אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי >

מסתמן: פריצת דרך בטיפול בטרשת עורקים


7.2.17
רפאטה מפחיתה את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים במטופלים שהיו תחת טיפול אופטימלי בסטטינים

בסוף השבוע האחרון פורסמו תוצאותיו הראשוניות והמבטיחות של מחקר ה -FOURIER אשר בחן האם רפאטה (Evolocumab-Repatha) מפחיתה את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים במטופלים עם עדות קלינית למחלה קרדיווסקולרית הנגרמת מטרשת עורקים (כלומר, מחלת לב כלילית, שבץ איסכמי ומחלת עורקים היקפית). הממצאים הראשוניים מראים כי המחקר השיג את יעדיו הראשוניים המשולבים, דהיינו הפחתה באירועים של מוות כתוצאה מאירוע קרדיווסקולרי, אוטם שריר הלב לא קטלני, שבץ איסכמי לא קטלני, אשפוז בשל תעוקת חזה לא יציבה או אשפוז לצורך החזרת זרימת דם תקינה בעורקים הכליליים (על ידי צנתור או ניתוח מעקפים); וגם את יעדיו השניוניים המשולבים, כלומר הפחתה באירועים של מוות כתוצאה מאירוע קרדיווסקולרי, אוטם שריר הלב לא קטלני או שבץ איסכמי לא קטלני. לא נצפו תופעות לוואי חדשות במסגרת המחקר.

בהמשך לפרסומים הראשוניים, פורסמו גם תוצאות מחקר ה- EBBINGHAUSשבוצע במסגרת ה- FOURIER ובחן תפקוד קוגניטיבי. נמצא כי המחקר השיג את יעדיו הראשוניים . והראה שההשפעה על התפקוד הקוגניטיבי של המטופלים שקיבלו רפאטה לא הייתה גבוהה יותר מההשפעה על התפקוד הקוגניטיבי של המטופלים שקיבלו פלצבו בקבוצת הביקורת.

מחקר ה- FOURIERהוא מחקר רב לאומי פאזה 3, כפול סמיות, אקראי, מבוקר פלצבו שכלל כ-27,500 מטופלים אשר לקו בעבר באוטם שריר הלב או בשבץ איסכמי או במחלת עורקים היקפית סימפטומטית, ובעלי רמות LDL כולסטרול מעל 70 מ"ג/ד"ל, או רמות non-HDL-C מעל 100 מ"ג/ד"ל, על אף קבלת טיפול אופטימלי בסטטנים שהוגדר כנטילה יומית של לפחות 20 מ"ג אטורבסטטין או סטטין אחר במינון אקוויוולנטי (סטטינים במינון בינוני) או נטילה יומית של 40 מ"ג אטורבסטטין או סטטין אחר במינון אקוויוולנטי (סטטינים במינון גבוה). המטופלים חולקו באופן אקראי לקבלת רפאטה במתן תת עורי במינון של 140 מ"ג מידי שבועיים או במינון 420 מ"ג פעם בחודש, או פלצבו במתן תת עורי מידי שבועיים או פעם בחודש.

לצורך החוזק הסטטיסטי המחקר נמשך עד שלפחות 1,630 מטופלים חוו את אחד מיעדי המחקר השניוניים המשולבים, כלומר מוות כתוצאה מאירוע קרדיווסקולרי, אוטם שריר הלב לא קטלני או שבץ איסכמי לא קטלני.

מחקר ה-EBBINGHAUS הוא כפול סמיות, מבוקר פלצבו אקראי הכולל כ- 1900 מטופלים שגויסו במסגרת מחקר ה-FOURIER ובדק את התפקודים הניהוליים הקוגניטיביים של המטופלים בתחילת הניסוי ובזמנים קבועים מראש לאורכו בעזרת מבחני זיכרון וקוגניציה תקפים.

רפאטה הינה נוגדנן אנושי חד-שבטי מסוג IgG2 המוכוון כנגד החלבון PCSK9. חלבון PCSK9 מתווך את פירוק הקולטן התאי LDLR, האחראי לסילוק -LDL (הכולסטרול ה"רע") ממחזור הדם. עיכוב חלבון PCSK9 על ידי רפאטה מעלה את ריכוז הקולטן ל-LDL על פני תאים ועל ידי כך מקטין את רמות ה LDL במחזור הדם. בישראל משווקות שתי תרופות המבוססות על מנגנון חדש זה, רפאטה ופראלואנט (Praluent). במספר רב של מחקרים נמצא כי רפאטה מפחיתה את רמות ה-LDL באופן משמעותי של עד 75% בהשוואה לקבוצת הביקורת ומאפשרת הגעה ליעד מטרה של מתחת ל-70 מ"ג לדצ"ל עבור כ-94% מהמטופלים. בנוסף לירידה בערכי LDL-C- הוכיחה רפאטה יעילות גם בנסיגה בפלאק הטרשתי שהינו הגורם המרכזי למחלות קרדיווסקולריות. נתונים מפורטים ממחקר ה- FOURIER ומחקר ה-EBBINGHAUS יוצגו במפגש הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה (ACC) ה-66 שיתקיים בוושינגטון במרץ.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה