אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

סוכרת ורמאדן


13.5.18
רמאדן וסוכרת (טיפים) לקראת הרמאדן

היום מוערך מספר חולי הסוכרת המוסלמים אשר צמים את צום חודש הרמדאן בכ- 60 מליון חולים. מדובר בחודש בו יש צום יומיומי של 10-16 שעות (כאשר נהוג לאכול ארוחה קלה לפני תחילת הצום בעת השחר, ארוחת סוחור, ולשבור צום בעת שקיעת השמש, ארוחת אפטאר). אצל רוב חולי הסוכרת הצום עובר בשלום אבל חשוב להדגיש שחלק קטן מחולים אלו עלולים לפתח סיבוכים מסכני חיים כמו היפוגליקמיה, היפרגליקמיה, DKA, דיהידרציה וטרומבוזיס. סיבוכים אלה נובעים בעיקר בשל השילוב המסוכן של: מחלת הסוכרת, הצום הממושך, הטיפול התרופתי הלא מתאים, מנהגי צריכת המזון, התייבשות, המחלות הנלוות ועוד... אז איך עוברים את צום חודש הרמאדן בשלום?

· הרופא הוא המוסמך לאשר לחולה הסוכרת לצום את צום הרמדאן- יש להיפגש עם הרופא לפחות כחודש ימים לפני תחילת חודש הרמדאן, בפגישה זו יינתנו לחולה ההנחיות המתאימות אם לצום או לא מכיוון שעבור חלק מהמטופלים הצום עלול להיות כרוך בסיכון מאוד גבוה ולכן, עליהם להימנע מצום רמדאן.

· תהליך הכנת החולה הסוכרתי לצום רמדאן: יש לעבור יחד עם הרופא על ההיסטוריה הרפואית, לקבל מהרופא שיחה מכינה והסברים לגבי הצום באופן כללי, הנחיות לשבירת צום , סיכונים, בניית תוכנית טיפולית, הסבר, הדרכה למינונים וטיטרציה (חובה לבדוק סוכר במהלך הצום ובעת הרגשה רעה). כמו כן, יש לקבל מהצוות המטפל הסבר לגבי התזונה המתאימה והדרכה בנושא פעילות גופנית מתאימה.

· שמירה על קשר עם הצוות המטפל- יש להיות במעקב עם הצוות המטפל בשבוע הראשון של הצום על מנת לבדוק שהמצב תקין.

לאיזה חולי סוכרת יש סיכון יתר לצום את הרמדאן?

חולים בעלי היסטוריה של התקפי היפוגליקמיה חוזרים, חוסר מודעות להיפוגליקמיה, התקף היפוגליקמיה קשה ב 3 חודשים אחרונים, HbA1c מעל 10%, תנודות קיצוניות ברמות הסוכר, אירוע DKA או HHC , סוכרת מסוג 1, עבודה פיזית קשה, אי ספיקת כליות, הריון, מחלה חריפה, מחלה כרונית נלווית קשה (כבד, כליות, לב, ריאות, יל"ד לא מאוזן), חולה המטופל בסולפונילאוריה או אינסולין ומתגורר לבדו- כל אלו חייבים להיוועץ עם רופא לגבי הצום.

מתי יש להפסיק את הצום?

· היפוגליקמיה סמפטומטית: ירידה ברמות הסוכר בדם המלווה בסמפטומים של רעד, הזעה, דופק מהיר, הרגשת רעב ועוד...

· ערך סוכר קטן מ- 70 מ"ג % בהתחשב בסוג הטיפול שהוא מקבל (סולפונחלאוריה או אינסולין)

· ערך סוכר מעל 300 מ"ג %

· איבוד משקל מעל 2 ק"ג ביום במשך הצום

· הרגשה כללית רעה (חולשה, סחרחורת וכו').

המלצות לחולים המטופלים בתרופות:

1. חשוב לשתות הרבה של מים בשעות לפני תחילת הצום.

2. היות ומצב הצום הממושך מגביר את פירוק השומנים ומעלה את רמות הגלוקגון (גם התרופות מקבוצה זו מעלים את רמות הגלוקגון), במידה וחשים ברע (במיוחד כאבי בטן ובחילות), חשוב לא להסתפק בבדיקת סוכר אלא גם לבצע בדיקת שתן לקיטונים בשל הסכנה של התפתחות DKA עם ערכי סוכר תקינים.

3. יש לשוחח עם הרופא אודות סימני התייבשות ותת לחץ דם תנוחתי וחשיבות הפסקת צום מידית בהופעת תסמינים אלה.

עבור חולים המטופלים באינסולין- הטיפול בחולים אלה מהווה אתגר מיוחד לרופא ולחולה כאחד. היות ועומד לשימושינו מגוון רחב של סוגי אינסולין על הרופא ל"תפור את החליפה הטיפולית" בהתאם לנתוני החולה ומנהגיו בזמן תקופת הצום ולכן, יש להיוועץ עם הרופא לפני תחילת הצום.

פרופ' נעים שחאדה, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ברמב"ם ומנהל המרפאה לטיפול בהשמנה במרכז DMC.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה