אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר
(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

רובוט 'חברתי' שתציג חברת אבראכדברה בוועידת החדשנות Mixiii 2014 ישפר איכות חיים של קשישים


19.5.14

רובוט 'חברתי' שתציג חברת אבראכדברה בוועידת החדשנות Mixiii 2014 ישפר איכות חיים של קשישים

חברת הסטארט-אפ הישראלית אבראכדברה תחשוף במסגרת תערוכת Mixiii2014, ועידת החדשנות של ישראל, שתפתח בתל אביב ב-20 במאי, את ה-AbSI, רובוט מכשיר טיפולי לשיקום ביתי לטווח ארוך המיועד לשיקום מוטורי וקוגניטיבי, בעיקר של קשישים, אך גם לפגועי שבץ מוחין.

"תוחלת החיים עולה, אך איכות החיים של הקשישים רק יורדת. הם מודרים מהחברה וחיים בבידוד חברתי שמוביל לירידה מתמדת בכישוריהם המוטוריים והקוגניטיביים", אומרת ד"ר מרינה פרידין, מיזמות החברה וסמנכ"לית הטכנולוגיה. "הרובוט שאנו מפתחים, המבוסס על קונספט של רובוטים 'חברתיים', נותן מענה ע"י תרגול מולטידיסציפלינרי לשיקום מוטורי וקוגנטיבי, כשהמטופל נמצא באינטראקציה עם הרובוט על ידי 'משחקים טיפוליים'". במהלך המשחקים, הרובוט, קורא את נתוני המשחק, מנתח אותם ומגיב בהתאם (למשל נותן משוב, עידוד, מספר בדיחה, מביע אמפתיה וכו'). מטפל אנושי אף יכול להעביר משימות לרובוט באמצעות מערכת דיווח מרחוק.

לדברי ד"ר פרידין, התהליך השיקומי עם הרובוט החברתי מפחית צורך בביקורי בית של אחות או רופא, יביא להשקעת זמן רב יותר של משתקם בתירגול שיקומי וימנע החרפה של בעיות רפואיות שונות. "קונספט הרובוטים החברתיים נבחן והוכח כיעיל מאד במעבדות מחקר ברחבי העולם", אומרת ד"ר פרידין. "מדובר ברובוטים שמסייעם לאנשים ע"י אינטראקציה חברתית, בדומה לפסיכולוגים, סוציולוגים, מרפאים בעיסוק, מורים ואנשי מקצוע רבים אחרים, שעושים את עבודתם ע"י אינטראקציה מילולית ורגשית וללא מגע".

הרובוט החברתי, מסבירה ד"ר פרידין, מורכב מחומרה רובוטית, תוכנה לאינטראקציה חברתית עשירה, וקשר עם חפצים מסביב (Internet of things). "הוא יכול להעביר רגשות בצורה אנושית (פנים, קול וגוף) ולא אנושית (LED, חלקים מצחיקים שיוצאים מתוך הראש) והכי חשוב - הוא עוצב כך שכל אדם 'יתאהב' בו". בשלב הראשון הרובוט מתוכנן לסיוע בשיקום אחרי שבץ מוחין ויהיה בעל יכולת להתאים את התנהגות שלו לאישיות של המטופל, לסיגנון הלימוד שלו ולמצב רוחו.

אחד החידושים ברובוט של אבראכדברה הוא בעובדה שבמקום למקם את החישנים שלו בתוך הרובוט (כפי שזה נעשה היום), הצוות בנה מערכת המאפשרת "להתקשר" עם חפצים בעולם האמיתי. כך לדוגמה, בתרגול שתיה מכוס, בתוך הכוס ישולב חישן שמאפשר לזהות את מיקומה, זווית החזקתה, נפח נוזל בתוכה וכדומה. המידע מהכוס מגיע לרובוט והוא מגיב בהתאם: מעודד, מתקן, אוסף נתונים.

יזמיות החברה, ד"ר פרידין היא בעלת ניסיון של יותר מ- 10 שנים במחקר עם התמחות בראיה ממוחשבת, בינה מלאכותית וממשק רובוט-אדם, שבשנים האחרונות הקימה וניהלה מעבדה לרובוטים חינוכיים. מנכ"לית החברה, נטשה שוקין, בעלת נסיון ניהולי של למעלה מ- 20 שנה בשיווק ופרסום, ששימשה כמנכ"ל של חברה בקבוצת מקאן אריקסון ישראל ומייסדת ומנכ"ל של דיגיפרודארקט הפקות דיגיטליות.

החברה נמצאת היום בשלב מואץ של רישום פטנטים ומימוש אב-טיפוס ראשוני. החברה משקיע מאמץ רב להתאים את ממשקי המכשיר לצורכי האינטראקציה החברתית המגוונת, ומזמינה את הקהל להגיב בנושא של מראהו החיצונ של הרובוט בעמוד הפייסבוק של החברה. בנוסף, החברה מתמודדת על מענקי R&D בינלאומיים (כגון Horizon2020 ואחרים) כחלק מקונסורציום עם ארגונים מובילים בתחום.

Mixiii 2014 הוא האירוע המרכזי והגדול ביותר בישראל עבור תעשיות ההייטק והביומד. השנה, שלושת האירועים השנתיים המרכזיים של ענפי התעשייה החמים בישראל, כנס ותערוכת ההיי-טק של IATI, כנס ותערוכת IATI-ביומד ישראל וכנס המדען הראשי במשרד הכלכלה, חוברים לאירוע מרכזי אחד - MIXiii - שייערך בתאריכים 20-22 במאי 2014 בגני התערוכה, תל אביב. לאירוע צפויים להגיע כ- 6,000 איש, הכוללים בין היתר, מדענים, חוקרים, יזמים, מנהלי קרנות הון סיכון, משקיעים פרטיים וכן גם למעלה מ-1,000 אורחים מחו"ל ומשלחות.

למידע נוסף:

 
 
 
Limor Hirschfeld | Account Manager |Donitza PR - DMC

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה