אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים >

כימותרפיה, אימונותרפיה וביולוגי – המדריך למטופל בסרטן ב- 2018


18.4.18
אפשרויות אבחון וטיפול חדשות

הטיפול בסרטן השתנה באופן משמעותי בעשור האחרון עם כניסתן הרחבה של האימונותרפיות והטיפולים הביולוגיים לארגז הכלים האונקולוגי. במקביל למגמה זו, החלו הרופאים לערב את החולים בשיקולים הרפואיים באופן גובר. עובדות אלה מאלצות את החולים להכיר מושגים בסיסיים בנוגע לטיפול במחלתם ולהתעדכן בשינויים התכופים בהם. מדריך בסיסי לחולה וקרוביו

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה ש-28,000 ישראלים מאובחנים כחולים בסרטן מדי שנה. למרות המספר העצום הזה, כל אחד מהחולים עובר תהליך התמודדות שונה שנגזר ממספר גורמים ייחודיים, ביניהם: סוג המחלה הממאירה שאובחנה, השלב בה אובחנה, מצבו הבריאותי הכללי של החולה ומשאבי ההתמודדות הרגשיים והכלכליים של החולה ומשפחתו. בשנים האחרונות נדרשות משפחות החולים להתמודד גם עם עומס רב של מידע שנגיש ברשת וחידושים רפואיים תכופים ביניהם הם צריכים לבחור, ללא ידע קודם ברפואה.

אחד מהנושאים בו שורר הבלבול הרב ביותר הוא הטיפול התרופתי בסרטן, שמורכב, בהכללה גסה, מ-3 קבוצות: טיפול כימותרפי, טיפול אימונותרפי וטיפול ביולוגי.

כימותרפיה: משפחת הטיפולים הוותיקה ביותר

תרופות כימותרפיות פוגעות במנגנוני חלוקה או הישרדות של תאים, לרוב ללא הבחנה בין תאים סרטניים לתאים בריאים. מכיוון שבסרטן תאים מסוימים מתחלקים בצורה מהירה יותר, רבות מהכימותרפיות תוכננו לפעול נגד תאים שמתחלקים במהירות. עם זאת, גם תאים תקינים מסוימים מתחלקים במהירות והכימותרפיה פוגעת גם בהם. זו הסיבה, למשל, שתרופות כימותרפיות מסוימות מביאות לנשירת שיער.

קבוצת הכימותרפיות זוכה ליחסי הציבור הרעים ביותר מבין אפשריות הטיפול התרופתיות ושמה יוצא לפניה לרוב כתרופה בעלת אחוזי הצלחה נמוכים ותוצאות לוואי קשות. עם זאת, חשוב לדעת שכל טיפול כימותרפי שאושר לשימוש הפגין תועלת סטטיסטית בהארכת חיים או בשיפורם בקרב קבוצות גדולות של חולים. למרבה הצער עובדה זו לא יכולה לחזות את ההשפעה העתידית של תרופה על חולה מסוים.

בנוסף, חשוב לדעת שטיפולים כימותרפיים הם עדיין הבחירה הראשונה לטיפול תרופתי במרבית סוגי הסרטן ושמחקר שתכליתו פיתוח כימותרפיות יעילות יותר מתבצע עדיין באופן שוטף.

טיפולים ביולוגיים: מתמקדים בתאים הסרטניים

טיפולים ביולוגיים, הנקראים לרוב גם 'טיפולים ממוקדי מטרה' או Targeted Therapy, עושים שימוש בתכונות ביולוגיות של תאים סרטניים כדי למקד את הפגיעה בתאים אלה. פגיעה זו יכולה לבוא לידי ביטוי במניעת שגשוג של כלי דם בקרבת הגידול וכך להביא להרעבתו, למשל.

הטיפולים הביולוגיים, כמשפחה, נחשבים יעילים ובטוחים יותר לעומת הטיפוליים הכימותרפיים. עם זאת, גם יעילותם אינה מובטחת ואינה ניתנת לחיזוי ברמת החולה הבודד. הטיפולים הביולוגיים בסרטן גם אינם חפים מתופעות לוואי ורובם גורמים לתופעות לוואי קלות עד בינוניות בעשרות אחוזים מהחולים.
כמו כן, נוטה יעילותם של טיפולים אלה לחלוף לאחר זמן קצר בחלק מהחולים, בעקבות מנגנוני התחמקות שמאמצים הגידולים נגד טיפולים אלה.

לעיתים יתבצע שילוב בין כימותרפיה לטיפול ביולוגי או אימונותרפיה לקבלת תוצאה מיטבית.

אימונותרפיה: הגביע הקדוש של אונקולוגיה במאה ה-21

עם התקדמות המחקר הרפואי הודגם שמערכת החיסון של הגוף מסוגלת להשמיד תאים סרטניים באופן טבעי. למעשה, גידולים סרטניים משגשגים כאשר הם מצליחים להתחמק ממערכת החיסון ולצמצם את הפעולה של המערכת נגדם.

טיפולים אימונותרפיים פועלים נגד מנגנוני ההתחמקות של הסרטן וחושפים את תאי הסרטן לפעולתה של מערכת החיסון. נכון להיום, קיימים טיפולים יעילים לכמה מאותם מנגנוני התחמקות ואלו שינו בצורה משמעותית את קווי הטיפול בסוגי סרטן מסוימים.

עם זאת, גם טיפולים אימונותרפיים אינם חפים מתופעות לוואי ואינם משיגים יעילות מושלמת, גם בקרב החולים שנמצאו מתאימים לקבלת הטיפול. כמו כן, לרוב התאים הסרטניים מצליחים לעקוף גם את מנגנון הפעילות של הטיפולים אימונותרפיים כך שפעילותם מוגבלת גם היא בזמן. זו הסיבה שטיפולים אימונותרפיים ניתנים לרוב, על אף המוניטין המצוין שלהם, רק לאחר שקווי טיפול קודמים כשלו.

נכון להיום, מתבצעים מאות ניסויים בעולם לבדיקת אימונותרפיות חדשות, בעלות טווח פעילות רחב יותר, יעילות ארוכה יותר ותופעות לוואי מעטות יותר. כמו כן, מתבצעים מחקרים לשילוב בין אימונותרפיות.

עקב כמותו העצומה של המידע הרפואי ברשת והחידושים התכופים בעולם הטיפול האונקולוגי, בוחרים מטופלים רבים להתייעץ עם מרכזים ליעוץ לחולי סרטן. מרכזים אלה מבצעים מעקב אחר העדכונים האחרונים בעולם המחקר והרפואה ופורסים בפני החולה בצורה ברורה וידידותית אפשרויות אבחון וטיפול חדשות, שחלקן לא נגישות דרך בתי החולים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה