אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כליות ודרכי השתן >

פטנט ישראלי חדש - פתרון רפואי קבוע ללא ניתוח לערמונית מוגדלת במרכז הרפואי זיו בצפת


30.12.18
50% מהגברים בעולם סובלים או יסבלו מערמונית מוגדלת

פטנט ישראלי חדש - פתרון רפואי קבוע ללא ניתוח לערמונית מוגדלת במרכז הרפואי זיו בצפת

לראשונה בישראל בוצע במרכז הרפואי זיו בצפת, טיפול חדשני בערמונית מוגדלת, המהווה חלופה מתקדמת לניתוחים ולטיפולים התרופתיים הנהוגים כיום בעולם. ההליך הרפואי מתקיים במינימום פולשנות, ונערך על ידי ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי זיו, בהרדמה מקומית ובאשפוז יום. משך הטיפול: כ- 10 דקות בלבד!!!

ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי זיו אומר, כי תוצאות הטיפול הראשוני משביעות רצון: "המטופל הראשון, גבר בן 71, השלים מעקב מוצלח של חודש, עם שיפור משמעותי באיכות החיים לאחר קבלת הטיפול, ללא צורך בטיפול תרופתי ונמצא תחת מעקב סדיר, הכולל בדיקות דימות ואחרות. עד כה טופלו במרכז הרפואי זיו בהצלחה שלושה גברים באמצעות הפטנט החדשני ואנו ממתינים למטופלים נוספים".

הטיפול נערך במסגרת ניסוי קליני של המרכז הרפואי זיו, בשיתוף חברת הסטארט-אפ הישראלית "באטרפליי מדיקל" ((Butterfly Medical, שיצרה פטנט עולמי לבעיית ערמונית מוגדלת אצל גברים- "מערכת באטרפליי לטיפול בערמונית מוגדלת. מדובר בהתקן קפיצי בצורת כנפי פרפר נפתחות, המוחדר באמצעות קטטר, ממוקם במרכז הערמונית ודוחק הצידה את אונות הערמונית המוגדלת הלוחצות על צינור השופכה וגורמות לקשיים במתן שתן. ההתקן עשוי ניטינול, תערובת של ניקל וטיטניום, הנקראת "סגסוגת זיכרון", "הזוכרת" את צורתה הגיאומטרית המקורית וחוזרת אליה לאחר שקופלה והוחדרה למקום המיועד בגוף. מטופלים מתנדבים נוספים כבר מבקשים לעבור את הטיפול.

ד"ר רן כץ מסביר, כי בשל תהליכים הורמונליים המתרחשים בגוף הגבר עם השנים, מתחילה בלוטת הערמונית לגדול אצל כל הגברים ללא יוצא מן הכלל. המונח הרפואי לתופעה הנו ערמונית מוגדלת שפירה ((BPH - Benign Prostatic Hyperplasia. "כאשר הגדילה היא היקפית אין בכך הפרעה מיוחדת שכן באגן יש מספיק מקום ואולם די בצמיחה מועטה בלבד כלפי פנימה, על מנת שהערמונית תתחיל ללחוץ על צינור השופכה ותגרום להצרת קוטרו, מה שמוביל לחסימה ולהופעת בעיות בהטלת השתן. 50% מכלל הגברים יסבלו מבעיות בהטלת שתן", מתריע ד"ר כץ ומוסיף: "ההתקן קיבל אישור של האיגוד האירופאי, של משרד הבריאות (אישור אמ"ר) ושל וועדות אתיות במספר מרכזים רפואיים בישראל ולמעשה מותר למכור אותו במחיר מלא. ואולם, האנשים המתאימים המעוניינים בטיפול החדש, במסגרת הניסוי הקליני, יכולים להגיע ולקבלו במרכז הרפואי זיו, ללא תשלום!, לאחר שיעברו הערכה רפואית המאשרת את התאמתם".

הערמונית ממוקמת מתחת לכיס השתן, צורתה דמוית טבעת ותפקידה לייצר את נוזל הזרע השומר על חיות תאי הזרע המיוצרים בכיס האשכים. צינור השתן עובר במרכזה ולכן כשהיא גדלה כלפי פנים, עם ההתבגרות, האונות שלה לוחצות על הצינור ומונעות הטלת שתן תקינה. קיימים כיום מגוון טיפולים לבעיות בהטלת שתן כתוצאה מ- BPH. הקו הטיפולי המקובל ביותר כיום בעולם, הינו טיפול באמצעות כדורים המכווצים את הערמונית. הטיפולים התרופתיים יעילים לרוב אולם, באחוזים בלתי מבוטלים, זמן מה לאחר תחילת הטיפול התרופתי מעידים מטופלים, כי התוצאה אינה משביעת רצון עבורם והבעיה ממשיכה להציק ולפגוע באיכות חייהם, כולל סיבוכים בעצירת שתן המצריכה התערבות באמצעות קטטר, אבנים בכיס השתן ועוד. מטופלים אורולוגיים שהטיפול התרופתי לא סייע להם, מופנים בדרך כלל לניתוח הנמשך כשעה וחצי תחת הרדמה ומצריך אשפוז של יומיים או שלושה. קיימים אחוזים מסויימים של סיבוכים לאחר ניתוח זה, בהם היצרות חוזרת, דימומים וכו'. במשך לא מעט שנים עובדים חוקרים וטכנולוגים רפואיים למצוא חלופה לניתוח הערמונית. מרבית התחליפים שנמצאו ב-30 השנים האחרונות היו בצורה של סטנט. סטנט, או תומכן בעברית, הינו צינור מרושת המוחדר לשופכן ובכך מונע את הצרתו ואולם, הסטנטים נוטים לצבור אבנית וחול וגורמים לא אחת לדימומים והפרעות מטרידות כמו צריבה וכאבים. חברת "באטרפליי מדיקל" הישראלית, שהוקמה בשנת 2014 ופועלת במסגרת חממה טכנולוגית אלון מדטק ביקנעם, הציגה קונספט שונה לחלוטין כפתרון לבעיה. במקום שתל צינור פנימי, פיתחה החברה תומכן בצורת כנפי פרפר שלמעשה מרים את אונות הערמונית ותומך בהן, כך שאינן לוחצות יותר על צינור השופכה וגורמות להצרתו. ההתקן קטן יותר מכל הסטנטים שהומצאו ונכנסו לשימוש אורולוגי עד כה .עם הזמן מתכסה ההתקן ברירית הערמונית, כך שאינו בא במגע עם נוזל השתן ולכן, אינו חושף את המטופלים לסכנת זיהומים, אבנים בכיס השתן וכיוצא באלו.

לקביעת פגישה לצורך בדיקת התאמה לטיפול,

נא לפנות למחלקה האורולוגית במרכז הרפואי זיו - 04-6828775
 
צילום - המרכז הרפואי זיו הדמיה - התקן פרפר מוכנס לגוף ומיקום מתחת לערמונית

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה