אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות >

מעשה במחשבה תחילה


22.9.16
דברים שכדאי לסוכרתיים לשקול ולתכנן בטרם יעשו אותם כגון צניחה חופשית, קעקועים ופירסינגים, רשיון נהיגה, טיסה לחו"ל ועוד

ד"ר מריאנה ירון, מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה במכון לאנדוקרינולוגיה, יתר ל"ד ומטבוליזם במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי ובמרכז DMC לטיפול בסוכרת

אימפולסיביות מוגדרת במילון כ"צורת התנהגות המאופיינת בפעולה ללא מחשבת תחילה". העולם מחולק לאנשים הפועלים לאחר מחשבה רציונלית באופן שיועיל להם ביותר, ולאלו הפועלים על פי החלטה רגעית של שבריר שניה – האימפולסיביים. קפיצה לא מתוכננת לחו"ל, כתובת קעקוע, סתם פדיקור מפנק או אפילו רישיון נהיגה – לא משנה מה חשבתם לעשות, אם אתם סוכרתיים – הנה כמה דברים שכדאי לכם לשקול כמה רגעים לפני לפני שאתם יוצאים מהשגרה:

1. כתובות קעקוע או פירסינג – הבעיה הנפוצה ביותר שיכולה להתרחש היא כמובן זיהום בעור בעקבות החשיפה למחט ולפעמים אף לתגובה אלרגית לצבע הקעקוע בו נעשה שימוש בתהליך. לאנשים המתמודדים עם מחלת הסוכרת, סיכוי גדול יותר לפתח זיהומים, ולכן חשוב מאוד להקפיד על בחירת מכון מוסדר, נקי ומודרני. כדאי לבדוק שהמקעקע הוא מקצועי ושומר על סטריליות. כמובן תמיד מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל, כדי לוודא שאין שום בעיה או מניעה.

2. צניחה חופשית – תחושת האדרנלין יכולה להיות ממכרת. השמיים הפתוחים, הרוח בשיער, הלימות הלב החזקות. מי שתמיד דמיין את עצמו מזנק ממטוס לעבר הקרקע, יכול לעשות זאת, גם אם הוא סוכרתי. אבל - חייבים לתכנן. קודם כל יש צורך באישור מהרופא המטפל. ביום הצניחה עצמו, אחרי שעברתם את ההדרכה הנחוצה, יש לבדוק את רמת הסוכר פעמים רבות כדי לוודא שאתם בכיוון הנכון. האדרנלין יכול להוריד את רמות הסוכר מאוד, ולכן כדאי לוודא שאת הצניחה אתם מתחילים ברמת סוכר גבוהה יותר מהרגיל, כדי לא להגיע להיפוגליקמיה. תמיד כדאי לשאת עליכם סוכר (גלוקוז בטבליות/נוזל או ממתק) כדי שאם יהיה צורך תוכלו להעלות את רמת הסוכר במהירות. חשוב מאוד למי שמחובר למשאבה – תזכרו לנתק אותה לפני העלייה למטוס והצניחה.

3. טיסה לחו"ל – התארגנות לחופשה בדקה ה-90 יכולה להיות חוויה ספונטנית וכיפית. אבל למי שסוכרתי יש צורך בתכנון מראש. כדאי לוודא שאתם נושאים עליכם מספיק מזרקים ומטליות אלכוהול לחיטוי. כמו כן להביא עמכם כמות אינסולין מספיקה לכל צרה שלא תבוא. מי שמחובר למשאבה – כדאי להביא סט נוסף של משאבה וצינור. לא נעים להיתקל במצב בו המשאבה מתקלקלת מסיבה כלשהי ואתם באמצע עיר אירופאית או לחילופין חוף ים והאפשרויות מאוד מצומצמות. כמו כן חשוב להצטייד במד סוכר נוסף, ליתר ביטחון. המלצה חשובה נוספת היא לחלק את הציוד בין המזוודה והטרולי – כך שאם משהו הולך לאיבוד במבוך האינסופי של מחלקת המטען בשדה התעופה – אתם מכוסים.

4. רישיון נהיגה –הליך הקבלה של הרישיון המיוחל יכול להיות לעיתים מייגע. אם אתם סוכרתיים, כדאי לזכור את השלבים הבאים: לאחר שהתחלתם בשיעורי הנהיגה ובהכנה לטסט, ובמקביל לטופס הירוק (הממולא על-ידי אופטומטריסט ורופא המשפחה), עליכם להגיש למשרד הרישוי טופס מיוחד שנוסח במיוחד עבור הסוכרתיים, הכולל הצהרה על הסוכרת (עליו חותמים מול עורך דין) וטופס רפואי (שימלא הרופא המטפל בסוכרת). בנוסף, זכרו כי התקנים אוסרים על סוכרתיים התלויים באינסולין לקבל רישיון נהיגה לרכב ציבורי, כגון אמבולנס, מונית, מטוס או רכב כבד מקצועי.

5. פדיקור – פינוק עצמי מן המעלה הראשונה. מי שסובל מסוכרת אינו חייב למנוע מעצמו את התענוג, אלא רק לשמור על מספר כללים: קודם כל לבחור היטב את מכון הפדיקור. כדי להימנע מחשש לזיהום ברגל, כדאי לשים לב שהמכון סטרילי ופועל במקצועיות תוך כדי שמירה על כללי ניקיון. כדאי ללכת רק למכוני יופי שמציעים פדיקור רפואי, הניתן על ידי פדיקוריסטיות שעברו קורס מיוחד ויודעות לטפל בצורה הנכונה ברגל. יש אנשים שאפילו מביאים עימם למכון סט כלי פדיקור אישי מהבית כדי לשמור על סטריליות מקסימלית. תעשו מה שנראה לכם לנכון – אבל תזכרו לשמור על עצמכם.

אז אם אתם סוכרתיים (ובעצם גם אם לא) תתכננו טוב לפני שאתם מחליטים החלטות פזיזות. אבל תמיד תזכרו – הסוכרת לא מגבילה אתכם ואם תשמרו על מספר כללי זהירות בסיסיים – תוכלו לעשות את כל מה שתרצו.


תגיות: סוכרת
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה