אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > הגיל השלישי

צרות מהגיל השלישי


ד'ר רון יניב / 8.10.13
על הצרות שעלולות לצוץ בעור לקראת המעבר לגיל השלישי

כאשר מגיעים לגיל השלישי, מתפתחות תופעות בגוף אשר מומלץ להתכונן אליהן ובכך למנוע בעיות שעלולות להיווצר מאותם שינויים. בהגעה לגיל זה, ישנה ירידה בהפרשת הלחות של העור ומומלץ לפתח הרגל של שימוש בקרם לחות. לנשים לרוב ישנה מודעות גדולה יותר לצורך הזה מגיל צעיר, ובאשר לגברים, אצלם המודעות נמוכה יותר לנושא זה, בהגיעם לגיל השלישי, הבעיה בעור עלולה להתפתח ולהיות חמורה יותר.

יובש בעור עלול לגרום לתחושה של גרד בעור, במיוחד בתקופת החורף כשהאוויר פחות לח. כדאי לדעת שהיובש עלול לגרום לסדקים בעור אלו יכולים להיות סדקים שנראים בעין או להיות מיקרוסקופיים כך שאינם נראים לעין. כאשר סדקים אלו מהווים פתח ואיום לחדירה של זיהום חיצוני לתוך העור. לכן, ישנה חשיבות לטיפול בקרם לחות, לדוגמא התכשירים כגון: אקסרה קרם, קרם ידיים או רגליים טיפולי של לייף פרופשיונל, וזלין אינטנסיב קר, דרמקול, צטומאקרוגול, אקווה–קרם, קולד-קרם וכיו"ב. כמו כן, כאשר משתמשים בסבון התחושה היא שמכניסים לחות לעור, אך לעיתים דווקא שימוש בסבון יכול להוות גורם מייבש לעור ועלול לגרום ליובש חמור בעור. לכן מומלץ להשתמש בסבונים שמכילים לחות נוספת כמו: סבון דאב או אל סבון אקסרה, סבונים על בסיס שמן זית ועוד.

בכל הגילאים ובמיוחד בגיל המבוגר ישנה חשיבות גבוהה לשימוש קבוע ויום יומי במסנני שמש – לייף אנטיאייג'ינג, אולטראסול, סקין גארד ועוד. יש למרוח את התכשיר על האזורים החשופים לשמש כ-20 דק לפני היציאה מהבית, בשתי שכבות וכמו כן, רצוי מאוד לחזור על המריחה לאחר שעתיים – ארבע שעות. יותר מכך, חשוב שיהיה מקדם הגנה גבוה לאנשים שהם בהירי- עור, שימוש כזה יכול חד משמעית לסייע בהפחתה לסיכון של סרטן העור.

בגיל מבוגר, תופעת הפטרת בציפורני הרגליים היא שכיחה ביותר. שכיחות תופעה זו הולכת ועולה בהדרגה עם הגיל, שכן סובלים ממנה 50% ויותר באוכלוסייה, מעל גיל 70. הסיבה לכך היא הירידה בקצב הצמיחה של הציפורניים ובמיוחד ציפורני רגליים שגדלות לאט יותר. לעיתים-קרובות, מבוגרים אינם יכולים לטפל בבעיה זו באמצעות טיפול תרופתי, עקב מחלות רקע כגון בעיות בכבד, נטילה של תרופות מרובות וכד'. במצבים אלו ניתן לטפל באמצעות בתכשירים חיצוניים שיכולים לסייע במנגנונים שונים, ביניהם: לק אנטי פטרייתי לציפורניים: באטרפן, לוסריל, מיקונייל. תכשירים שמסייעים להמסת הציפורניים, כגון: אגיספור או ניכוסט או קרטוספור. וכן, תכשיר חדשני – אמטריקס, אשר יכול לסייע במצבי פטרת ציפורניים כאשר לא ניתן לטפל בכדורים ומועיל גם בשינויי צבע ועיוותים בציפורניים שאינם עקב פטרת.

בעיה נוספת, במיוחד אצל נשים מבוגרות, הינה קפלים שנוצרים בעור. קפלים אלו נוצרים לרוב אצל הנשים מתחת לשדיים ואצל גברים בשיפולי הבטן. קפלים אלו מהווים מצע נוח להתרבות של פטריות. על מנת לא להזניח אזורים אלו מומלץ לשמור על היגיינת המקום וכמו כן במידה ויש חשד לפטריות לטפל בתכשירים אנטי פטרייתיים שונים כמו אגיסטן אלוורה, הידרו-אגיסטן דקטרין מנטקס, אגיספור ג'ל וכיוצא בזה.

בנוסף, בגיל המבוגר ישנן שתי תופעות שכיחות של כתמים ופגעי עור קטנים. במידה וישנו חשד לאחת התופעות, מומלץ וחשוב מאוד לפנות לבדיקה של רופא או מומחה לצורך אבחון וגם לעשות מעקב סדיר אחת לשנה כדי לוודא שלא מתפתח סרטן עור, שגם שכיחותו עולה עם הגיל. אחד הגידולים השכיחים ביותר נראה כנגעים יבלתיים קטנים ונקרא- סולאר קרטוזיס, או אקטיניק קרטוזיס. הטיפול לתופעה זו הוא לרוב בצריבה של הנגעים בעזרת חנקן- נוזלי אצל רופא עור, אך ישנם עוד מספר תכשירים מקומיים אשר יכולים לסייע בטיפול ובמניעה של נגעים אלה, מומלץ להתייעץ עם רופא עור בכל מקרה.
 
ד"ר רון יניב, מומחה לרפואת עור ומין, מכבי ומאוחדת רפואה אסטטית
 
נועה רון שלום ת"א

תגיות: יובש בעור, פטרת ציפורנים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה