אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים > סרטן העור

גילוי מוקדם של סרטן העור


23.6.15
סרטן עור אינו תופעה אחידה אלא שם כולל המתאר התפתחות לא מבוקרת של תאים בעור

ישראל היא מדינה, שבה הסכנה לחלות בסרטן עור היא מהגבוהות בעולם, בהתאם לכך גם רמת המודעות של הציבור גבוה ביחס למדינות אחרות. הסיבה לכך נעוצה בשמש ובקרינה החזקה של קרניה רוב עונות השנה וכמובן גם בשל הידלדלות שכבת האוזון. למרות זאת, מדי שנה מתבשרים לא מעט אנשים כי הכתמים ונקודות החן שלהם באזורי המחשוף הם "חשודים" וכדאי למהר ולהסיר אותם לפני שיתבררו כסרטניים. על סרטן עור ומופעיו ועל החשיבות בגילוי מוקדם שלו בעור – בכתבה שלפניכם.

חשוב להבין כי סרטן עור אינו תופעה אחידה אלא שם כולל המתאר התפתחות לא מבוקרת של תאים בעור בחלקם שכיחים וחלקם פחות. עם חלקם ניתן לחיות שנים ארוכות וחלקם יכולים להיות אלימים וקטלניים מאוד. בפועל מחלקים את סרטן העור ל- 3 סוגים:

1. קרצינומה של תאי הבסיס – מהווה כ- 75% ממקרי סרטן העור ונחשב לשכיח ביותר מבין סוגי סרטן העור. רוב הגידולים נמצאים באיזורי המחשוף כגון: צוואר, כתפיים וזרועות.

2. קרצינומה של תאי הקשקש – מהווה כ- 20% מהאבחנות של סרטן עור. החלוקה המשובשת של התאים מתפתחת בשכבת האפיתל או ברקמות הריריות של הגוף. שכיח באזורי כמו: צוואר הרחם, גרון וכו'. על פי רוב אין סרטן עור מסוג זה מתפשט לכיוון בלוטות הלימפה או לאברים אחרים.

3. מלנומה –הקטלני מבין סוגי סרטן העור. מדי שנה מאובחנים בישראל, הנחשבת למשינה השלישית בעולם בשכיחות סרטן עור מסוג מלנומה, כ- 1300 איש. רק אוסטרליה וניו-זילנד מובילות את ישראל באחוז החולים בסרטן עור מסוג זה בקרב האוכלוסיה. סרטן עור מסוג זה מאופיין בצבע חום עד שחור, בשינויים בגודל ובצורה שאינה סימטרית, ובהיותו בולט מעל פני העור.

גילוי מוקדם – מציל חיים

בדומה לסוגי סרטן אחרים גם בסרטן העור נודעת חשיבות לגילוי מוקדם. שכן, גילוי מוקדם יכול להביא לטיפול מיטבי ולהחלמה מלאה. אם הופיעו על עורכם נקודות חן בולטות שהולכות וגדלות או שנראות לא סימטריות – טוב תעשו אם תמהרו לבדוק את מהותן. עליכם להכיר מקרוב כל נמש, נקודת חן ולגלות ערנות לגבי חדשות שמתווספות או כאלה שמעידות על תזוזה והתפתחות, שינוי צורה או צבע. גם פצע שאינו נרפא שאוגר נימי דם – צריך לעורר את חשדכם ולהניע אתכם לביקור אצל רופא מומחה.

איך מטפלים לאחר האבחון של סרטן עור?

ההחלטה על אופן הטיפול בסרטן עור נקבע על פי פרמטרים רבים: סוג הסרטן, גילו של החולה, והאם זהו מופע ראשון של הסרטן העור המטופל או שמא זה נגע חוזר. למשל, לסרטן מסוג מלונה נמצא כי כריתה חלקית או מלאה של האזור הנגוע היא האפקטיבית ביותר משום שעל פי רוב סוג זה של סרטן אינו מגיב כמעט לשימוש בכימותרפיה. לסרטן מסוג קרצינומה של תאי הקשקש או הבסיס נהוג לעשות הקרנות חיצוניות או כימותרפיה מקומיות או טיפול שיוצר הקפאה של תאי הסרטן (קריותרפיה).

הסרת נגעי עור תוך שמירה על אסתטיקה

על מנת להסיר נגעי עור סרטניים בחלקי גוף בעלי חשיבות אסתטית (צוואר, זרועות או חזה) קיימת שיטה ייחודית שנקראת שיטת מוהס (או מוס או מוז). ניתוחים שבשיטה זו נעשים באשפוז יום, והם מאפשרים תהליך של הסרת נגע העור ובדיקה מיקרוסקופית לווידוא הסרה מלאה עוד באותו הליך. אם התברר שיש צורך להסיר חלקי עור נוספים, ייכנס המטופל שוב אל חדר הניתוחים. וזו למעשה ייחודה של השיטה: שההליך מכיל את החלק הכירורגי, והאבחוני ומאפשר מקצה שיפורים לצורך הסרה מוחלטת. זו הסיבה שתוצאות ניתוחי מוהס הם גם אופטימאליים ואחוז הישנות הנגעים באזורים שהוסרו היא נמוכה מאוד. בשל ההסרה המתחשבת של הנגע נעשה שימוש בניתוחי מוהס בעיקר בשומות המופיעות באזורים בעלי חשיבות אסתטית עליונה: פנים, זרועות, חזה, צוואר.


תגיות: גילוי מוקדם של סרטן העור, סרטן העור
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה