אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה >

איך תמנעו סכרת?


21.12.16
דרכים יעילות ומוכחות למניעת התפתחות המחלה

מחלת הסוכרת נחשבת למגפה כלל עולמית, למעלה מ- 2,000 ישראלים מתים ממנה מדי שנה, וכ- 30,000 חולי סכרת חדשים מתגלים בארץ כל שנה. כדאי לדעת כי סכרת היא מחלה כרונית המחייבת מעקב וטיפולים כל החיים, כיום באמצעות שיטות אבחון חדשניות ניתן לאתר מראש אנשים הנמצאים בסיכון גבוה לפתח את המחלה, ולהעניק להם טיפול מתאים למניעת התפרצותה. השלב הראשוני לפני התפרצות המחלה נקרא טרום סכרת, בשלב זה המטופל מאובחן עם רמות סוכר גבוהות בדם, אך עדיין לא ברמה המאפיינת חולי סכרת.

חשוב לציין כי סכרת היא מחלה קשה, לאחר התפרצותה כחצי מתאי הלבלב שתפקידם לייצר אינסולין נפגעים ומפסיקים לתפקד, לכן המטופל חייב לטפל במחלה כל חייו באמצעות כדורים ו/או זריקות אינסולין, כמו כן עליו להקפיד על תזונה נכונה ולשנות את אורח חייו. במידה ולא נוקטים בטיפול מניעתי כשליש מהמאובחנים בטרום סכרת יפתחו תוך שנים ספורות סכרת מסוג 2, אך באמצעות פעולות מניעה ושינוי אורח החיים ניתן להפחית את הסיכון להתפרצות המחלה עד כדי 60%.

גורמים המובילים להתפתחות סכרת

להתפתחות שלב טרום סכרת ולהתפרצות המחלה עצמה יש גורמים רבים ומגוונים, ביניהם:

· גנטיקה והיסטוריה משפחתית- אנשים ממשפחות של חולי סכרת נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות המחלה.

· עישון- עישון גורם לפגיעה בתפקוד מערכות הגוף ולהתפתחות מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה וסרטן. כמו כן, העישון גורם להתנגדות הגוף לאינסולין לכן רמת הסוכר בדם עולה.

· עודף משקל- השמנת יתר נחשבת גם היא למגפה כלל עולמית, עודף משקל משפיע על יכולת הגוף לדאוג לאיזון רמת הסוכר בדם.

· תזונה לקויה- תזונה לא בריאה ובמיוחד צריכה מוגברת של דברי מתיקה ומשקאות מומתקים עלולה לגרום להתפרצות המחלה, מאחר והגוף אינו מסוגל לפרק את הכמויות הגדולות של הסוכרים, ורמת הסוכר בדם עולה.

· פעילות גופנית- אדם שאינו מקפיד על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית נמצא בסיכון גבוה להתפרצות המחלה. ללא פעילות גופנית האינסולין בגוף מתקשה לאזן את רמת הסוכר.

· תרופות- יש תרופות המגבירות את הסיכון לחלות בסכרת, ביניהן תרופות המכילות סטרואידים, תרופות המיועדות לטיפול בסכיזופרניה ועוד.

סיכונים גבוהים

ללא מניעת המחלה מסתכנים בתוחלת חיים קצרה יותר, ובהתפרצות מחלות שונות, מעבר לסכרת, כמו מחלות לב, שבץ, פגיעה בתפקוד מערכת הראייה, פגיעה בכליות, פצעים קשים בעיקר באזור הרגליים העלולים לגרום לנמק ובמקרים מסוימים להוביל לקטיעת גפיים.

דרכים יעילות ומוכחות למניעת התפתחות המחלה

אמנם, תורשה לא ניתן לשנות אך את אורח החיים אפשר ומומלץ לשנות כדי להימנע מהתפרצות מחלת הסכרת ומסיבוכים הנלווים לה. לכן, המומחים מציעים לכל אדם להקפיד על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית. במקרים מסוימים ימליץ הרופא על ניתוח קיצור קיבה (ניתוח בריאטרי) שמיועד למטופלים הסובלים מבעיות רפואיות של השמנת יתר כמו סכרת ועוד. הדרכים היעילות למניעת המחלה הן:

· פעילות גופנית- חשוב לעסוק בפעילות גופנית לפחות 4 פעמים בשבוע.

· תזונה נכונה ובריאה- יש להפחית מלח ושומנים רוויים, להסיר מהתפריט דברי מתיקה עשירים בסוכר, להרבות במים, ירקות ופירות, להוסיף סיבים תזונתיים.

· ירידה במשקל- חשוב להגיע למשקל גוף תקין באמצעות ייעוץ של תזונאית או דיאטנית.

· גמילה מעישון- מומלץ להפסיק לעשן.

· שינה מספקת- יש להקפיד על שינה של לפחות 7 שעות.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה