אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > משקפיים אלקטרוניים

טיפול חדשני בעין עצלה בילדים באמצעות משקפיים אלקטרוניים


20.5.13
משקפי TM Amblyz המבוססים על פטנט ישראלי, מספקים טיפול נוח וידידותי ויעילותם הוכחה במחקר קליני בארץ

המשקפיים האלקטרוניים בעלי מנגנון מיוחד החוסם לזמנים קצרים את עדשת המשקפיים של העין הבריאה וכך "מאלץ" את המוח להפעיל את העין העצלה. זאת בצורה ידידותית לילד ולהוריו, מבלי לפגוע בביטחון העצמי של הילד ובאיכות חייו

עין עצלה היא מצב בו עין אחת אינה רואה למרות שמבחינה אנטומית היא בריאה ותקינה. בעיה זו מתפתחת בדרך כלל בשל פזילה או הבדל גדול בתשבורת (מספר") בין שתי העיניים, מצב הגורם למוח לבחור תמונה מעין אחת ולהתעלם מהעין החלשה יותר. במצב כזה, תיקון ליקוי הראייה באמצעות משקפיים או עדשות מגע, אינו מספיק ואם לא יתוקן עד גיל 10 , לא ניתן יהיה לתקנו.

במשך עשרות שנים, הטיפולים היחידים לעין עצלה כללו בעיקר חבישת רטייה על העין הבריאה למשך חודשים עד שנים או שימוש בטיפות אטרופין. ילדים רבים והוריהם התקשו להתמיד בטיפול תובעני מסוג זה לאורך זמן, לכן במקרים רבים הבעיה טופלה באופן חלקי והילד נותר עם עין עצלה.

רשת המרכזים הרפואיים "עיניים" משיקה בישראל פיתוח חדשני לטיפול באמבליופיה ('עין עצלה') בילדים מגילאי 3 עד גיל 10. משקפי "אמבליז" מבוססים על פיתוח ישראלי ומיוצרים ע"י קבוצת XPAND האמריקאית, הנחשבת לגדולה בעולם בפיתוח טכנולוגיית תלת-מימד עבור תחומי הרפואה, המדע, ציוד צבאי ואף בתחום הקולנוע. בצוות המחקר והפיתוח שהקים ד"ר עמרי בן עזרא, השתתפו רופאים, אופטיקאים, פיזיקאים ומהנדסים אשר חברו לפתח משקפיים עם עדשות מיוחדות, קלות במיוחד, באמצעותן עדשת המשקפיים של העין הטובה מסוגלת להפוך לכהה מאוד
למשך 30 שניות בכל דקה וכך מכוונת את המוח להשתמש בעין העצלה ולחזק אותה. למשקפיים אלה ניתן להוסיף גם תיקון של המספר האופטי במידה ויש בכך צורך.

מהי 'עין עצלה' ומהן הסיבות לבעיה

'עין עצלה' היא עין בריאה לחלוטין המאופיינת בחדות ראייה ירודה למרות תיקון מספר וצילינדר, במקרה שקיימים. מבחינה פיזיולוגית העין בריאה והבעיה היא מוחית, היות שאצל ילדים מערכת הראייה במוח עדיין גמישה וניתנת לעיצוב עד גיל 10, ניתן לטפל בבעיה באמצעות "תרגול ויזואלי", כל עוד מערכת הראייה עדיין בתהליך התפתחות.
מטרת הטיפול היא לאלץ את המוח להפעיל את העין ה'עצלה' ע"י חסימת הראייה בעין ה'חזקה', מסביר פרופ' אברהם שפירר, מנהל היחידה למחלות עיניים ופזילה בילדים במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, יועץ לפגיה ולמחלקת יונקים שבמרכז הרפואי וכן שותף למחקר ולפיתוח.
לדבריו: "שלוש סיבות עיקריות מובילות להתפתחות עין 'עצלה': הבדל משמעותי בין המספרים בשתי העיניים, פזילה או חסימה של הציר הראיתי. בפזילה לדוגמא, העין הפוזלת אינה מתמקדת על האובייקט עליו מסתכלת העין שאינה פוזלת. מצב זה גורם לכפל ראייה שכדי להימנע ממנו, מדכא המוח ומוחק את התמונה המתקבלת מהעין הפוזלת. אם פעולת המחיקה תימשך זמן רב בחיי הילד הקטן, הרי שתתפתח אמבליופיה. במקרה בו קיים הבדל בתשבורת בין שתי העיניים, מקבל המוח תמונה שונה מכל עין והוא בוחר להתעלם מהתמונה הפחות ברורה. מצב כזה לאורך זמן יגרום להתפתחות של עין עצלה, אשר מתאפיינת בירידה בחדות הראייה, ירידה ברגישות לניגודיות (Contrast Sensitivity), ירידה או אף היעדר של ראיית עומק. כאשר המערכת האופטית והמערכת העצבית של העיניים תקינות, מתקיימת התפתחות תקינה של חדות הראייה, ראיית צבעים וראיית עומק. כאשר מערכות אלה מתפקדות כראוי, המערכת העצבית מעבירה את התמונות לקורטקס הראיתי, תמונות שתי העיניים מתמזגות וכתוצאה מכך מתקבלת ראיית העומק ומנח העיניים ישר, ללא פזילה. לרוב הבעיה קיימת בעין אחת, אולם כאשר התשבורת חריגה בשתי העיניים, יתכן מצב של שתי עיניים עצלות.
שכיחות הבעיה באוכלוסייה מוערכת בכ- 3-5% ובישראל כ- 35,000 ילדים בגילאי 3-10 סובלים מהבעיה".

חשיבות הטיפול לתקינות הראייה

ד"ר שמואל לוינגר, מומחה קרנית, תשבורת וקטרקט, המייסד של רשת המרכזים הרפואיים והאופטיקה "עיניים" מסביר: "מכיוון שהראייה מתפתחת בגיל הילדות, אם בעיית העין העצלה לא מטופלת כראוי עד גיל 10, מתפתחות לקויות ראייה קשות, ביניהן: ראייה דו-עינית לקויה עד אובדן ראיית העומק לחלוטין, האפשרות לראיית תלת- מימד אינה קיימת ובמקרים רבים העין כלל לא תתפקד. הבעיה עלולה להיות חמורה מאד אם במהלך החיים העין הבריאה נפגעת עקב מחלה או תאונה. מקרה כזה עלול להתבטא בעיוורון".

לעיתים קרובות מגיעים למרכז הרפואי אנשים מבוגרים אשר מעוניינים להסיר משקפיים ובבדיקה מסתבר שהם סובלים מעין עצלה ולא ידעו על כך. במקרה זה הם אינם מתאימים לתיקון המספר באמצעות לייזר. אנו לא ממליצים על טיפול לייזר בעין עצלה היות שהתוצאה שתתקבל לא תהיה טובה – למרות שניתן להוריד את המספר, חדות הראייה לא תשתפר".

אבחון
ד"ר לוינגר מוסיף: "חשוב לבצע בדיקה עיניים לפעוטות בין גיל חצי שנה לשנה על מנת לקבוע, לפחות באופן ראשוני חשד לעין עצלה ולבעיות ראייה אחרות. האבחון נועד לבדוק הבדלים בין שתי העיניים באמצעות כיסוי כל עין בנפרד ובדיקה של העין שאיננה מכוסה. אצל ילדים גדולים בודקים חדות ראייה ע"י מבחני "סנלן" (תרשימי אותיות ומספרים המבוצעים גם אצל אופטומטריסט), אצל ילדים קטנים מבוצעת הבדיקה באמצעות תרשימי תמונות ואצל תינוקות באמצעות תגובה לכיסוי העין (לתינוקות נטייה למנוע כיסוי העין הטובה, להתרגז ולבכות בשל כך). בנוסף, רופאי עיניים יערכו בדיקה יסודית של העין על מנת לבדוק האם קיימת בעיה אחרת שגורמת להתפתחות עין עצלה".

טיפולים קיימים
לדברי ד"ר לוינגר: "הטיפול המקובל במשך עשרות שנים התבסס על כיסוי העין החזקה באמצעות רטייה. זהו טיפול מוכח על מנת לאלץ את העין החלשה לתפקד, אולם חסרונו בהיענות הנמוכה ובהתמדה. הן הילדים והן הוריהם נרתעים מהטיפול בשל חוסר הנוחות, הגירוי לעור מהרטייה וכן מהפן האסתטי, חברתי ופסיכולוגי. בעיה שנייה היא פגיעה בהתפתחות התקנית של הראייה הדו-עינית מאחר שבמשך תקופה ארוכה העין הטובה נחסמת לחלוטין (בין 4 ל-10 שעות ביום, למשך תקופה של בין שישה חודשים ועד שנתיים, תלוי בחומרת הבעיה). לעיתים, יזדקק הילד לתרגול במשך פרק זמן נוסף, כדי להשיג קיבוע הראייה הטובה. הפסקת הטיפול עלולה להחליש שוב את ה"עין העצלה", לכן קיימת חשיבות להתמדה בטיפול על מנת להשיג הצלחה.

טיפול נוסף נפוץ פחות מבוסס על מתן טיפות אטרופין לעין החזקה במטרה לשתק את שרירי הקשתית, להרחיב את האישון וליצור טשטוש כדי לקבל תמונה לא ברורה מהעין החזקה. בצורה זו מאלצים את העין החלשה, "העצלה" לתפקד ליותר שעות במהלך היום. חסרונה של שיטה זו ומכאן הסיבה לשימוש המופחת הוא בכך שהטיפות גורמות לשינוי מיקוד הראייה בעין הבריאה למשך מספר שעות והטשטוש בראייה גורם לסבל ולאי נוחות עבור הילד. בנוסף, כאשר האישון מורחב בעין הבריאה, הילד יסבול בעין זו מסנוור ולכן טיפול זה אינו מתאימה לסביבה עם אור שמש חזק או תאורה חזקה. חיסרון שלישי הוא הגירוי בעיניים הנגרם בשל הטיפול התכוף בטיפות האטרופין. בכל מקרה, בגלל חסרונותיו, טיפול זה מתאים רק במקרים של אמבליופיה קלה".

משקפי "אמבליז"
"שני סוגי הטיפול הקיימים: רטייה וטיפות אטרופין, כרוכים בדרגה גבוהה של אי נוחות עבור הילד ועבור הוריו, גורמים לתסכול רב ולעימותים בין הילד להורים, על כן רמת ההיענות נמוכה.
הפיתוח של משקפי "אמבליז" התבסס על החשיבה של "איך מרגיש ילד עם עין עצלה", מציין ד"ר

עומרי בן עזרא, ממציא הפטנט ומנהל תחום Amblys בחברת XPAND . לדבריו: "מכיוון שרב הילדים עם עין עצלה זקוקים למשקפי ראייה, בנוסף למנגנון הייחודי לטיפול בעין עצלה, משקפי "אמבליז" משלבים גם עדשות משקפיים מתקנות על פי מרשם, כך שלמעשה הילד פשוט מרכיב משקפי ראייה, כפי שהיה עושה אם היה זקוק רק למשקפיים, ללא הבעיה של עין עצלה".

המנגנון מורכב - הטיפול נוח וידידותי
ד"ר בן עזרא מוסיף: "משקפי "אמבליז" כוללים עדשת LCD אשר נסגרת ונפתחת לסירוגין, על פי מרווחי זמן מוגדרים, כך שהעין החזקה נחסמת לזמנים קצרים והילד לא חש בכך ולכן מתמיד בטיפול. המשקפיים כוללים מנגנון אלקטרוני שנשלט ע"י מיקרו צ'יפ שמחובר לעדשת המשקפיים. חסימת העדשה מתרחשת באמצעות נוזל קריסטלי שמצוי בין זגוגיות העדשה ומופעל ע"י שדה חשמלי. בהפסקות, לא מופעל שדה חשמלי, העדשה איננה חסומה ולמעשה המשקפיים שקופים כמשקפיים רגילים.
באמצעות חסימה לזמנים קצרים של עדשת המשקפיים בצד של העין הבריאה, משקפי "אמבליז" מאלצים את הראייה בעין העצלה להתפתח, זאת ללא כאב, חוסר נוחות או פגיעה בביטחון העצמי.

בטיחות ויעילות
הפטנט נבדק בישראל במחקר שנערך בשלושה מרכזים רפואיים: הדסה, תל השומר ומאיר. במחקר השתתפו 28 ילדים עם עין עצלה בגילאי 4-7.8, אשר השתמשו במשקפיים האלקטרוניים למשך 37 שבועות.
תוצאות המחקר כפי שפורסמו ביולי 2010 בירחון המקצועי היוקרתי
investigative ophthalmology & visual science:
24 סיימו את כל תקופת המחקר: 8 בנות ו- 16 בנים. אצל 10 מהילדים העין העצלה הייתה ימנית ואצל 14 השמאלית.
11 ילדים טופלו לפני כן ברטייה או בטיפות עיניים אטרופין, ללא כל התקדמות בראייה.
9 מבין ה- 11 מכיוון שלא התמידו בטיפול הקודם, 2 נוספים התמידו אולם לא חל שיפור בראייתם.
זמני חסימה אי חסימה של העין הטובה נקבעו באופן אלקטרוני בשיעור קבוע אצל כולם: בכל יום הילדים הרכיבו את המשקפיים למשך 8 שעות, מתוכן באופן מצטבר, במהלך 5 שעות נחסמה העין הטובה, כך במשך 9 חודשים.
יצוין כי 22 מהילדים הרכיבו את המשקפיים לפחות 8 שעות ביום.
במהלך 9 החודשים נבדקו 6 פעמים העיניים של הילדים – העצלות והבריאות.

במחקר נמדדו הפרמטרים הבאים:
ראייה לרחוק, ראייה לקרוב, מיקוד וראייה דו-עינית.

תוצאות המחקר כעבור 9 חודשים:
§ השיפור בראייה לרחוק היה - 3.5 שורות בממוצע (שיפור מצוין)
§ שיפור בראייה לקרוב חל אצל 80% מהמשתתפים
§ הראייה התלת-ממדית היתה טובה אצל 21% מהילדים בהשוואה ל- 8% בתחילת הטיפול
 
מסקנות המחקר:
§ השימוש במשקפיים אצל ילדים עם עין עצלה שיפר את הראייה לרחוק, לקרוב ואת ראיית התלת-מימד.
§ כמו כן נצפתה הענות גבוהה לטיפול הן מצד הילדים והן מצד ההורים.
§ הטיפול החדשני מהווה פתרון בטוח והרבה יותר ישים.
 
יתרונות השימוש במשקפי "אמבליז"
ü בעלי עדשת LCD החוסמת לסירוגין את העין החזקה מבלי שהילד ירגיש
ü עדשת המשקפיים של העין הבריאה נחסמת רק לזמנים קצרים, על כן התהליך קל יותר עבור הילד, בהשוואה לחסימה מלאה ע"י רטייה ולכן היענותו לטיפול גבוהה
ü חסימת העין לזמנים קצובים מאלצת את העיניים לתרגל ראייה דו-עינית
ü הענות גבוהה יותר לטיפול תורמת להעלאת רמת היעילות של הטיפול, ביחס לטיפולים הקיימים
ü נוחים וידידותיים לשימוש עבור הילד
ü מעוצבים כמשקפי ראייה רגילים
ü המסגרת קלה וללא הסטיגמה הנלווית לרטייה
ü לא מזיק לעין הבריאה כמו הרטייה או טיפות האטרופין
ü הטיפול לא מצריך מההורים לראות את ילדם נאבק וסובל בטיפול
ü ההורים לא נדרשים לכוון את המכשיר. הוא מכוון מבעוד מועד על ידי אופטומטריסט מורשה
ü המסגרת עשויה מחומר פלסטי עמיד
ü החלק הפנימי של המסגרת עשוי מגומי על מנת להבטיח התאמה מושלמת לפנים ונוחיות
בהרכבתן לאורך כל שעות היום
ü מאפשרים לילד להנות מאורח חיים רגיל
ü פטנט הנוזל הקריסטלי מאושר ע"י ה- FDA האמריקאי
ü מאושר לשיווק על ידי ה-CE האירופאי
ü "אמבליז" משלבים גם עדשות משקפיים מתקנות על פי מרשם, כך שלמעשה הילד פשוט מרכיב משקפי ראייה, כפי שהיה עושה אם היה זקוק רק למשקפיים, ללא הבעיה של עין עצלה.

שירלי שהרבני 


תגיות: משקפיים אלקטרוניים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה