אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי >

קפה מועיל לבריאות!


18.8.17
מחקר מהגדולים מסוגו: קפה מועיל לבריאות

עכשיו זה רשמי - מחקר עולמי מקיף, אחד הגדולים מסוגו, קובע חד משמעית: קפה בריא לנו, ואפילו בעל פוטנציאל להאריך את חיינו.

לא משנה איזה קפה אתם אוהבים - קפה נמס, אייס קפה, קפסולות נספרסו, עם קפאין או בלעדיו. המחקר מצא כי אנשים ששותים כוס קפה אחת ביום, מקטינים ב-12% את סיכויי התמותה שלהם ממחלות לב, מגוון סוגי סרטן, שבץ מוחי, סוכרת סוג 1 וסוג 2, מחלות נשימה ומחלות של הכליות. שתיים עד שלוש כוסות, או אפילו עד חמש כוסות ביום, מפחיתות את סיכויי התמותה ב-18 אחוזים.

אחרי שנים רבות בהן היה נהוג לחשוב שקפה זה לא בדיוק המשקה הכי טוב לבריאותנו, מסתבר שבעצם "הפוך, גוטה. הפוך" (גם הקפה, אם זה מה שאתם אוהבים). התגלית האמיתית כאן היא שבעצם לא הקפאין הוא זה שתורם להקטנת סיכויי התמותה, אלא משהו אחר הנמצא בקפה עצמו. מהו אותו משהו? כנראה שנצטרך לחכות למחקרים הבאים בתור, שוודאי יגיעו בעתיד הנראה לעין לאור הממצאים הכה חיוביים הללו.

במחקר הראשון, שבוצע באוניברסיטת דרום קליפורניה בארצות הברית בפיקוחה של הדוקטור ורוניקה סטיאוואן (Veronica W. Setiawan), פרופסור לרפואה מונעת, נבדקו יותר מ-215,000 אנשים בני 45 עד 75, מכל מגוון המוצאים האתניים; זאת מכיוון שאצל כל קהילה אתנית יש מנהגים מעט שונים באשר להכנה ולצריכה של קפה, ויש לכך השפעה על תוצאות המחקר. זאת משום שאם נבדוק רק סוג אחד של אוכלוסייה, תוצאות המחקר לא יהיו מדויקות דיין.

המחקר השני בוצע ב-10 מדינות באירופה ובדק מעל חצי מיליון בני אדם, וגם בו הוצגו תוצאות דומות - הפחתת הסיכויים למוות ממחלות דם ומערכת העיכול, ושיפור כללי בבריאות לעומת נבדקים שלא נוהגים לשתות קפה בדרך קבע. אגב, המחקרים מצאו שאצל נשים הפחתת הסיכוי למוות מוקדם יורדת רק ב-8% ולא ב-12 אחוזים.

כ-62% מהאמריקאים שותים קפה על בסיס יומי, עלייה של 5% לעומת נתוני שנת 2016 - כך מדווח ארגון הקפה הלאומי בארצות הברית. 16% מהנבדקים במחקר דיווחו שאינם שותים קפה כלל, 31% שותים כוס קפה אחת ביום, 25% שותים שתיים עד שלוש כוסות ביום ו-7% שותים ארבע או יותר כוסות קפה ביום. יתר 21 האחוזים צורכים קפה בצורה לא סדירה.

קפה מכיל כמויות גדולות של נוגדי חמצון ושל רכיבים פנוליים, המהווים גורם משמעותי במניעת סרטן. למרות שהמחקר לא מציג הוכחות לגבי החומרים עצמם וסוגם, ברור ממנו שמומלץ מאוד לשלב קפה בתפריט היומי שלנו.

למרות הנאמר לעיל, מומלץ מאוד לא לשתות את הקפה (או כל משקה אחר) כשהוא חם מאוד או על סף רותח. משקאות חמים מדי עלולים ליצור סרטן בוושט; כך לפי המלצות ארגון הבריאות העולמי.

סך הכול שני המחקרים הללו מהווים את גוף העדויות הגדול ביותר נכון להיום, אודות תכונותיו הבריאות של משקה הקפה. המחקרים הללו קובעים חד משמעית - לא רק שקפה אינו מזיק לנו, הוא אף בעל סגולות מאריכות חיים.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה