אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת העיכול > פיסורה

הכל אודות פיסורה


20.7.15
הכל אודות פיסורה - מקורותיה, אבחונה ודרכי הטיפול בה

היציאות שלכם מלוות בכאבים עזים? יתכן ואתם סובלים מפיסורה. מהי אם כן פיסורה, מדוע היא נגרמת וכיצד ניתן לטפל בה?

מהי פיסורה?

פיסורה הנה בעיה נפוצה בפי-הטבעת- השנייה בשכיחותה לאחר בעיית הטחורים. פיסורה היא קרע או סדק ברירית שמצפה את תעלת פי-הטבעת. הקרע בעור החיצוני גורם לכך שהשריר הסוגר יבוא במגע עם הצואה בזמן היציאות. הסימפטומים של הפיסורה הם כאבים בזמן היציאה וגם אחריה, דימום בעת היציאה וכיווץ פי-הטבעת. לעתים הכאב החזק גורם לכך שמנסים להימנע מיציאה, מה שבסופו של דבר רק יחמיר את המצב מכוון שכיווץ יתר של השרירים יפגע בתהליך הריפוי.

כיצד נגרמת הפיסורה?

פיסורה נגרמת כתוצאה מחבלה בפי-הטבעת. יכולות להיות סיבות שונות לחבלה, כאשר הגורם העיקרי קשור לטיב היציאות- יציאות קשות בעקבות עצירות או יציאות מרובות בעקבות שלשול יכולות לגרום לטראומה ברירית של פי-הטבעת. שינויים ביציאות קשורות לתזונה שלנו, ולכן הקפדה על תזונה נכונה יכולה לסייע במניעת פיסורה. סיבות נוספות לחבלה יכולות להיות דלקת באזור פי-הטבעת, בדיקה רקטלית או יחסי מין אנאליים. גם מחלות שונות כגון קרוהן, איידס או שחפת יכולות לגרום לפיסורה. הפיסורה יכולה להיות אקוטית (בעקבות חבלה חד פעמית) או כרונית (בעקבות עצירות או שלשולים שנמשכים לאורך זמן).

אבחון הפיסורה

האבחון מתבצע ע"י רופא פרוקטולוג. האבחון יתבסס על הדיווח של המטופל לגבי הסימפטומים שהוא חווה (סוג הכאב, סדירות וטיב היציאות ועוד) וכמו כן על בדיקה גופנית. הבדיקה כוללת התבוננות של הרופא באזור פי-הטבעת של המטופל ובמידת הצורך בדיקה ידנית רקטלית. בדיקה זו מאפשרת לחוש בליקויים הקיימים בתעלת פי-הטבעת. הבדיקה עלולה להיות מלווה באי נוחות, ועל מנת למנוע כאב מומלץ להרפות את השרירים.

מניעה וטיפול בפיסורה

בחלק מהמקרים הפיסורה תתרפא מעצמה, תוך כמה ימים וללא צורך בטיפול רפואי. אך המקרים הכרוניים קשים יותר לריפוי ומצריכים טיפול.

הקפדה על תזונה נכונה היא מרכיב חשוב במניעה וריפוי הפיסורה, מכוון שהיא תורמת להרגלי יציאות שאינם גורמים לטראומה. ההמלצה היא לאכול תפריט עשיר בסיבים תזונתיים- מגוון פירות וירקות טריים ודגנים מלאים (אורז מלא, קמח מלא, שיבולת שועל ועוד), וכמו כן להרבות בשתיית מים. יש להימנע מארוחות כבדות ולהמעיט בצריכת מוצרים מקמח לבן, קפה, אלכוהול ותבלינים חריפים.

כמו כן, מומלץ לעשות אמבטיות ישיבה חמות מספר פעמים ביום, על מנת לסייע לניקוי ולהרפיית השרירים באזור פי-הטבעת.

הטיפול הרפואי בפיסורה כולל טיפול שמרני ומידה וזה לא עוזר- ניתוח. הטיפול השמרני כולל: משחות שגורמות להפחתת הכאבים או להרפיית השרירים, זריקות מקומיות שמשתקות את השריר, את נטילת תרופות שמרככות את הצואה.

במידה ואין ריפוי של הפיסורה, חשוב לבדוק האם קיימת בעיה או מחלה נוספת אשר מונעת את הריפוי, כגון מחלה במעי. לסובלים מפיסורה לאורך זמן יתכן ויהיה צורך בניתוח. הניתוח מביא להרפייה של שריר הסוגר של פי-הטבעת, באמצעות חתך שנעשה בשריר. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית או מלאה והוא מצריך שהיה של כמה שעות בבית-חולים. לאחר הניתוח, תהליך ריפוי הקרע יכול להמשך כמה שבועות, אך ההקלה בכאב תהיה כבר לאחר יממה. לאחר הניתוח מומלץ להשתמש בתרופות שמרככות צואה וכמו כן להימנע משימוש בנייר טואלט ובמקום זאת לנקות באמצעות שטיפות או אמבטיות.


תגיות: פיסורה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה