אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) עיניים > עדשות מגע

כיצד כדאי להשתמש בעדשות מגע בחורף


ג'ון מקמנוס וסו קוקיין / 8.1.13
קור, רוח ומזגן על חימום: איך להשתמש בעדשות מגע בחורף?
 
מרבית האנשים החושבים על החורף, חושבים על אוויר קר, רטוב וגשם, אך עם זאת לא כולם יודעים שאוויר החורף יכול להיות לעיתים יבש יותר מעונות אחרות. אוויר יבש עלול לייצר בעיות לאנשים הסובלים מיובש בעיניים, ובעיות קשות אף יותר לאנשים עם עדשות מגע.

עונת החורף היא למעשה אחת התקופות הקשות ביותר לעיניים, שמגיעה לאחר התמודדות האישונים עם אלרגיות הסתיו, ומצריכה מהעיניים הסתגלות נוספת לקרינה גבוהה של UV, רוחות קרות, אוויר יבש כתוצאה מחימום ועוד.

לפניכם מספר טיפים שיכולים לסייע לשימוש נכון ונוח בעדשות מגע במהלך החורף:

נוחות שימוש והרכבה: הצעד הראשון הוא כמובן לבדוק האם עדשות המגע בהם משתמשים תואמות למרשם הרפואי שניתן על ידי האופטומטריסט, האם הם נכונות ומתאימות לעיניים שלנו ונוחות להרכבה ושימוש לאורך היום. מאחר וקיימים היום בשוק סוגים רבות של עדשות מגע, ניתן להתאים את הסוג המתאים באופן אישי שבדרך כלל יכלול מעבר לעדשות מגע יומיות, כך שבכל יום העין תקבל עדשה חדשה נוחה ונקייה יותר. שימוש בעדשות מסוגים אחרים (דוגמת עדשות חודשיות או קבועות) מצריך הקפדה על חיטוי וניקוי ושימוש נכון.

הגנה על העיניים: למרות שרבים חושבים שבחורף יש פחות קרינה, חודשי החורף מאופיינים גם הן ברמות גבוהות של UV בדומה לחודשים אחרים במהלך השנה, ולכן עדיין חשוב להגן על העיניים למרות שנדמה שהצורך בכך יורד. מרכיבי עדשות מגע יכולים להשתמש בעדשות עם מסנן UV כאמצעי הגנה, בשילוב עם משקפי שמש בעת הצורך.

הימנעות מיובש בעיניים: הרוחות הקרות והחימום של מיזוג האוויר מייצרים אוויר יבש, המהווה אתגר עבור מרכיבי עדשות המגע במהלך החורף. טכניקות החימום בבית, במשרד ובמכוניות נוטות לייבש את האוויר, לקצר את אורך החיים של העדשות וכן לגרום לייבוש הדמעות בעיניים. הדמעות למעשה חשובות לשמירה על פני השטח של העין ולשמירה על עדשת המגע נקייה, ולכן כאשר העין יבשה כל התהליך הזה הופך לפחות אפקטיבי. כתוצאה מכך, מומלץ לכוון את החימום ברכב לכיוונים אחרים ולא לפנים, לעיניים או לשמשה הקדמית.

לחות באוויר: מאחר והחימום הסטנדרטי, דרך מזגן או תנור, מייבש את האוויר, מומלץ להשתמש במכשיר אדים חמים המייצר לחות בחדר. הלחות עוזרת לשפר את התחושה בעיניים באופן כללי, ובעת הרכבת עדשות המגע באופן ספציפי, וכן מסייעת בהתמודדות אל מול היובש של הדמעות בעין. כל דרך נוספת הקיימת המגבירה את הלחות ומקלה על היובש בחלל הסגור למעשה תעזור למרכיבי העדשות להרגיש בנוח, לראות בבירור ולשמור על בריאות העין.

תחלופת עדשות מגע: כדאי להחליף את עדשות המגע בהתאם להמלצות האופטומטריסט, בין אם מדובר בעדשות יומיות, חודשיות וכדומה, מאחר והדבר משפר את נוחות השימוש וכמובן תורם לבריאות העין. שינוי עדשות מגע בזמן הנכון והמתאים מסייע לעדשות להתמודד עם החמצן באוויר, להפחית גירויים ולהעלות את תחושת הנוחות של העדשה בתוך העין.

משקפי ראייה ליתר ביטחון: במקרים קיצוניים של שהיה מרובה במזג אוויר קר, בחימום מאסיבי ובאוויר יבש, כדאי לשאת עמכם משקפי ראייה כדי להוריד את עדשות המגע ולאפשר לעיניים לנוח. חורף סוער עלול להביא עימו אבק ופסולת הנישאים באוויר, מצבים בהם כדאי להוריד את עדשות המגע, להחליפן או לנקותן היטב בטרם הרכבתן בשנית.

טיפות עיניים להרטבה: לסובלים מיובש בצורה חמורה במהלך החורף, יש פיתרון נוסף בדמות טיפות עיניים המיועדות להרטבת העין. יש לשים לב שבוחרים בטיפות המתאימות למרכיבי עדשות מגע, כך שירטיבו וישמנו הן את העין והן את עדשות המגע לפי הצורך.

הכותבים הם מנהלים מקצועיים של חברת סאפלון העולמית.
 

רוית שמעוני גולדפינגר תקשורת


תגיות: עדשות מגע, שימוש בעדשות מגע
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה