אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

בתוך חמש שנים ירוחם בירה עולמית של קנביס רפואי


7.7.19
ראש מועצת ירוחם: "בתוך חמש שנים ירוחם בירה עולמית של קנביס רפואי"

מאות יזמים, רגולטורים ובכירים בתעשיית הקנביס הרפואי הישראלית הגיעו היום לצפות בחזון האקוסיסטם של ירוחם n אהוד ברק: "מדובר בחלון הזדמנויות של כמה שנים, שלאחר מכן יכול להיסגר למי שלא ישכיל להיכנס בזמן"


"בתוך חמש שנים ירוחם הופכת לכל הפחות לבירת הקנביס הרפואי של ישראל, עם 500 מקומות עבודה איכותיים חדשים ומערך מחקר, ייצור ובתקווה שגם ייצוא בקנה מידה כלל עולמי", כך אמרה הבוקר טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם בכנס "גרינגב" (greenegev) שהתקיים בעיר, בפני מאות יזמים, משקיעים, רגולטורים ובעלי חברות מתחום הקנביס הרפואי שהגיעו לצפות בחזון בירת הקנביס הרפואי.

"35 שנים שאני צומחת וגדלה במדבר, עד שהבנתי שאני חייבת להפסיק לדבר על הצורך בהפרחת שדות כלכליים - אני צריכה לייצר אותם. ההזדמנות הכי גדולה של ירוחם מתקיימת ברגעים אלו, עלינו להפסיק את התלות בתעשייה המסורתית, ולהפסיק להיות חוטבי העצים ושואבי המים", אמרה ראש המועצה.

לכנס הגיע גם ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, יו"ר חברת קנדוק, שנרתמה להשתלב בחזון האקוסיסטם של ירוחם, מיד עם הכרזתו. "הגעתי הנה כי הנושא הזה באמת חשוב, יש לנו פה חלון הזדמנויות של כמה שנים, ופוטנציאל של שוק ענק, שכיום נאמד ב-17-18 מיליארד דולר בשנה וזה הולך לגדול באופן דרמתי", אמר ברק. "מדובר בחלון הזדמנויות של כמה שנים, שלאחר מכן יכול להיסגר למי שלא ישכיל להיכנס בזמן", הוסיף, וסיפר כי חברת "קנדוק" מקימה בימים אלו בנגב המערבי את מתחם הגידול הגדול ביותר בארץ ואחד הגדולים בעולם.

לדברי ברק, בירוחם יש את כל היתרונות שקיימים בישראל לתחום: "יש פה ד.נ.א של פארמה, אקלים מיוחד (מבחינת גובה, יובש ונגישות לאדמות), הידע הישראלי בחקלאות מתקדמת, תמיכת משרדי הממשלה וחשוב מהכל - כוח אדם איכותי ומסור. כל אלו מאפשרים למשקיעים את זמן התגובה המהיר שצריך על מנת להפוך לשחקן עולמי משמעותי בתחום. אני רואה פה בכנס את ראשי החברות הגדולות ויש פה הזדמנות אמיתית. יחד אנחנו יכולים להזניק את פיתוח תעשיית הקנאביס הרפואי הישראלי ולהביא לפריצות דרך בייצור איכותי, מחקר ופיתוח, בזכותן יקבלו המטופלים בארץ ובעולם את המוצרים הטובים והיעילים ביותר".

שר החקלאות, אורי אריאל, שהגיע לשאת דברים בכנס, אמר כי הוא צופה שחזון ירוחם להיום בירה ישראלית בתחום יהפוך בתוך זמן קצר לבירה עולמית. "אני עומד פה ואומר שהקנביס הרפואי הוא לא בועה - זה דבר אמיתי. אנחנו עוקבים אחר ההשקעות הפרטיות בתחום והן גדלות בקפיצות משמעותיות. היות ומדובר בשוק עולמי, הפוטנציאל גדול ומרגע שיהיה למשק הישראלי אישור לייצר את התוצרת - נחווה פה זינוק משמעותי בתוצאות של כל החברות בתחום. כמי שפעל לקידום החוק ולהכרזה על קנאביס כגידול חקלאי, אני רואה חשיבות רבה בייצוא הקנאביס הרפואי משום שיקל על חולים, יספק פרנסה לחקלאים ויביא לשגשוג הכלכלה בישראל חזון ירוחם כבירה עולמית יקרה, ואני מצהיר פה, שמשרד החקלאות עם ירוחם", אמר השר אריאל.

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר) הצהיר גם הוא על התגייסות למהלך הייחודי: "עדיין לא עשו דבר כזה בעולם, אבל אנחנו מאמינים שעם איכות כוח האדם שלנו נצליח להרים את זה. אנחנו מדברים על ייצור קנביס ברמה פארמצבטית, באיכויות שלא קיימות היום. אנחנו ביק"ר מחויבים לעשות כל מה שאנחנו יכולים כדי להשתדל להיות העמוד בפני המחנה ככל שזה נוגע לרגולציה, כדי שמישראל תצא גם התורה וגם הייצור".

מאות יזמי קנביס בירוחם

בעיר הצליחו לגייס מספר גדול של משרדי ממשלה ויזמים פרטיים ומצהירים כי השאיפה היא להפוך בתוך שנים ספורות למרכז עולמי של מחקר, סטרטאפים וגידול ומיצוי הצמח לתחומי הרפואה והקוסמטיקה, תוך מבט על ייצוא הידע והתוצרים אל שווקי אירופה והעולם.

"היתרונות שאנחנו מציעים ליזמים בתחום, הם לא רק של ציונות, אלא גם של חבילת הטבות כלכליות, שנותנות אורך נשימה עד לרווחיות. יתרונות אלו עולים על כל האפשרויות האחרות העומדות בפניהם, ואנו מלווים אותם ופותחים בפניהם דלתות לכל המשרדים הרלוונטיים", אומרת טל אוחנה, ראש המועצה המקומית ירוחם, שיזמה את הרעיון ובחודשים האחרונים מקדישה לו חלק משמעותי מזמנה. "יש לנו אלפי דונמים של קרקע שניתן להקצות באופן מיידי להקמת חממות לגידול קנביס רפואי ובצמוד להן, עשרות אלפי מטרים של שטחי תעשייה לרכישה או השכרה מיידית לצורך ייצור, מחקר ופיתוח. אנו משקיעים תשומות גדולות בהכנת הבסיס לכל זה ובניית התשתית, משלבי הגידול והמחקר ועד לבקרת האיכות ושיווק המוצרים".

לדברי ראש המועצה ושותפיה לדרך, בהם הרשות לקנביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר), משרד החקלאות, משרד הכלכלה, הרשות לחדשנות, הרשות להשקעות והמכון הוולקני, הימצאות כלל תהליכי הפיתוח והייצור במקום אחד מהווים יתרון כלכלי כשלעצמו.

"אם נוסיף לזה את הטבות המס שיש בירוחם, מתוקף היותה באזור עדיפות לאומי, מחירי הקרקע המסובסדים, תעשייה ולמגורים ואת ההון האנושי שלנו - נוצרה פה חבילה אטרקטיבית במיוחד עבור יזמים ומשקיעים", סיכמה אוחנה.

בכנס הציגו משרדי הממשלה והמועצה המקומית את כלל ההטבות ליזמים, בהן קרקע בסבסוד של כ-90%, החזר השקעת הון של 30%, מס חברות בגובה 7.5% למפעל מאושר, מענקים עבור העסקת עובדים חדשים ועוד.
 
 

בתמונתם (משמאל לימין) של טל אוחנה ראשת מועצת ירוחם, אהוד ברק, יו"ר קנדוק ואינטרקיור, איתי מלכיאור, ראש הצוות הבין משרדי לקידום ייצוא קנאביס רפואי, משרד הכלכלה.

קרדיט צלם-אשר אזולאי


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה