אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

האם חוסר איזון של חיידקי המעיים קשור בהופעת סוכרת מסוג 1?


5.9.18
. הבנת התהליכים והמסלולים שמובילים את החולה לפתח סוכרת מסוג 1 היא הבסיס לפיתוח אסטרטגיות טיפול חדשות ולהשגת דיוק בהערכת הצלחת המחקרים הקליניים

שינויים בחיידקי המעיים עלולים להיות קשורים בהיארעות סוכרת מסוג 1, כך קובע מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת המדעי Diabetes Care . החוקרים מצאו כי אצל אנשים שאובחנו לאחרונה עם סוכרת מסוג 1 או אצל אנשים שנמצאים בסיכון גבוה נמצא הרכב שונה של חיידקי מעיים בהשוואה לאנשים שאין להם סוכרת מסוג 1. המחקר אשר בוצע באוסטרליה, טוען כי זו הפעם הראשונה שנצפה קשר בין תפקוד הלבלב לבין הרכב חיידקי המעיים. הבנת השינויים באיזון חיידקי המעיים, תאפשר לרופאים לנבא התקדמות של סוכרת מסוג 1 ולפקח על התקדמות המחלה, ואף לפתח טיפולים חדשים במטרה למנוע או לפחות להאט את קצב התקדמות השינויים.

למה עשו את המחקר?

סוכרת מסוג 1 היא מצב מורכב, שעדיין אינו ברור עד תומו וקיים חוסר ידע מספיק כיצד ולמה היא מתפתחת. מספר מחקרים בדקו קשרים אפשריים בין חיידקי המעיים לסוכרת מסוג 1. מחקרים קודמים הציגו הנחות לפיהן אנשים שמתחילים לפתח סוכרת מסוג 1 סובלים מדלקת קלה במעיים, שנגרמת, על פי הנחת החוקרים, מחוסר איזון של חיידקי המעיים. מטרת המחקר הנוכחי הייתה ללמוד כיצד חיידקי המעיים משפיעים על פעילות הלבלב בנוכחות סוכרת מסוג 1.

כיצד התנהל המחקר?

החוקרים בדקו חיידקים וחלבונים בדגימות צואה של משתתפי המחקר, שחולקו לארבע קבוצות: אנשים עם סוכרת מסוג 1 שאובחנו לפני זמן קצר, קרובי משפחה שנמצאים בסיכון יחסי מוגבר לפתח סוכרת מסוג 1, קרובי משפחה שלא נמצאים בסיכון לפתח סוכרת מסוג 1, ואנשים בריאים ללא היסטוריה משפחתית של סוכרת מסוג 1.

מה היו הממצאים?

אנשים שאובחנו עם סוכרת מסוג 1, וקרוביהם שנמצאים בסיכון לפתח סוכרת מסוג 1 הדגימו "חתימה" שונה של חיידקי מעיים בהשוואה לאנשים שאין להם סוכרת מסוג 1. כן נמצאו עוד שינויים משמעותיים בין הקבוצות בחלבונים הקשורים במצבי דלקת ותפקוד הלבלב.

מה משמעות הממצאים לסוכרת מסוג 1?

ממצאים אלה מציעים ששינויים בחיידקי המעיים קשורים ישירות בהתפרצות סוכרת מסוג 1, וכי ניתן להשתמש בשינויים אלה כדי לחזות מראש אבחנה של סוכרת מסוג 1.

לדברי פרופ' חוליו ויינשטיין, רופא בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת ומנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון: "זיהוי אותם מאפיינים של חלבונים אצל אנשים שאובחנו עם סוכרת מסוג 1 לאחרונה ואצל אנשים שעדיין לא אובחנו אבל הם בסיכון גבוה לפתח סוכרת מסוג 1, יכול לשמש ככלי שיצביע על האבחון העתידי בסוכרת מסוג 1. הבנת התהליכים והמסלולים שמובילים את החולה לפתח סוכרת מסוג 1 היא הבסיס לפיתוח אסטרטגיות טיפול חדשות ולהשגת דיוק בהערכת הצלחת המחקרים הקליניים."


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה