אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר
(אנציקלופדיה) חדשות בריאות > חינוך גופני

מינימום 4 שעות שבועיות של שיעורי חינוך גופני


פרופ' ארדון רובינשטיין / 11.8.13
פרופ' ארדון רובינשטיין, יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת, בפנייה לשר החינוך ושרת הבריאות "אנו בעיצומה של מלחמה במגפת ההשמנה והסוכרת. התערבותכם קריטית"

פרופ' ארדון רובינשטיין, יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת, פנה בימים האחרונים במכתב לשר החינוך, שי פירון ושרת הבריאות, יעל גרמן, בדרישה לחייב את בתי הספר היסודיים והתיכונים לקיים שיעורי חינוך גופני של 4 שעות שבועיות לכל הפחות. "בשנים האחרונות, עם ההתקדמות הטכנולוגית, ילדים ובני נוער צמצמו את זמן הפעילות הגופנית שלהם בצורה משמעותית", אומר פרופ' רובינשטיין, "הם משחקים שעות מול המחשב, מחוברים תמידית לטלפון הסלולארי ואנו רואים את התוצאה על פני השטח. חלה עלייה משמעותית במקרי ההשמנה הקיצונית של הדור הצעיר והמרחק למחלת הסוכרת- מתקצר".

בעוד פחות מחודש ישובו תלמידי בתי הספר היסודיים לספסל הלימודים, כשבמערכת מופיעות שעתיים שבועיות של שיעורי חינוך גופני. פרופ' רובינשטיין מבקש כעת לשים את שיעורים אלה במרכז סדר העדיפויות כבר מגן הילדים. "לא ייתכן שבמסגרת התוכנית לאורח חיים בריא, לא תהיה כל מחויבות מצד הגנים ובתי הספר להקצות יותר שעות לשיעורי החינוך הגופני. שעתיים של פעילות גופנית בשבוע זה פשוט לא מספיק". זאת ועוד, ממליץ פרופ' רובינשטיין להקדיש חלק מזמן הלימודים לשיעורים בנושא תזונה נכונה. במכתבו כתב כי "יש להקצות זמן של שעה אחת בחודשיים לנושא של אורח חיים בריא, ומניעת השמנה, סוכרת ומחלות כלי דם ולב. פרופ' רובינשטיין מסביר כי "לצערי קיימת בורות גדולה בקרב ילדים ובני נוער בכל הקשור לתזונה נכונה. מחקרים רבים בתחום הוכיחו כי הידע בנושא זה הוא המפתח להצלחה".
 

יום חמישי י"ח אב תשע"ג

‏18 יולי 2013

 

לכבוד,

שרת הבריאות, הגברת יעל גרמן

שר החינוך, מר שי פירון

מכובדיי,

הנדון: תכנית לאומית למניעת השמנה וסוכרת

לאחרונה נבחרתי ליו"ר האגודה הישראלית לסוכרת לארבע השנים הבאות.

את עיקר פעילותי ופעילות האגודה הישראלית לסוכרת החלטתי להקדיש למניעת מגפת הסוכרת וההשמנה. הן הסוכרת והן ההשמנה הן פנדמיה כלל עולמית עם עליה בשכיחותן באופן מתמיד וקבוע בשנים האחרונות

ואכן, רשויות בריאות וחינוך בעולם פועלות למניעתה.

בישראל, הנמצאת במקום גבוה במדרג העולמי של השמנה כולל בני נוער,

חייבת הפעילות להיעשות בילדים בגיל גן הילדים, בית הספר ואילך.

אנו ערים לתכנית משרד הבריאות לקידום הבריאות ושיפור המזון בבתי הספר ולדעתנו, היעדים הבאים הינם בעדיפות עליונה:

1) מניעת משקאות ממותקים עם סוכר מילדים ונוער. הצעד הראשון הוא מניעה בחוק של מכירת משקאות מתוקים בבתי הספר ומוסדות חינוך.

2) פעילות גופנית היא גורם נוסף וחשוב המסייע למניעת השמנה וסוכרת. אני מציע להקצות בתכנית הלימודים שעת פעילות גופנית לכל הפחות 4 פעמים בשבוע.

3) קידום החינוך למניעת השמנה וסוכרת בקרב תלמידים. אני מציע להקצות זמן של שעה אחת בחודשיים לנושא אורח חיים בריא, ומניעה השמנה, סוכרת ומחלות כלי-דם ולב.

הכנסת פעילויות אלה בשלב ראשון למערכת הלימודים עשויה להוריד את שכיחות ההשמנה והסוכרת ולדחיית התופעה בכלל האוכלוסייה. ע"י כך ניתן להפחית תחלואה מקצרת חיים והארכת חיים בריאים ויצרניים לכלל האוכלוסייה.

אנו משוכנעים שלצעדים ראשוניים אלו תהא חשיבות והשפעה עצומה על תחלואה והשמנה.

לכל הנאמר במכתבי יש אסמכתאות בעבודות מדעיות המוכיחות את יעילותן של פעילויות אלו.

אשמח אם נפגש לצורך שיתוף פעולה ובניית תוכנית מניעה אופרטיבית.

בכבוד רב,

פרופ' ארדון רובינשטיין

יו"ר האגודה הישראלית לסוכרת

עדי גרף גולדפינגר


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה