אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה >

ניתוחים בריאטריים – למי הם מתאימים?


14.9.16
ניתוח קיצור קיבה מתאים לאדם שה-BMI שלו הוא 35 ומעלה ויש לו כל מיני בעיות רפואיות נלוות או לאדם שה-BMI שלו הוא 40 ומעלה

הניתוחים הבריאטריים המוכרים גם בכינוי 'ניתוחים לקיצור קיבה' חוללו מהפך בעולם. ניתוחים אלו מאפשרים לאנשים שסובלים מהשמנת יתר עם מחלות ותסמינים בריאותיים נלווים ואנשים שסובלים מהשמנת יתר חולנית לעבור פרוצדורה כירורגית חדשנית שעוזרת להם בהורדת מסות של קילוגרמים ממשקל הגוף. האם קיצור קיבה מתאים לכל אחד? התחילו לקרוא.

כל אחד רוצה – לא כל אחד יכול

דבר ראשון אותו חשוב לדעת הוא שניתוח בריאטרי מוצע רק כאפשרות אחרונה לאדם שסובל מכמות גדולה של קילוגרמים עודפים ונכשל בניסיונותיו להוריד במשקל באמצעות דיאטה זו או אחרת. בנוסף, ניתוח זה מוצע לאנשים בעלי עודף משקל שחולים בכל מיני מחלות שנובעות מהשמנה ומסכנות את חייהם גם אם הם לא ניסו דיאטה או כל שיטה אחרת להורדה במשקל. בשנת 2016, שנה בה כל אחד יכול לגשת לכל מכון שמציע טיפולים אסתטיים בו הוא מעוניין ולעבור טיפול זה או אחר שישנה ללא היכר את המראה ואת ההרגשה שלו, לא כל אחד יכול לבחור לעבור ניתוח לקיצור קיבה. שכן, ניתוח זה הוא ניתוח מציל חיים ואינו משתייך לקבוצת הטיפולים האסתטיים. מסיבה זו קופות החולים אינן מאשרות ניתוח זה לאדם שאינו עומד בכל קריטריוני הקבלה אותם הם הציבו והכירורגים שמומחים בניתוחים בריאטריים אינם מנתחים כל אחד.

למי הניתוח מתאים?

ניתוח קיצור קיבה מתאים לאדם שה-BMI שלו הוא 35 ומעלה ויש לו כל מיני בעיות רפואיות נלוות או לאדם שה-BMI שלו הוא 40 ומעלה. חשוב לקחת בחשבון שטרם אישור הניתוח הכירורג יבדוק מה ההיסטוריה הרפואית של המועמד ומהן הבעיות בהווה ובהתאם הוא יחליט האם אותו מועמד כשיר לעבור את הניתוח. ברוב בתי החולים בישראל יש ועדה רפואית שדורשת מהמועמד את כל המסמכים הרפואיים ודורשת ממנו לעבור ראיון פסיכולוגי, בהתאם לכל אלו מתקבלת ההחלטה האם המועמד אכן כשיר לעמוד בניתוח בריאטרי זה או אחר או שלא.

קצת אודות ניתוח לקיצור קיבה

אם בעבר רוב הניתוחים הבריאטריים התבצעו בשיטה הפתוחה (פתיחת הבטן), כיום הם מתבצעים על ידי השיטה החדשנית של הלפרוסקופיה, שיטה בטוחה יותר וכזו שאינה גורמת טראומה לגוף ולכן ברוב המקרים גם ההחלמה מהפרוצדורה הכירורגית מהירה יותר. נכון להיום יש סוגים שונים של ניתוחים בריאטריים, אם מדובר על ניתוח טבעת מתכווננת, ניתוח שרוול קיבה, ניתוח מעקף קיבה, ניתוח מעקף תריסריון וניתוח מעקף קיבה. כל מועמד והניתוח המתאים לו וזאת בהתאמה מלאה לקביעת הכירורג שבדק אותו.

לסיכום, כיום ניתוח לקיצור קיבה הוא ניתוח מציל חיים שמאפשר לאנשים שסובלים מהשמנת יתר והשמנת יתר חולנית להרזות עשרות קילוגרמים ולהתחיל את החיים מחדש. בהצלחה!


תגיות: ניתוחים בריאטריים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה