אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים >

הסרטן שלא מדברים עליו


05.11.18
חודש המודעות לסרטן השד

החודש, מציינים את חודש המודעות לסרטן השד. סרטן השד הינו הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בישראל והמחלה עלולה להיות מאובחנת בקרב 1 מכל 8 נשים ישראליות, במהלך החיים. מתוכן, כ- XXX אחוז סובלות מסרטן שד גרורתי.

בקרב החולות בסרטן שד ראשוני, הבשורות הן טובות- סיכוי ההחלמה מסרטן השד הוא גבוה וככל ששלב הגילוי מוקדם, כך הסיכוי להחלים מהמחלה גובר. יחד עם זאת, ישנן חולות בסרטן שד גרורתי לה עדיין לא נמצא ריפוי אך, בשנים האחרונות בעקבות טיפולים חדשים ניתן לעכב את התקדמותה באמצעים שונים ולהקל על החולה.

מה ההבדל בין סרטן שד ראשוני לגרורתי?

סרטן שד ראשוני מתחיל מגוש המאובחן בשד. לעתים תאי הסרטן ניתקים מהגידול הראשוני ומתפשטים לאיברים אחרים בגוף, דרך בלוטות הלימפה או מערכת הדם. אם התאים הסרטניים שהתנתקו יוצרים גידול חדש באיבר אחר, מדובר בסרטן גרורתי.

סרטן שד גרורתי הוא השלב המתקדם ביותר של המחלה. יש נשים שאצלן האבחנה של סרטן השד הגרורתי היא בזמן האבחנה הראשונה שלהן כחולות בסרטן. מדובר בתאים שהתנתקו מהגידול המקורי ואלו נצמדים לדופן כלי הדם כדי להתרבות וחודרים דרכם ופולשים לרקמה המקיפה אותם. הגרורות הסרטניות צריכות לפתח כלי דם חדשים שיזינו אותן ויאפשרו להן לגדול, ולכן במקרים רבים הן משתמשות בחלבונים המעודדים גדילה (גורמי גדילה) הנמצאים ברקמה הבריאה שאליה הן פלשו.

מהם התסמינים?

התסמין המרכזי הוא גוש בשד. עם זאת יש להדגיש שלא כל הופעה של גוש בשד היא בהכרח סימן לסרטן. לעיתים קרובות מדובר בציסטות (כיסי נוזל) או בגידולים שפירים. לכן בכל מקרה של חשד לגוש בשד יש להיבדק על ידי כירורג שד כדי שיקבע אם יש צורך בבדיקות נוספות. וישנם תסמינים אפשריים נוספים: כאב בשד, שינויים בעור על פני השד ובמבנה השד, הפרשה דמית מהפטמה, שקיעה של הפטמה, שינויים בעור הפטמה (למשל, קילוף העור), קשריות לימפה מוגדלות בבית השחי. 

כיצד מאבחנים סרטן שד גרורתי?

האבחון של סרטן השד מתבסס על בדיקת ביופסיה – זוהי פעולה פולשנית בה נלקחת פיסת רקמה קטנה, בהרדמה מקומית, ונמסרת לבדיקה מיקורוסקופית, או היסטולוגית. רק על פי תוצאות הביופסיה ניתן לקבוע בוודאות שמדובר בסרטן השד. בנוסף, תוצאות הביופסיה יכולות להצביע גם על מאפיינים של הגידול. אם קיים חשד לקיומו של סרטן גרורתי, יבוצעו בדיקות שונות כדי לבסס את החשד, על פי המלצות הרופאה האונקולוגית: כגון בדיקות דימות, בדיקת דם לאיתור חלבונים וסריקת MRI.

אז מה עושים?

התסמינים של סרטן שד גרורתי משתנים בהתאם לאיבר שאליו התפשטה המחלה. מדובר בתסמינים שאינם חולפים, ועיקר הטיפול בסרטן השד הגרורתי היא לשפר את איכות החיים על ידי הקלת הסימפטומים. נכון להיום, הטיפולים בסרטן שד גרורתי אינם מביאים להשמדה טוטלית של הסרטן. יחד עם זאת, הטיפולים יכולים לשפר את האיכות החיים בצורה משמעותית על ידי הקלת הסימפטומים ויש טיפולים שבולמים את התפשטות הסרטן או מקטינים את הגידול לפרק זמן, ואפילו למשך שנים. על ידי הפסקת התפשטות התאים והקטנת הגידול סיכוייך להאריך ימים הולכים וגדלים. טיפולים אחדים מסוגלים להקל על ידי הפסקת התפתחותו של הסרטן או הקטנת הגידול למשך פרקי זמן שונים, ואפילו למשך שנים, ולעיתים גם הארכה שלתוחלת החיים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה