אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) עור ושער > נשירת שיער

נשירת שיער והתקרחות נשית וגברית: המדריך המלא


ד'ר אלכס גינזבורג / 24.12.12
ההבדלבין נשים וגברים בכל הקשור בנשירת שיער והתקרחות
 
נשירת שיער הינה תופעה הקיימת הן אצל גברים ונשים כאחד והייתה ידועה עוד מקדמת דנא. כ-80% מן הגברים מקריחים בגיל מסוים ,ו-25% מכלל הנשים שמתחת לגיל 40 סובלות מהתקרחות.50% מהנשים שמעל גיל 40 מאבדות שיער באופן משמעותי. עבור שני המינים, אובדן שיער, התקרחות או דלילות השיער הן בדרך כלל בעיות כאובות ורגישות, הנושאות עמן מטען רגשי קשה. בעיות אלה מלוות לרוב בירידה בביטחון העצמי ומתקשרות במקרים רבים לתחושות של אובדן כוח המשיכה המיני ושל הזדקנות. הסובלים מנשירת השיער, נאלצים אף להתמודד עם החברה הסובבת, שלעיתים אינה מטיבה ביחסה כלפיהם. כמו כן, שיער מלא ובריא מזוהה עם הצלחה בעיני החברה. שאלות הנשירה וההתקרחות גוזלות אנרגיה רבה הן מבחינה רגשית והן מבחינת הזמן המושקע בטיפול בהן, ולעיתים העיסוק בהן מתפתח לכדי אובססיה של ממש. כיום ישנן דרכים להיאבק בנשירת השיער, לעצור אותה ובמקרים רבים לגרום לצמיחה מחודשת של השיער.

אצל נשים, ישנן סיבות רבות יותר לנשירת שיער. הראשונה היא הסיבה הגנטית-הורמונלית, בדומה לגברים, אם כי אצל נשים נשירת השיער נוטה להיות מפוזרת יותר ובדרך כלל אינה מובילה לאובדן מלא של שיער הקרקפת( קרחת). אובדן השיער אצל נשים מתחיל בגיל המעבר. כמויות הטסטוסטרון .וה- DHTבגופן נמוכות משמעותית לעומת כמות ההורמון הנשי, האסטרוגן, המנטרל אותם. בגיל המעבר רמת האסטרוגן יורדת באופן חד וכך נחשפות גם הנשים להשפעה ההרסנית של הDHT- על זקיקי שיערן.

סיבה נוספת היא מזג האוויר, בעיקר בסתיו, עונה בה קיימת נשירה גדולה יותר (כמו שבתקופת השלכת מנשירים העצים את עליהם, כך הנשים מנשירת את שערות ראשן). גם מחלות המלוות בחום גבוה, או לחלופין מחלות זיהומיות, עלולות לגרום נשירת שיער רצינית כחודש עד שלושה חודשים לאחריהן. תת או יתר פעילות של בלוטת המגן, חוסר בחלבונים במזון (בעיקר אצל צמחונים) עלולים לגרום לשערות לעבור לשלב "המנוחה", וזאת במטרה לשמור על החלבונים שנותרו בגוף. במצבים אלה השיער נושר ביתר קלות.

1.מהי התקרחות זכרית טיפוסית (אלופסיה אנדרוגנטית)?
אלופסיה אנדרוגנטית, המכונה גם התקרחות זכרית טיפוסית, הנה תופעה תורשתית המתאפיינת בנשירת שיער או בהידלדלות השיער בקודקוד הראש. אלופסיה אנדרוגנטית זו הסיבה השכיחה ביותר בהתקרחות בקרב גברים (98%).

2.מה גורם להתקרחות זכרית טיפוסית?
התקרחות זכרית היא תופעה תורשתית שנובעת מהשפעה גנטית של הדיהידרו-טסטוסטרון(DHT). בזקיקי שיער בעלי רגישות גנטית, הדיהידרו-טסטוסטרון נדבק על הקולטים של השערות המקצרים את שלב הצמיחה (השלב האנגני) של מחזור השערה. התוצאה היא הפיכה הדרגתית של זקיקים גדולים לזקיקים זעירים שיוצרים בהדרגה שערות קצרות ודקות יותר. אנזים בשם 5 אלפא רדוקטאז מסדיר את ייצור הדיהידרו-טסטוסטרון.

3. היכן בגוף מצוי ה-דיהידרוטסטוסטרון?
דיהידרוטסטוסטרון מצוי ברקמות רבות בגוף, כולל זקיקי שיער הקרקפת.

4.עד כמה נפוצה ההתקרחות הזכרית הטיפוסית?
התקרחות זכרית טיפוסית יכולה להתחיל בשנות העשרה, העשרים, השלושים והארבעים, והיא מופיעה במידת- מה בקרב 50% מהגברים לפני גיל 50.

5. האם נשירת שיער היא תהליך טבעי לנשים וגברים?
אין צורך להיבהל כששערותיך מתחילות להיתפס במברשת או במסרק, או סותמות את הביוב לאחר שחפפת את שערך .כל אדם מאבד בממוצע בין 50 ל-100 שערות ביום. אך תחת כל שערה שנושרת צומחת מאותו זקיק שערה חדשה.
בכל זמן נתון כ-10% משיער הקרקפת נמצא בשלב מנוחה (אינו צומח), ואילו היתר כ-90% צומח באופן פעיל.אובדן שיער יכול להיחשב כבעיה רק כשהוא מתחיל ליצור כתמים קרחים, או כאשר רואים את הקרקפת דרך השערות.
סיבת נשירת שיער בקרב גברים נובעת על פי רוב מגנטיקה, מהמוכרת כהתקרחות זכרית טיפוסית או אלפוסיה אנדרוגנית, שבה השיער מתחיל להידלדל באזור הרקות והמצח ויוצר קו שיער נסוג. השיער הרגיל במקומות אלה מוחלף בשיער פלומתי רך, שבסופו של דבר נעלם כליל ויוצר שטח קרח הגדל לאט.
למעלה מ-50% מהגברים סובלים מהתקרחות גברית טיפוסית לפני גיל 50.
לפי הערכות, התקרחות זכרית טיפוסית נגרמת ככל הנראה מרגישות גנטית להשפעתו הרמה של הורמון בשם דיהידרו-טסטוסטרון המשפיע ככל הנראה באופן שלילי על צמיחת השיער.
הדיהידרו-טסטוסטרון מקצר את שלב הצמיחה, השערות הארוכות והעבות שצומחות בדרך כלל בקרקפת הופכות לשערות קטנות ועדינות יותר עד אשר נושרות. חלק משמעותי מהנשים מפתחות אף הן אלפוסיה אנדרוגנטית, אף על פי שנשירת השיער נוטה להיות מפוזרת יותר ובדרך כלל אינה מובילה לאובדן מלא של שיער הקרקפת.

6. מהן אפשרויות הטיפול בנשירת שיער לנשים וגברים?
אם בעבר התאימו פאה כ"טיפול" לאדם הסבל מהתקרחות, כיום ישנם טיפולים תרופתיים אנטי-אנדרוגנים ספציפיים. תרופות כגון "אצטט ציפרוסטרון" ו"ספירונולאקטון" עשויים להיות טיפולים יעילים בקרב נשים הסובלות מנשירת שיער הדרגתית.ישנם אף מגוון נוסחאות המבוססות על אסטרוגן לטיפול מקומי, אך אין מחקרים קליניים המוכיחים את יעילותם בזירוז צמיחת השיער. פרופסיה הינו טיפול עפ"י מרשם רופא ומיועד לגברים הסובלים מהתקרחות זכרית טיפוסית. הוכח כי טיפול יומי בפרופסיה מגדיל בצורה ניכרת את כיסוי הקרקפת. הערכה עצמית של צילומים סטנדרטיים של הקודקוד הראתה כי 66% מהגברים שהשתתפו במחקר של 24 חדשים, חוו גידול בצמיחת השיער עם הטיפול בתרופה זו.
שיטה חדשה לטיפול בנשירת השיער וצמיחת השיער. מדובר בהזרקה תת עורית לקרקפת בריכוז נמוך של מינוקסידיל ביוטין ופנטנול. ההזרקות מתבצעות ע"י מכשיר מיוחד שלא מאפשר לרופא להחדיר את המחט (קטנה במיוחד) יותר מ- 1 מ"מ לתוך העור. הטיפול ניתן פעם בשבועיים יחד עם מינוקסידיל מקומי.

מאת: ד"ר אלכס גינזבורג רופא עור מומחה להשתלות והתקרחות
 
ימימה שטרן

תגיות: נשירת שיער, התקרחות
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
תגובה לכתבה  
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה