אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

כשהסוכרת פוגשת את הפרעות האכילה


29.3.17
אנשים רבים עוסקים בדימוי הגוף שלהם וברצון להיות רזים, אך כאשר משלבים הפרעות אכילה יחד עם סוכרת – נוצר מצב של סחרור בריאותי מסוכן

כולנו מכירים את הבלבול וחוסר הביטחון שמאפיין את גיל ההתבגרות. כולם רוצים להיות יפים ונחשקים בעיניי חבריהם ומושאי אהבתם. ההסתכלות בעיתוני האופנה, בטלוויזיה ובאינטרנט כדי להיות מעודכנים בסגנונות הטרנדיים, ונשיאת עיניים אל השחקנים והדוגמנים כמודלים לחיקוי. למרות שטבעה של האופנה להשתנות בקצב מהיר שאף קשה לעקוב אחריו, דבר אחר כמעט ואינו משתנה – כולם רוצים להיות בעלי גוף מושלם, רזה וחזק ולהיות רזה וחזק משמעו להיות יפה ומקובל יותר. התפיסות הללו והעיסוק בכך לא תמיד "עוזבים" אותנו כאשר אנו הופכים לבוגרים, ופעמים רבות אנו ממשיכים להיות טרודים מהנושא.

כאשר אדם הינו סוכרתי, קשה לו יותר להוריד עודף משקל בשל העובדה כי הוא משתמש באינסולין. קיימת תופעה מדאיגה שניתן לראות אצל סוכרתיים בעקר מסוג 1 אשר תלויים באינסולין באופן מוחלט ומעוניינים להרזות: הדרך שלהם הינה הזרקת מינוני אינסולין נמוכים מדי. בכך הסוכרתיים מכריחים את הסוכר להתפנות דרך השתן ומשיגים הרזיה מאד חולנית בדרך יחסית קלה. עולם הרפואה כבר נתן לתופעה הזו, שמהווה הפרעת אכילה, מונח משלה – "דיאבולמיה" (שילוב של סוכרת ובולימיה).

איך מזהים דיאבולימיה?

לא פשוט לזהות את התופעה הנדירה הזאת כאשר נשים צעירות עם סוכרת מסוג 1 נמצאות בסיכון מוגבר בפי 2.5 לעומת נשים באותו גיל ללא וכרת. הסיבה היא שהסימפטומים של הפרעת האכילה אצל סוכרתיים מסוג 1 והגבלת מינון האינסולין נראים אחד לאחד כמו חוסר איזון של הסוכרת, מה שמקשה על הסביבה הקרובה והרופאים להגיע לאבחנה. לפיכך, האבחון צריך להיעשות צעד אחר צעד. ברגע שמזהים את הסימפטומים האופייניים, יש מקום לבירור רפואי מעמיק. בין הסימפטומים: ירידה במשקל, עלייה ברמות HgA1c, קטואצידוזיס שחוזר על עצמו, ירידה בתדירות ניטור הסוכר, "שכחה" של ביקורים אצל הרופא, פעילות גופנית מוגזמת, רגזנות, כאבי ראש, בעיות במחזור החודשי ועוד.

מה עושה הדיאבולימיה לגוף?

איזון הסוכרת הוא נטל לא פשוט. אם מוסיפים למשוואה גם הפרעת אכילה שהיא בעצמה נטל גדול על הגוף, איזון רמות הסוכר בדם הופך למטלה עצומה. הפחתה במינון האינסולין הנחוץ למטופל כשיטה להפחתת משקל מסכנת את הבריאות ובמקרים מסוימים אף מסכנת חיים. שיעור התמותה אצל נשים צעירות עם דיאבולמיה מגיע ל- 35% (!) ושיעור סיבוכי הסוכרת הקשים כמו אובדן ראייה או כשל כלייתי הינו גבוה גם כן. לצורך הדוגמה, אם נערה סוכרתית מתחילה לעשות מניפולציות במינוני האינסולין בגיל 17, היא עלולה לסבול מסיבוכי סוכרת קשים כולל עיוורת או אי-ספקת כליות כבר באמצע שנות ה40-30 שלה.

הטיפול בהפרעות אכילה אצל אנשים סוכריים מורכב ודורש , פסיכולוג ועוד . התערבות מוקדמת היא המפתח, וקיימת חשיבות רבה בזיהוי ואבחון התופעה- כך קטנים הסיכויים למניעת סיבוכים קשים ומסכני חיים. במצב של דיאבולימיה, ייתכן גם אשפוז של המטופל.

כמו כן, בחלק מהמקרים, בהיותו של הנושא רגיש ומורכב, מומלץ לבצע פיקוח פחות נוקשה על מינוני האינסולין והתזונה בשל העובדה שהפעלת לחץ כבד על מטופל עם הפרעות אכילה עלולה לגרום לו לאובססיה בנושא, מה שיכול להוביל להרעה במצבו. לפיכך מומלץ לעיתים להסתפק ברמות סוכר סבירות ולא לדחוף להשגת רמות סוכר אופטימליות.

לסיכום, כמו כל הפרעת אכילה, דיאבולימיה היא מצב מסובך הדורש טיפול מקצועי ואינטנסיבי לעיטים במסגרת האשפוז, תמיכה של הסביבה הקרובה והרבה נכונות של המטופל. הפרעת אכילה אצל סוכרתיים מסוכנת ובעייתית בהרבה מהפרעת אכילה אצל אנשים ללא מחלות רקע, חושפת את הסוכרתי לסיבוכים או גורמת לסיכון חייו ועל כן יש להתייחס אליה במלוא הרצינות.

ד"ר מריאנה ירון, מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה במכון לאנדוקרינולוגיה, יתר ל"ד ומטבוליזם במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי ובמרכז DMC לטיפול בסוכרת


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה