אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר
(אנציקלופדיה) חדשות בריאות >

כנס לחולים ומשפחותיהם הסובלים מפרקינסון ומהפרעות תנועה


18.6.13

כנס לחולים ומשפחותיהם הסובלים מפרקינסון ומהפרעות תנועה

הקריה הרפואית רמב"ם מציינת 3 שנים לפתיחת מרכז ייחודי לטיפול בפרקינסון

הקריה הרפואית רמב"ם בחיפה, תקיים ב- 1 ביולי 2013 כנס ייחודי לציון 3 שנים לפתיחת מרכז לטיפול בפרקינסון והפרעות תנועה באמצעות השתלת מערכת גרייה למוח. הכנס מיועד למושתלי נוירוסטימולטור ולמטופלים השוקלים טיפול זה שמתמודדים עם המחלה ומעוניינים לשפר את איכות חייהם.

הכנס הינו ביוזמת דר' אילנה שלזינגר, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון בקריה הרפואית רמב"ם. ישתתפו בו מיטב המומחים מתחומי הנוירולוגיה, תזונה, סקסולוגיה, לרבות פרופ' מנשה זערור, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בקריה הרפואית רמבם, אשר ירצה על נוירסטימולטורים בעבר הווה ועתיד.

בכנס ידונו המומחים על דרכי התמודדות ומתן מענה רפואי מתקדם כמו טכנולוגיה של גרייה חשמלית למוח באמצעות נוירוסטימולטור זעיר, לבעיות המוטוריות והפרעות תנועה, איתם מתמודדים אלפי חולי פרקינסון בישראל.

פרקינסון היא מחלה כרונית פרוגרסיבית הפוגעת בתאי המוח המייצרים דופמין, חומר המשמש להעברת אותות מהמוח למערכת העצבים המרכזית. המחלה מתאפיינת בהפרעות במערכת המוטורית המתבטאות ברעד, נוקשות בגפיים, איטיות תנועה, חוסר יציבות ובעיות קואורדינציה. על אף הדימוי כי המחלה פוגעת בעיקר באוכלוסייה המבוגרת, לעיתים מתגלים אותותיה גם בקרב צעירים בשנות השלושים והארבעים לחייהם. הגיל הממוצע בו מתגלה המחלה הוא 58 ועל פי האומדן מגיע מספר החולים במחלת פרקינסון בישראל לכ –25,000.

שכיחות מחלת הפרקינסון באוכלוסייה מעל גיל 65, הינה 1%.

אקטיבה הינו נוירוסטימולטור מתוצרת מדטרוניק השולח גירוי חשמליישירות למוח. המכשיר מותאם פרטנית לכל מטופל, ונועד להפחית את התופעות המוטוריות של פרקינסון דיסטוניה ורעד ראשוני. המכשיר מזרים באמצעות אלקטרודות גירוי חשמלי למוח וחוסם את האותות האחראים לבעיות המוטוריות ולרעד. טיפול בגירוי חשמלי למוח (DBS) נכלל בסל הבריאות מאז שנת 2005 , אולם מעטים מחולי פרקינסון והפרעות התנועה המודעים לקיומו. עד כה טופלו בטכנולוגיה של מדטרוניק, למעלה מ-100,000 חולים ברחבי העולם. חולים שטופלו עם אקטיבה ,דיווחו על שיפור באיכות חיי היום יום שלהם למשך שנים רבות לאחר קבלת הטיפול

"טיפול זה מהווה בשורה ותקווה לחולי פרקינסון המתמודדים מידי יום עם הפרעות מוטוריות המקשות עליהם בתפקוד היומיומי, לאחר שגילו עמידות לטיפול התרופתי המקובל", אומרת ד"ר שלזינגר, מנהלת המרכז להפרעות תנועה ופרקינסון. "הקריה הרפואית רמב"ם הפכה למרכז לטיפול באמצעות מערכת גרייה חשמלית למוח לתושבי הצפון המתמודדים עם פרקינסון והפרעות תנועה. השתלת הנוירוסטימולטור הינה מהפכה אמיתית, ולכן החלטנו לקיים אירוע לציון 3 שנים להקמת המרכז. המטופלים הראשונים, שהיו עד כה ללא טיפול מתאים, עברו בהצלחה טיפול חדשני זה עם שיפור משמעותי באיכות חייהם".

ממחקר שפורסם בחדשים האחרונים עולה כי השתלת הנוירוסטימולטור כבר בשלבים המוקדמים של המחלה נמצא יעיל יותר מטיפול תרופתי.תוצאותיו של מחקר קליני זה שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי היוקרתי The New England Journal of Medicine הראו כי טיפול בגרייה מוחית עמוקה (DBS) של חברת מדטרוניק בשלבים המוקדמים של פרקינסון ,מציע יתרונות בולטים בהשוואה לטיפול התרופתי הטוב ביותר הקיים למחלת פרקינסון בעבור חולים עם סיבוכים מוטוריים מוקדמים של המחלה. הממצאים הראו כי חולים שטופלו בגרייה מוחית עמוקה-DBS ובטיפול התרופתי הטוב ביותר דיווחו לאחר שתי שנות טיפול על שיפור ממוצע של 26 אחוזים באיכות חייהם, בהשוואה לחולים שטופלו בתרופות בלבד שלא דיווחו על כל שיפור.

הכנס יתקיים בתאריך 1/07/2013: בשעה 14:30

באודיטוריום ע”ש ספנסר, מרכז סגול, בקריה הרפואית רמב”ם בחיפה

קהל החולים ומשפחותיהם מוזמן.

הכניסה חופשית ומותנת ברישום מראש.

בטלפון 04-8542830 או 04-8542605- ניתן להשאיר הודעה.

 
ימימה שטרן

תגיות: פרקינסון
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה