אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

קיבלנו את הילד במתנה לכבוד השנה החדשה


21.9.18
גלעין אפרסק שנבלע בשלמותו וכבר החל לנבוט בוושט של בן 12 חולץ בשלום תחת הרדמה מלאה במרכז הרפואי זיו בצפת

"קיבלנו את הילד במתנה לכבוד השנה החדשה" אמר האב הנרגש

חן ואקנין בן ה- 12, תושב עיר בצפון הארץ, נותח במרכז הרפואי זיו בצפת לאחר שבלע בשלמותו, גלעין אפרסק, שנתקע בצינור הוושט וסיכן את חייו. בחדר הניתוח בזיו, תחת הרדמה מלאה, חולץ בהצלחה גלעין האפרסק שכבר החל לנבוט, תוך שהוא גורם לדלקת חריפה בוושט והריאוֹת.

הנער חן ואקנין הובהל למרכז הרפואי זיו בצפת מבית חולים אחר לאחר שאושפז שם יומיים, כשהוא מורדם ומונשם, עם חשד לעצם זר בגופו. מיד עם הגעתו לזיו, נערך דיון דחוף על ידי מספר רופאים מהמחלקה לרפואה דחופה וטיפול נמרץ ילדים. הנער נשלח לבדיקת CT, שחשפה קיומו של גלעין אפרסק במיקום עמוק, בתחתית הוושט, סמוך לפתח הקיבה. הגלעין שהיה תקוע במשך יומיים בוושט החל לנבוט וייצר מצב דלקתי חריף, שגרם לנפיחות רבה ודלקת של הריאה השמאלית.

ד"ר מסעוד סקר מנהל מחלקת אף אוזן גרון במרכז הרפואי זיו, הוזעק לחדר הניתוח באישון לילה, בכדי לבצע בדחיפות ניתוח לחילוץ הגלעין שסיכן את חיי הנער, בסיוע צוות רפואי מורחב ממחלקת ילדים וצוות חדר הניתוח, בהליך ניתוחי מורכב מאוד שהצריך יצירתיות רבה ועדינות, שכן הגלעין נצמד חזק מאוד לדפנות צינור הוושט, עקב הזמן הממושך בו היה תקוע.

"במהלך הניתוח השתמשנו בכל המכשור האפשרי על מנת לחלץ את העצם הזר, שקשה היה לשלוף ממקומו. בנוסף לציוד הברונכוסקופיה להוצאת עצמים זרים ללא פתיחת חזה, נעזרנו גם במכשור מיוחד המשמש בדרך כלל בניתוחים אורולוגיים להוצאת אבנים מהכליות. אין ספק שגייסנו כאן חשיבה יצירתית, לחילוץ העצם הזר בכדי למנוע ניתוח פתיחת חזה" אומר ד"ר סקר ומוסיף: "בבוקר שלאחר הניתוח ביקרתי את חן במחלקת הילדים ולשמחתי, הוא נמצא כבר בהכרה מלאה, מתקשר ומצבו טוב, הוא נושם בכוחות עצמו ואפילו כבר מסוגל לשתות ולאכול מזון לא מוצק. ערכנו בדיקת שיקוף נוספת הבוקר, ונוכחנו כי לא נגרמו קרעים בוושט והדלקת בתהליך החלמה", אמר ד"ר סקר.

אילן ואקנין, האב הנרגש אמר כי הטיפול שקיבל בנו במרכז הרפואי זיו הציל את חייו "כל הסיפור עלול היה להסתיים באופן שונה לחלוטין. הגעתי הביתה עם הבן הקטן מהבריכה ופתאום חן הגיע אלי והתחיל למשוך לי בחולצה", שחזר אילן, אביו של הנער. "ראיתי שהוא במצוקה ופתאום גם התחיל לצאת לו קצף מהפה. חשדתי שהוא בלע משהו, טפחתי לו על הגב אבל זה לא עזר. רצנו לרופא תורן והוא אמר לנו שאולי זה וירוס. למזלנו הרב, הילד הועבר למרכז הרפואי זיו, בו צוות רפואי מצוין שעובד מסביב לשעון, גם במחלקת טיפול נמרץ ילדים וגם בחדר הניתוח ובמחלקת אשפוז ילדים. הטיפול שניתן הוא מעל ומעבר לכל ציפיותינו. אנו מודים לכולם מעומק הלב. עוד מעט אתן לחן קוביית שוקולד כדי שיהיה לו קצת מתוק בגרון אחרי כל מה שהוא עבר בימים האחרונים", אמר ואקנין.

בטרם הגיע למרכז הרפואי זיו בצפת הובהל חן באמבולנס מהרופא התורן לבית חולים סמוך למקום מגוריו, כשהוא מתקשה לנשום ובהכרה מעורפלת ומצבו הולך ומתדרדר. בבית החולים הראשון בוצעו בדיקות רבות, בהן גם צילום חזה, אולם הרופאים לא הצליחו לגלות את מקור הבעיה. חן אושפז כשהוא מורדם ומונשם, ללא שיפור במצבו ובלי שאותרה הסיבה לקוצר הנשימה ולמצבו הקשה. לאחר יומיים הוחלט להעבירו למחלקת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת, שם כאמור נשלף מגופו גלעין האפרסק וחייו ניצלו.

צילום - המרכז הרפואי זיו
הילד חן ואקנין בן ה-12 עם ד"ר סאלח חטיב, רופא ילדים במרכז הרפואי זיו בצפת


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה