אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העיכול > צרבת

מה עוזר לצרבת?


27.1.16
שיטות למניעה וטיפול בצרבת

התקף צרבת: לפעמים הוא מגיע משום מקום, בפתאומיות, מבהיל ומכאיב. מי שמנוסה בצרבות, יודע לעתים מתי צפוי התקף, אך זה מעיק ומכאיב בכל פעם מחדש. צרבת מופיעה בדרך כלל כתחושה חריפה של צריבה או שריפה באזור בית החזה. תחושת השריפה יוצרת מועקה גדולה, ויש המתארים אותה כדומה להתקף לב. סימנים נוספים לצרבת הם צריבה באזור הגרון, כאבי גרון תכופים וחוזרים, תחושה של ליחה או גוש בגרון, תחושת צריבה בלסת או באזניים, בחילה ותחושת רעב חריף שאינה יודעת שובע, גם לאחר שהארוחה הושלמה.

צרבת היא תופעה שכיחה ומעיקה, והיא אחת התלונות הנפוצות ביותר בקרב הפונים למרפאות המתמחות בבעיות עיכול. צרבת היא אחד התסמינים של הפרעת עיכול בשם ריפלוקס, הקרויה גם "החזר קיבתי-ושטי". ריפלוקס מתבטא בחזרה של נוזלים חומציים או תוכן אחר מן הקיבה אל הוושט. הגורמים הנפוצים לבעיה הזו הם חולשה או רפיון של השריר המצוי בין הקיבה לוושט, או בעיה בתנועתיות של הוושט והקיבה. מיצי העיכול, העולים במעלה הוושט פוגעים ברקמת הוושט העדינה, שאינה עמידה בפניהם. כתוצאה מכך, עלולים להתפתח דלקות וכיבים על פני רקמת הוושט, ותחושת הצריבה המוכרת. חשוב לצייין, כי לא כל מקרה צרבת מעיד על ריפלוקס, וכי ישנם מקרי צרבת חד פעמיים, או כאלו הנובעים מאירועי חיים כדוגמת ארוחה כבדה במיוחד או הריון.

קיימות מס' שיטות למניעה וטיפול בצרבת. האפקטיביות של כל שיטה משתנה ממטופל למטופל. נמנה כאן את השיטות המרכזיות.

תרופות נגד צרבת

אנשים שסובלים מצרבת פונים בדרך כלל לטיפול תרופתי, אך זה אינו תמיד יעיל, ובמקרים רבים מביא להקלה זמנית, אך לא לשיפור מתמשך במצב. בנוסף, אצל חלק מן האנשים המטופלים תרופתית, מתפתחת תלות בתרופות נוגדות החומצה, ועל כן הם נאלצים להמשיך וליטול אותן שוב ושוב. אז איך ניתן לעזור לצרבת באופן טבעי?

רפואה מונעת וטיפול טבעי בצרבת

הרפואה הטבעית היא בעלת יעילות רבה ותוצאות מרשימות בטיפול בצרבת. אם ברצונכם להקל על צרבת, מומלץ לאמץ את ההמלצות הבאות:

· הרגלי תזונה נכונה – התאמת תפריט שמקל על צרבת, ומונע את הישנותה. לסובלים מצרבת מומלץ להימנע ממזון מטוגן, שמן במיוחד, חריף או מתובל מאוד. כדאי לסגל אכילה מתונה ולעיסה ממושכת של המזון. את הארוחות מומלץ לחלק למספר ארוחות קטנות ולהימנע מארוחות גדולות מאוד או כבדות.

· שינויים באורחות החיים – הימנעות או הפחתה של עישון וצריכת אלכוהול, הפחתת מתח ולחץ בחיי היומיום, שינה עם הגבהה של בית החזה כך שייטה מעלה – ניתן להוסיף כריות או להגביה את המזרון. גם שינה על צד שמאל עשויה לעזור – כך הקיבה מצויה מתחת לוושט, והתנוחה עשויה למנוע מעבר של חומרי עיכול מן הקיבה מעלה. לסובלים מצרבת מומלץ לנוח מספר דקות לאחר הארוחה, אך לא בשכיבה, וכן להימנע מפעילות גופנית מאומצת לאחר ארוחה.

טיפים והמלצות תזונה

· לימון סחוט או חומץ תפוחים – מערבבים מיץ סחוט טרי מחצי לימון לתוך כוס מים ושותים על קיבה ריקה לאחר ההשכמה בבוקר. ניתן להחליף את מיץ הלימון בכף חומץ תפוחים טבעי. הלימון ו/או החומץ המהולים במים מאזנים את חומציות הקיבה ומסייעים במניעת צרבת.

· סודה לשתיה – מוהלים כפית מחוקה של סודה לשתיה בחצי כוס מים, ושותים על קיבה ריקה. הסודה היא בסיסית, וסותרת את חומציות הקיבה.

· ירקות ופירות שמרגיעים את הצרבת – שקדים טבעיים, מלפפון ירוק, אבוקדו ותפוח אדמה מסייעים לנטרל את החומציות של הקיבה. את השקדים, האבוקדו והמלפפון ניתן פשוט לאכול. לגבי תפוח האדמה – מומלץ לרסק תפוח אדמה קטן, אפוי, עם קליפתו בבלנדר עם מעט מים, ולשתות על בטן ריקה. ניתן גם לגרד את תפוח האדמה על גבי פומפיה, להוסיף מים ולשתות.

· מיץ אלוורה או ליקוריץ – אלוורה וליקוריץ (מוכר גם כ-שוש קרח) הם צמחים בעלי איכות מרפאת ואנטי דלקתית. את שניהם ניתן ליטול בכמוסות, באבקה שניתן למהול במים או כמיץ. הליקוריץ אינו מומלץ לבעלי לחץ דם גבוה.

חשוב לציין כי ההמלצות המופיעות לעיל אינן מחליפות טיפול וייעוץ מקצועי. על מנת לפתור את הבעיה מן השורש, לאזן את מערכת העיכול, ולהפחית או למנוע את הישנות התופעה – מומלץ לפנות לטיפול מקצועי ויעיל.

טיפול בצרבת בעזרת רפואה סינית

הרפואה הסינית היא בעלת הצלחות ניכרות בטיפול בצרבת. הטיפול מתחיל באבחון פרטני ומעמיק, שמסייע להבין את הבעיה והיקפה לעומק. לאחר האבחון, ניתנות לכל מטופל המלצות תזונה מותאמות אישית. התפריט הניתן מתאים לאורח החיים האישי של כל מטופל, ומפחית משמעותית את הופעת הצרבת.

צמחי מרפא ניתנים על מנת להקל על תחושת הצריבה, לשקם את ריריות הוושט ולחזק את מערכת העיכול. פורמולת צמחי המרפא מותאמת לכל מטופל על פי אבחון אישי, והצמחים נבחרים על פי האבחנה של כל מטופל, היקף הבעיה ותוך מעקב אחר הטבה ושיפור במצב.

דיקור סיני נועד לחזק את מערכת העיכול ולהקל על הצרבת. הדיקור מטפל בשורש הבעיה, מפחית את הופעת הסימפטומים ומשלים את הטיפול בצמחי מרפא ובתזונה.

צרבת היא תופעה מעיקה, המלווה בכאב והפרעה לחיי היומיום. טיפול טבעי בצרבת מסייע להקל על הבעיה. לסובלים מצרבת מומלץ – במקביל לטיפול מיידי באמצעים טבעית, לפנות לטיפול מקצועי ויעיל, שמעניק מענה ופתרון מקיף.

מאת מאיה נאור – מומחית לטיפול בצרבת ולהפרעות נוספות במערכת העיכול. מטפלת מוסמכת ברפואה סינית בקליניקה פרטית בתל אביב ובמכון הגסטרו בשיבא תל השומר. למידע נוסף וליצירת קשר לחצו כאן
 
 
Image courtesy of David Castillo Dominici at http://www.freedigitalphotos.net/

תגיות: צרבת
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה