אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) סרטן וגידולים > סרטן שד

חשיבות הגילוי המקודם של סרטן שד


26.5.15
האם את בקבוצת סיכון? ומתי כדאי להתחיל להיבדק?

נדמה כי החשש מפני סרטן שד אינו פוסח בימינו על אף אישה. הסטטיסטיקה אומרת כי אחת מכל שמונה נשים (!!!) תאובחן בסרטן בשדיה ותצא אל מסע הריפוי ארוך ומורכב, שמתחיל מרגע הגילוי ומסתיים הרבה אחרי שגידול הוסר.

אחד הפרמטרים המרכזיים לריפוי מסרטן שד הוא כמובן גילויו בזמן. קרוב ככל האפשר להיווצרותו ורגע לפני שהוא מתפשט אל בלוטות הלימפה, בית השחי והרקמות סמוכות. אך כיצד תדעי אם המיחוש המטריד השווה את תשומת ליבך אינו רק חרדה חולפת? כיצד תוכלי להיות רגועה ובטוחה בהקשר הזה?

"קיימת חשיבות רבה לגילוי מוקדם של סרטן שד", אומרת ד"ר אוסנת גבעון, רופאה מנתחת מומחית, העוסקת באבחון של סרטן השד וליווי נשים במסען לריפוי ממנו. "אך חשוב מאוד גם המידע הנמסר לנשים ביחס לתוצאות הבדיקות שהן עוברות, מידע שעשוי לנסוך בהן שקט ובטחון בתהליך".

האם את בקבוצת סיכון? ומתי כדאי להתחיל להיבדק?

מסתבר כי בישראל נשים בגילאי 50-74 נחשבות בקבוצת סיכון רגיל והן מונחות לעבור ממוגרפיה אחת לשנתיים ובדיקה ידנית שנתית. לעומתן, נשים שלהן רקע משפחתי של המחלה, נחשבות בקבוצת הסיכון ולכן כבר מגיל 40 הן מונחות לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה. בארצות אחרות כדוגמת ארצות- הברית מומלץ להיבדק אחת לשנה (ומקסימום אחת לשלוש שנים) גם בשנות ה-20 ומגיל 40 להידבק ידנית ובאמצעות ממוגרפיה אחת לשנה.

כדאי לדעת כי כאבים בשדיים אינם בהכרח סימן להתפתחות של סרטן השד. לדבריה של ד"ר גבעון "לרוב סרטן השד לא יתבטא בכאב ואינו גורם לכאב. אך אם הכאב מטריד או אינו חולף כדאי לפנות לכירורג\ית שד".

ההמלצה להיבדק על ידי כירורגית שד מבטיחה לך מיומנות גבוה בבדיקה הידנית כמו גם פגישה עם אשת מקצוע המעודכנת ביותר בתחום. במידה והיעלה חשד לגידול בשד, (ממאיר או שפיר) תהווה הכתובת המיומנת של המאבחנת קריטית להמשך התהליך: פענוח תוצאות בדיקות הדימות (ממוגרפיה ואולטראסאונד), הדו"ח הפתולגי (ביופסיה) ופרטים טכניים לגבי הניתוח הצפוי.

כיום, ישנה המלצה חמה שלא להסתמך אך ורק על אולטראסאונד שכן הוכח כי בדיקת ממוגרפיה מאפשרת לזהות את הגידול עוד בשלבים המוקדמים להתהוותו, וישנן הוכחות לכך שבדיקת ממוגרפיה תקופתית לנשים מגיל 40 ומעלה מפחיתה שיעורי תמותה מסרטן שד באופן מובהק.

לאחר האבחון של הגידול כממאיר

נשים רבות שאובחן בשדן גידול ממאיר חוששות מפני כריתה של השד. אולם לא בכל המקרים כריתה מלאה של השד הכרחית. כיום, הנטייה הרווחת בקהילת הרופאים היא לשמר את השד עד כמה שניתן ולהסיר את הגידול תוך פגיעה מינימלית בשלמות השד.

גם טיפולים כימותרפיים אינם חלק אוטומטי בסל הטיפולים המוצע כיום למי שאובחנה כחולה בסרטן שד. השימוש בכימותרפיה נעשה בהתאם לתוצאות הפתולוגיות של הגידול ולמידה בה מעורבות בלוטות בית השחי.

יחד עם זאת, לאחר הניתוח להסרת הגידול נעשה שימוש בדרך כלל בקרינה כדי להפחית את הסיכוי לחזרה מקומית של הסרטן. לפני השימוש בקרינה מביאים בחשבון את גיל האישה והסיכוי להישנות הסרטן בשד או באזור השד.


תגיות: גילוי מקודם של סרטן שד
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה