אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר
(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

יש להחזיר את ההפסקות הפעילות לבתי הספר


24.11.13

פרופ' ארדון רובינשטיין, יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת, בפנייה לשר החינוך:

"יש להחזיר את ההפסקות הפעילות לבתי הספר"

רגע לפני יום הסוכרת הבינלאומי, פונה פרופ' ארדון רובינשטיין, יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת, לשר החינוך, שי פירון, בדרישה לחייב את בתי הספר היסודיים להחזיר את ההפסקות הפעילות במטרה לחנך לניהול אורח חיים בריא. במכתבו כתב: "בשנים האחרונות עולה בהתמדה מספר חולי הסוכרת, בעוד שגיל החולים יורד. אם בעבר מחלת הסוכרת הייתה מזוהה עם הגילאים המאוחרים, כיום ישנה מגמה בה יותר ויותר ילדים מתחת לגיל 18 מאובחנים בסוכרת מסוג 2", אמר פרופ' רובינשטיין.

עוד אמר רובינשטיין, "יש לחנך את הילדים לניהול אורח חיים בריא המשלב תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית. בתי הספר הינם כלי מחנך ומכונן בחייו של כל ילד ואזרח בישראל, ועל כן בטוחים כי הנהגת פעילות מעודדת בבית הספר יכולה לתרום רבות לעצירת התופעה של השמנת יתר בקרב ילדים ופיתוח בעקבותיה את מחלת הסוכרת סוג 2". לדבריו, " החזרת ההפסקות הפעילות לבית הספר דרך קבע יכולה לעודד פעילות ספורטיבית, והקניית הרגל של ביצוע ספורט במהלך היום. זאת בנוסף לשילוב בתכנית הלימודים שלוש הרצאות במהלך שנת לימוד מסוימת בנוגע לסוכרת סוג 2 – מניעת המחלה, התמודדות והשלכות".

כבר לפני מספר חודשים פנה פרופ' רובינשטיין לשר החינוך בדרישה שבתי הספר היסודיים והתיכונים יקיימו 4 שעות שבועיות של שיעורי חינוך גופני לכל הפחות. לדבריו, " עם ההתקדמות הטכנולוגית, ילדים ובני נוער צמצמו את זמן הפעילות הגופנית שלהם בצורה משמעותית. הם משחקים שעות מול המחשב, מחוברים תמידית לטלפון הסלולארי ואנו רואים את התוצאה על פני השטח. חלה עלייה משמעותית במקרי ההשמנה הקיצונית של הדור הצעיר והמרחק למחלת הסוכרת- מתקצר".

כיום יש בישראל כחצי מיליון סוכרתיים ועוד כחצי מיליון טרום סוכרתיים. סוכרת הינה סיבת המוות השלישית בישראל, ושיעור התמותה מהמחלה בישראל היא מהגובהים בעולם. נתונים בעולם מצביעים על מגמה מדאיגה בה אחד מכל שלושה מאובחנים חדשים במחלת הסוכרת סוג 2 הינו מתחת לגיל 18.
 

לכבוד:

שר החינוך, שי פירון

הנדון: החזרת ההפסקות הפעילות לבתי הספר

בשנים האחרונות עולה בהתמדה מספר חולי הסוכרת, בעוד שגיל החולים יורד. אם בעבר מחלת הסוכרת הייתה מזוהה עם הגילאים המאוחרים, כיום ישנה מגמה בה יותר ויותר ילדים מתחת לגיל 18 מאובחנים בסוכרת מסוג 2. באיגוד האמריקאי לרפואת ילדים התפרסם מחקר בתחילת השנה שם עלה כי אחד מכל שלושה מאובחנים חדשים הינו מתחת לגיל 18. נתון נוסף מדאיג, מצא שכיום בעולם כ-40-45% ממקרי הסוכרת החדשה בילדים היא סוכרת מסוג 2.

בעוד שבישראל אין עדיין נתונים רשמיים, הדבר אינו אומר כי אין מקום לדאגה. להפך. נתונים שפרסם משרד הבריאות אך לאחרונה מאששים את התמונה העגומה בישראל: שליש מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל והשמנה. וכ- 13% מהילדים מוגדרים כ"שמנים מאוד", כלומר נמצאים מעל האחוזון ה-97, זאת למרות שהאחוזון הזה אמור לכלול רק 3% מהילדים באוכלוסייה.

החיבור בין מחלת הסוכרת להשמנת יתר מוכרת וידועה. בעוד שהמחלה עוברת בתורשה, במציאות של ימינו הסיבה למספר החולים הרב מקורו לא בתורשה אלא בחוסר מודעות וניהול אורח חיים לא בריא. במרוצת השנים כמות הפעילות הגופנית של הילדים פחתה בעוד שהתזונה הפכה לאיכותית פחות.

אנחנו, באגודה הישראלית לסוכרת, מאמינים כי יש לחנך את הילדים לניהול אורח חיים בריא המשלב תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית. בתי הספר הינם כלי מחנך ומכונן בחייו של כל ילד ואזרח בישראל, ועל כן בטוחים כי הנהגת פעילות מעודדת בבית הספר יכולה לתרום רבות לעצירת התופעה של השמנת יתר בקרב ילדים ופיתוח בעקבותיה את מחלת הסוכרת סוג 2.

החזרת ההפסקות הפעילות לבית הספר דרך קבע יכולה לעודד פעילות ספורטיבית, והקניית הרגל של ביצוע ספורט במהלך היום. זאת בנוסף לשילוב בתכנית הלימודים שלוש הרצאות במהלך שנת לימוד מסוימת בנוגע לסוכרת סוג 2 – מניעת המחלה, התמודדות והשלכות.

אנחנו, בא.י.ל, מבצעים הרצאות ברחבי הארץ הפתוחות לקהל הרחב ובמסגרתן קרה לא פעם שאדם שנכח בהן עלה על התסמינים, הלך להיבדק וגילה כי הוא חולה במחלה. גילוי מוקדם יכול לסייע למנוע את המחלה או לכל הפחות לסייע להתמודדות עימה כך שלא תגרום לנזק נוסף.

אנו מאמינים כי הכנסת פעילויות אלה בשלב ראשון למערכת הלימודים עשויה להוריד את שכיחות ההשמנה והסוכרת ולדחיית התופעה בכלל האוכלוסייה. ע"י כך ניתן להפחית תחלואה מקצרת חיים והארכת חיים בריאים ויצרניים לכלל האוכלוסייה.

אשמח להיפגש עמך ולבנות יחדיו תכנית לאומית למלחמה בהשמנה בקרב בני נוער. אני סמוך ובטוח כי ביחד נוכל להביא לשינוי ממשי ולמנוע משבר שאנו עומדים בפניו.

בברכה,

פרופסור ארדון רובינשטיין

יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת
 
 
עדי גרף גולדפינגר

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה