אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
פרופ' משה שטרנפלד
רפואה סינית מסורתית.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) רפואה משלימה > דיקור סיני לחולות סרטן

דיקור סיני מומלץ לחולות סרטן


ד'ר זיו בר / 4.2.13
מחקר חדש קובע: דיקור סיני מומלץ לחולות סרטן
  • המחקר מצא כי הדיקור הסיני הקל על תופעות הלוואי הקשות בקרב חולות בסרטן השד שטופלו בתרופה "טמוקסיפן" ואפשר בכך את המשך הטיפול בהן, מבלי שייגרם להן סבל .
  • בעקבות המחקר החדש שנערך בארה"ב, המליץ המכון הלאומי האמריקאי לחקר הסרטן ,על דיקור סיני לחולי סרטן לטיפול בתופעות הלוואי של כימותרפיה.
  • מחקר זה מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים המוכיחים את יעילות הדיקור הסיני לטיפול בגלי חום, בעייפות, בכאבים נוירופתיים, בבחילות ובחוסר תאבון וביתר תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לסוגיהם השונים.
  • בעשורים האחרונים מוכחת יעילות רבה בשילוב הרפואה המשלימה לסוגיה, בטיפול בחולי סרטן, כחלק ממערך תומך שנועד להקל על הסימפטומים של הטיפולים, מחזק את המטופלים ומעניק להם איכות חיים טובה

ב-4 בפברואר יתקיים יום הסרטן הבינלאומי אשר מצוין בעולם מדי שנה ונועד להגביר את המודעות למחלה ולדרכים להימנע ממנה. 26 אחוז ממקרי המוות בישראל נגרמים כתוצאה מסוגים שונים של סרטן, מה שהופך את המחלה לגורם המוות מספר אחד באוכלוסייה (לצורך השוואה, מוות כתוצאה ממחלות לב עומד על 17 אחוז).

מחלת הסרטן כוללת למעלה מ-100 מחלות שונות, לכולן משותפת התרבות לא מבוקרת של תאים ופגיעה בתפקודם. אם הגידול תחום ומוגדר היטב – מדובר בגידול שפיר. אם התאים הפגועים פולשים לרקמות שכנות ולאברים מרוחקים (גרורות) הגידול נחשב ממאיר.

נתוני התחלואה בסרטן נכון להיום, מעלים כי אחד מ- 2.5 גברים ואחת מ-3 נשים יחלו בסרטן, אחת מ-8 נשים יחלו בסרטן השד ו-אחד מכל 8.6 גברים יחלו בסרטן הערמונית. אחרי כן על פי סדר יורד, קיים הסיכון לחלות בסרטן ריאה, מעי-גס ושלפוחית השתן.

השכיחות עולה באופן משמעותי עם הגיל, וגם המספרים גדלים. השכיחות לחלות בקרב גברים בגילאי 30 עומדת על 1:141 ובגילאי 70 עולה השכיחות ל- 1:4.5. התחושה בציבור היא שקיימת עליה בשכיחות מקרי הסרטן והנתונים מראים שאכן כך הדבר. העלייה אינה מוסברת בשיפור אמצעי האבחון וגילוי של מקרים רבים, אשר בעבר לא זוהו. בשנת 2000 הסיכון לחלות בסרטן הערמונית עמד על 1:12 ותוך עשור, עלה ל- 1:8.6, מה שמעיד כי אין המדובר אך ורק בגילוי מוקדם אלא בריבוי מקרים ובעלייה אמיתית בשכיחות המחלה.

הדיקור הסיני בשירות המטופלים

בעשורים האחרונים מוכחת יעילות רבה בשילוב הרפואה המשלימה לסוגיה, בטיפול בחולי סרטן, כחלק ממערך תומך שנועד להקל על הסימפטומים של הטיפולים, מחזק את המטופלים ומעניק להם איכות חיים טובה. במגוון הטיפולים אשר מטיבים עם חולי סרטן ניתן למנות את טיפולי השיאצו, רפלקסולוגיה, נטורופתיה והומיאופתיה, ביו-פידבק וכמובן – דיקור סיני.

תוצאותיו החיוביות של מחקר שנערך לאחרונה בארצות הברית, הביאו את המכון הלאומי האמריקאי לחקר הסרטן (NCI) להמליץ על דיקור סיני כטיפול מסייע, יעיל ובטוח לחולי סרטן אשר מקבלים תרופות מצילות חיים, על אף תופעות הלוואי הקשות שלהן.

המחקר אשר התפרסם באוקטובר האחרון בדק את יעילות הדיקור בטיפול בגלי חום הנגרמים עקב השימוש בתרופה "טמוקסיפן" בחולות סרטן השד, החוסמת את פעילות ההורמון אסטרוגן של הגוף וגורמת לתופעות דמויות גיל מעבר בעוצמה קשה. במחקר נבדקו רמות ההורמונים בדמן של המטופלות לפני ובמהלך המחקר ונמצא שעל אף שהטיפול בדיקור הפסיק את גלי החום, הוא לא השפיע על רמות האסטרוגן ולכן הוא בטוח לחלוטין כטיפול בחולות סרטן הזקוקות לטמוקסיפן. מחקר נוסף הראה כי הדיקור יעיל גם לגברים המקבלים טיפול הורמונאלי נוגד טסטוסטרון המקובל במקרים של סרטן הערמונית.

מחקר זה מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים המוכיחים את יעילות הדיקור הסיני לטיפול בגלי חום, בעייפות, בכאבים נוירופתיים, בבחילות ובחוסר תאבון וביתר תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים לסוגיהם השונים. מעבר ליעילות ולבטיחות שמציע הדיקור, יש הגיון רב במציאת פתרון לא-תרופתי לתופעות הלוואי של התרופות, שכן לא סביר להציע לאדם הסובל מתופעות של תרופה, לטפל בהן באמצעות תרופה נוספת.

לאור הממצאים, אפשר בהחלט לתעל את השימוש בדיקור גם ככלי לסיוע למטופלים הסובלים מתופעות לוואי של סטטינים (תרופות נגד כולסטרול), או במהלך הטיפול בחיידק ההליקובקטר הנעשה על ידי טיפול אנטיביוטי רחב היקף. הטיפול בדיקור מונע ומקל על תופעות הלוואי של התרופות וכך אפשר להשלים את תוכנית הטיפול התרופתית הנחוצה מבלי שהמטופל יסבול.

למה דיקור?

על פי הרפואה הסינית, מוזרמת אנרגיית צ'י – הנחשבת לאנרגיית החיים החשובה והמחזקת, לאורך מסלולי אנרגיה מיוחדים בגוף האדם הנקראים מרידיאנים. הדיקור הסיני מסייע להחזיר את האיזון ולחזק את האיברים החלשים, בעת שההרמוניה של הגוף משתבשת כמו במקרה של טיפול כימותרפי וקבלת תרופות חוסמות הורמונים. כאשר נבדקה פעולת הדיקור בכלים של הרפואה המערבית, נמצא שהוא משפיע על מערכת העצבים ומערכת החיסון, משחרר חומרים נוגדי כאב ונוגדי דלקת ומווסת את זרימת הדם באזור המושפע.

הדיקור הסיני יעיל למגוון רחב של מצבים ובעיות ומשמש לטיפול במצבים אורטופדיים, בעיות עיכול ונשימה, מחלות עור, דרכי שתן ועוד. הדיקור יעיל גם כטיפול במצבי חרדה, דיכאון והפרעות שינה. כאשר מפנים את היכולת המגוונת הזו לעזרתם של חולי סרטן מתקבל כלי גמיש ויעיל המסייע לטיפול בקשיים שהמחלה והטיפול בה מציבים מול המטופל. ניתן לסייע לו להתמודד עם הקושי הרגשי והחרדה, עם תופעות הלוואי השונות של התרופות ועם חוסר האנרגיה וחוסר התיאבון שמחמירים את מצבו.

מדוע עדיף דיקור על כלים אחרים שמציעה הרפואה המשלימה? כלי מצוין נוסף של הרפואה הסינית, למשל, הוא שימוש בצמחי מרפא, אלא שדווקא בחולי סרטן שימוש בתחום זה מחייב זהירות מרובה. האינטראקציות בין צמחי מרפא לתרופות עדין ולא נחקרו במלואן. כאשר חלה תגובה כזו או אחרת במהלך טיפול כימותרפי, עלול להיווצר מצב שהצמח ינטרל את פעילות התרופה ויזיק לחולה באופן בלתי הפיך. הדיקור הסיני עדיף, אם כן, כי הוא בטוח לגמרי לשימוש בחולי סרטן ואין לו אינטראקציות עם תרופות.

הרפואה הסינית – כלי המסייע במניעת סרטן

עוד כמה מילים על סרטן והרפואה הסינית: על אף ההתקדמות המדהימה בתחום הטיפול בסרטן, הרפואה הסינית גורסת כי עדיף תמיד למנוע את המחלה, במקום לטפל בה גם אם ביעילות, אחרי שכבר התפרצה.

על פי חשיבה זו, הרפואה הסינית, כמחנכת לאורח חיים בריא, יעילה ככלי מסייע במניעת סרטן. משרד הבריאות של דנמרק מציין כי לחץ - stress, מצוי ברשימת גורמי הסיכון לסרטן. תזונה לא בריאה אף היא נחשבת כגורם סיכון לסרטן אם היא מתבססת על מזון מעובד, מטוגן ועתיר צבעי מאכל וחומרים משמרים.

מחקרים מעלים כי קיים קשר בין עודף משקל וסרטן הוושט, הלבלב והמעי הגס, סרטן המעי הגס, סרטן שד בנשים אחרי גיל המעבר, וסוגי סרטן הקשורים ברחם, כליות, בלוטת התריס, וכיס המרה. כמו כן הוכח קשר בין עישון לסרטן הריאות, הלבלב, הקיבה ושלפוחית השתן.

כדי לסייע לגוף להתמודד עם הסיכון לחלות בסרטן, מומלץ לאמץ תזונה בריאה המבוססת על ירקות, פירות, דגנים, קטניות, מיני אגוזים, מעט בשר ויותר דגים. להעדיף מזון טרי וביתי, נקי מכימיקלים, על מזון מהיר ולהפחית במאפים ובשומנים. לעסוק בפעילות ספורטיבית ולו מתונה מדי יום ולהפחית את ישיבה מול המחשב בחדרים סגורים שבהם זורם רק מיזוג אוויר, בחשיפה לשמש במידה, הליכה באוויר הצח והנאה מהנופים סביב, לוותר על עישון ובעיקר לאמץ מחשבות חיוביות ומחזקות ולהימנע מלחץ ככל האפשר.
 
מאת: ד"ר זיו בר, המנהל הרפואי האזורי של מרפאות כללית רפואה משלימה
 
ימימה שטרן

תגיות: דיקור סיני, רפואה סינית, רפואה משלימה, סרטן
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה