אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העיכול >

על תופעת הצרבת ודרכי הטיפול


27.9.16
סובלים מתחושת חוסר נוחות בבטן העליונה ומתחושת שריפה קלה בבית החזה? אין צורך להיבהל יתכן ואתם סובלים מצרבת

מאת: ד"ר אריק שכטר, מומחה לרפואת המשפחה

רבים מרגישים תחושת חוסר נוחות באזור הבטן העליונה ותחושה של שרפה קלה באיזור בית החזה, אין צורך להלחץ, ייתכן ומדובר בצרבת!

התסמינים הראשונים של צרבת הם תחושת בעירה וכאב באזור החזה. בדרך כלל אפשר להתמודד עם תחושת חוסר הנוחות המתלווה לצרבת באמצעות שינוי אורח החיים ובעזרת תרופות שנמכרות ללא מרשם.

צרבת כשמה כן היא- תחושה לא נעימה של צריבה/ בעירה לאורך הוושט, מעט מתחת לעצם החזה או מאחוריה. צרבת חוזרת על עצמה לעיתים קרובות ולעיתים אף מדי יום. צרבת יכולה לעבור לבד או בסיוע של תרופות מתאימות ללא מרשם רופא.

ישנן מספר סיבות היכולות לגרום לצרבת:

· בקע בסרעפת או ריפלוקס הגורמים לתחושת צרבת- במידה והצרבת פוקדת באופן תדיר יש לגשת לבדיקת רופא.

· צרבת יכולה להופיע בעקבות מחלות שונות כגון סוכרת ואסתמה.

· ארוחות עתירות שומן, מזונות חריפים, קפאין, משקאות תוססים ועוד.

· צרבת יכולה להיגרם גם כתוצאה של שכיבה מיד בסיום הארוחה

· עישון יכול לגרום לצרבת

כיצד מרגישה צרבת?

התסמין הראשוני של צרבת הוא תחושות של בעירה ושל כאב באזור החזה, מתחת לעצם החזה. הכאב עלול להחמיר בזמן הטיית הראש לפנים ובעת שכיבה ממושכת או בזמן אכילה. צרבת גם עלולה להיות תכופה יותר ולהחמיר בשעות הלילה.

הקיבה שלנו מייצרת חומצה חזקה לעיכול המזון. החומצה דולפת לוושט וגורמת לכוויה בתאי הוושט ומכאן תחושת הצרבת. צרבת שמופיעה לעתים קרובות היא סימן מקדים למחלת ההחזר הוושטי ,שנובעת מחזרה של מיצי קיבה ולעיתים גם מיצי כיס המרה, לתוך הוושט. מצב זה עלול להיות מסוכן ולכן מחייב יעוץ רפואי.

מה קורה לנו בגוף בזמן צרבת?

כשבולעים את המזון, משתחרר הסוגר הטבעתי הממוקם בתחתית הוושט ונותן למזון ולמשקה לעבור דרכו לתוך הקיבה. לאחר מכן הוא שוב נסגר. במקרים שהסוגר זה נפתח מעצמו מסיבה כלשהי או אם השריר שלו נחלש, מיצי הקיבה יכולים לנוע בחזרה למעלה אל תוך הוושט ולגרום לצרבת. הזרימה חזרה של חומצות הקיבה מחמירה בזמן שכיבה.

כיצד מטפלים בצרבת?

ברוב המקרים צרבת היא תופעה חולפת. מי שסובל מצרבת יכול להתמודד עם ההרגשה באמצעות שינוי אורח חיים ובעזרת תרופות מתאימות הנמכרות ללא מרשם רופא. כאשר הצרבת מחריפה, הטבליות ללעיסה יכולות להקל זמנית או חלקית על הצרבת.

הקשר בין צרבת לבין הריון?

צרבת מופיעה במהלך ההריון אצל 45%-85% מהנשים ההרות. צרבת בהריון נוצרת כתוצאה מלחץ מוגבר על הקיבה. אצל אישה הרה יש ייצור מוגבר של ההורמון פרוגסטרון, אותו גורם להרפיית מרבית השרירים, כולל הרפיית השריר של הסוגר הממוקם בתחתית הוושט.

דרכי טיפול בצרבת:

· הקלה בתסמינים: להקלה סימפטומטית קיימים מגוון תכשירים נוגדי חומצה, כגון: רני- טבליות ללעיסה להקלה מיידית בצרבת וחוסמי תעלות מימן. טבליות אלו להקלה בצרבת נמכרות ללא מרשם רופא.

· טיפול בצרבת מתמשכת- יש לגשת לבדיקת רופא, יכול להיות שמדובר בהפרעה בוושט.

· שינוי הרגלי אכילה- ירידה במשקל למי שנמצא במשקל עודף, הפסקת עישון והתחלת אורח חיים בריא.

· המנעות מאכילת שוקולד, מזון מטוגן ושומני, סוכריות חריפות, שתיית אלכוהול ומשקאות המכילים קפאין. כל כאלו יכולים להחמיר צרבת.

· כדאי לאכול בארוחות קטנות, ללבוש בגדים שאינם לוחצים ולהימנע משכיבה או התעמלות מייד לאחר הארוחה.

· במידה והתסמינים מתמשכים, לעתים יש צורך בבירור נוסף ובהוספת תרופה במרשם רופא, לכן יש לגשת לבדיקת רופא.


תגיות: צרבת
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה