם אמצעים דנטליים העשויים לעזור, ובמקרים קיצוניים ימליץ הרופא על ניתוח, רק לאחר ששיטות טיפול אחרות לא הצליחו לסייע למטופל.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה