אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים >

בשורה לחולי סרטן ממרכז הארץ


23.11.18
בנק מרכיבי הדם לחולי סרטן של עמותת "זכרון מנחם", מרחיב את פעילותו ומציע את שירותיו גם באזור המרכז

בנק מרכיבי הדם של עמותת זכרון מנחם הפועל כבר שנים בירושלים, ומציע תרומות דם מתלמידי ישיבות עבור חולי סרטן שזקוקים לתרומת תרומבוציטים וגרנולציטים על בסיס יומי, מתרחב לאזור המרכז ויתחיל לספק מרכיבי דם גם לחולי סרטן באיכילוב, שניידר ותל השומר.

בשורה לחולי סרטן המתגוררים באזור המרכז – מעתה חולים הזקוקים לתרומה קבועה של מרכיבי דם, לא יידרשו לנסוע עד בית החולים הדסה בירושלים, בו פועל בנק מרכיבי הדם של עמותת זכרון מנחם במשך שנים, ולא ייאלצו לנסות ולגייס בעצמם תרומה מבני משפחה וחברים על מנת לקבל את התרומה בבית חולים באזור המרכז. השבוע התרחבה פעילותו של בר מרכיבי הדם של עמותת זכרון מנחם גם לבתי החולים שניידר, תל השומר ואיכילוב.

מיזם בנק מרכיבי הדם החל לפעול לפני 28 שנים, לאחר שחיים ארנטל, מנכ"ל עמותת זכרון מנחם היה צריך לחפש תורמים למרכיבי דם (תרומבוציטים = טסיות דם וגרנלוציטים = תאי דם לבנים) בשביל בנו מנחם בן ה-15, שנלחם במשך שנים במחלת הסרטן. לאחר שמנחם נפטר החליט ארנטל לפתוח מאגר, כדי שהורי החולים, שגם כך מתקשים להתמודד עם המחלה של ילדיהם, לא יצטרכו להתמודד עם חיפוש תורמים למרכיבי דם בתקופתם הקשה.

הבעיה עם תרומבוציטים היא תוקפם הקצר, העומד על חמישה ימים בלבד וישנם ילדים חולים שזקוקים לתרומת תרומבוציטים יומיומית ובהתאם לכך, נדרש מאגר זמין של תורמים, על בסיס יומי.

מאגר תורמי הדם של "זכרון מנחם" מורכב מכ-2,000 תורמים ביניהם בני ישיבות המהווים 95% מהמאגר וכן וסטודנטים לרפואה. התורמים נבדקו לפני כניסתם למאגר, כדי לוודא שהם אכן כשירים לתרומה.

"זכרון מנחם" עורכים בשיתוף עם מד"א, ימי התרמת דם, כאשר מד"א מבצעת ספירת טסיות דם, כדי לבדוק התאמה לתרומת תרומבוציטים. אדם שלו יש יותר מ-150,000 טסיות, מתאים לתרומה. תרומת תרומובציטים אורכת כשלוש שעות (כשעה וחצי התרומה ושעה וחצי לבדיקות ומנוחה אחרי), פיזית מתבצעת כמו תרומת דם רגילה.

לאחר שנמצאה התאמה, עמותת "זכרון מנחם" מעבירה לישיבות את רשימת התורמים המתאימים.

משה פרי שעומד בראש המאגר שנים רבות מכין לו"ז מראש לחצי שנה וקובע את כמות התורמים ומועד התרומה לכל ישיבה, למשל ישיבת "תפארת ישראל" שולחת בימי ראשון אחת לשבועיים בשעה 10:00 שלושה אנשים לתרום מרכיבי דם.

משה מוודא יום לפני שהישיבה אכן שולחת את כמות האנשים שנקבעה, ובמידה ויש חוסר הוא משלים ממקומות אחרים. במידה ויש צורך גדול יותר עקב ריבוי חולים, משה דואג להגדלת התרומות.

המיזם כיסה עד היום 100% מתרומות התרומבוציטים לילדים חולים בבית החולים "הדסה עין כרם" וסייע גם לבתי חולים אחרים שצריכים עזרה בתרומות בפריסה ארצית ביניהם "סורוקה" " ו"רמב"ם". החל מהשבוע יכסה המיזם גם את בתי החולים "איכילוב", "תל השומר" ו"שניידר", בשאיפה שבשבועות הקרובים יספק המיזם 100% ממרכיבי הדם הנדרשים גם לבתי החולים האלו.

על עמותת זכרון מנחם

זכרון מנחם - המרכז הישראלי לתמיכה בילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם היא עמותה לטיפול בילדים ונוער חול יסרטן ובני משפחותיהם.

העמותה הוקמה ב1990 על ידי חיים ומירי ארנטל, והיא נקראת על שם בנם, הנער מנחם ארנטל ז"ל שנאבק במחלת הסרטן ונפטר כשהוא בן 15 בלבד.

באותה התקופה חוותה המשפחה מחסור בגוף שיעניק סיוע רגשי וטכני לילד חולה הסרטן ולמשפחתו. הוריו ומכריו של הנער ביקשו לנצל את הניסיון הרב שצברו כדי להיטיב עם ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם. במרוצת השנים נרתמו לפעילות זומאות מתנדבים ביניהם רופאים, בעלי מקצועות חופשיים, אישי ציבור, רבנים ובנות שירות לאומי.

העמותה מאמינה ששלמותה הרגשית של משפחה חיונית לתהליך ההבראה של הילד, והיא משפיעה באופן ישיר על עוצמת דחף ההישרדות שלו. ושמה לה למטרה לתת מענה למכלול הבעיות, מרגע גילוי המחלה הממארת ולתמוך בהורים ובבני המשפחה הנושאים בעול הקשיים הפיזיים והנפשיים לאורך כל הדרך. העמותה מספקת מענה ותמיכה לכל תושבי מדינת ישראל ללא הבדלדתומין ולחולים בגילאי 0-25.

בעקבות פעילותה לאורך השנים, זכתה העמותה בפרסים וטקסי כבוד ביניהם: הדלקת משואה בטקס יום העצמאות ה-69 של מדינת ישראל; תואר כבוד "אביר" ממלכת הולנד; מגן שר הבריאות למתנדב מצטיין; אות הנשיא למתנדב; אות ראש העיר ירושלים למתנדב מצטיין; פרס ראש הממשלה מגן הילד מאת מר יצחק רבין ז"ל.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה