אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

כאבים באצבעות הידיים בהריון – סיבות וטיפולים


23.7.19
כאבים באצבעות הידיים בהריון

כאבים בפרקי אצבעות הידיים בתקופת ההריון נחשבים לתופעה שכיחה בקרב הנשים ההרות, זו תופעה אופיינית להריון והכאבים עלולים להיות מטרידים ולגרום גם לתחושת נימול וזרמים ביד. תופעת הכאבים באצבעות הידיים אופיינית בעיקר לנשים בהריון בשבועות המתקדמים, ניתן להבחין בנפיחות בפרק כף היד בגלל הבצקת שנוצרה באזור וגורמת ללחץ על העצבים ולכאבים באזור.

נשים רבות בתקופת ההריון, בעיקר בשבועות האחרונים של ההריון, סובלות מכאבים עזים באצבעות הידיים. הסיבה לנפיחות באזור ולכאבים נובעת מלחץ והתגברות הבצקות שנוצרות ברקמה הרכה באזור שורש כף היד ואצבעות הידיים. עקב התפתחות הבצקות באזור שורש כף היד ואצבעות הידיים נוצרת חסימה במעבר החופשי של הדם ובהולכה העצבית באזור הגפיים העליונים והתחתונים. הבצקת לוחצת על פרקי האצבעות, הגידים והמפרקים, כמו כן היא גורמת ללחץ קבוע על העצבים באזור, לכן מתפתחים כאבים מקומיים המשפיעים על איכות חייהן של הנשים בהריון.

הקלה על הכאבים בשורש כף היד ובאצבעות הידיים

נשים בהריון הסובלות מכאבים באזור שורש כף היד ואצבעות הידיים יכולות להקל על עוצמת הכאב בעזרת הסרת שעון היד שהן עונדות. מומלץ להסיר גם תכשיטים כמו צמידים וטבעות כיוון שאלו גורמים לתחושת חוסר נוחות ולהעצמת הכאב באזור הרגיש. התכשיטים השונים, ובעיקר טבעות וצמידים, גורמים ללחץ על כלי הדם באזור שורש כך היד והאצבעות ולהידוק הנוזל הלימפתי.

הסרת התכשיטים ושעון היד מהווה רק מעין עזרה ראשונה כדי להקל על הכאבים באזור. בנוסף, מומלץ להשרות את כף היד והאצבעות בקערה עם מים קרים, אפשר להוסיף קוביות קרח לקערת המים כדי להקל על הכאב. כמו כן, לאחר קרור האזור כדאי להרים את היד מעל הראש ולבצע לסירוגין תנועה של אגרוף. כדאי לפתוח ולכווץ את היד לאגרוף במשך כ-30 שניות, הפעולה גורמת לדם לזרום טוב יותר לעבר הלב.

טיפולי פיזיותרפיה להקלה על כאבים בשורש כף היד והאצבעות

בתקופת ההריון מומלץ להימנע מתרופות להקלה על כאבים מחשש לפגיעה בעובר. לכן, כדאי להגיע לאבחון מקצועי במכון פיזיותרפיה, צוות המכון יציע בדרך כלל טיפול משולב הכולל אולטראסאונד, עיסוי לימפתי וחבישה מקומית (קניזיו טייפינג).

טיפולי אולטראסאונד באזור שורש כך היד ואצבעות הידיים בטוחים למטופלת ולעובר, גלי הקול המשודרים בתדירות גבוהה חודרים לעומק הרקמה הרכה וגורמים להגברת תנועת הנוזלים באזור ולסילוק טבעי של הבצקת ולהפחתת הלחץ על כלי הדם והעצבים באזור.

בנוסף, בדרך כלל יציעו למטופלת הסובלת מכאבים באזור טיפולים ידניים לפרקי האצבעות, עיסוי לשחרור הבצקת וטכניקות יעילות נוספות כמו חבישה מיוחדת בשיטת קניזיו טייפינג.

אם אתן סובלות מכאבים ומבצקות בשורש כף היד ופרקי אצבעות הידיים כדאי לכן להגיע למכון ארגופלוס המתמחה בטיפולי פיזיותרפיה. לאחר אבחון מקצועי ומדויק הצוות יתאים עבורכן טיפול מקצועי ואיכותי המבטיח שיפור ניכר בכאבים והעלמת הבצקת מהאזור.

המאמר נכתב באדיבות מכון ארגופלוס, לחצו לפרטים נוספים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה